Różnorodność poprawia naukę. Naukowcy powinni pochodzić z różnych środowisk, w tym kobiet, osób czarnoskórych i należących do mniejszości etnicznych oraz osób LGBT+. Różnorodność przyczynia się do rozwoju nauki w wyjątkowy sposób. I należy to uczcić. Świętujmy więc czerwiec jako miesiąc dumy LGBT.

Niestety, trudno jest znaleźć pozytywne historie naukowców LGBT+, zwłaszcza tych, którzy są lesbijkami, biseksualistami, transseksualistami lub identyfikują się w sposób, który nie pasuje do żadnej z czterech liter. Istnieją jednak pewne przykłady. Na cześć miesiąca dumy LGBT wybraliśmy 2 wspaniałych naukowców do uczczenia.

Sara Josephine Baker

Była lekarzem i została pierwszą dyrektorką nowojorskiego Biura Higieny Dziecięcej, odgrywając kluczową rolę w dziedzinie zdrowia dzieci i matek w Stanach Zjednoczonych (1908). Baker była lesbijką, feministką i sufrażystką.

W przeciwieństwie do wielu swoich kolegów, którzy kładli nacisk na zdrowie publiczne oparte na badaniach laboratoryjnych, Baker skupiła się na środkach zapobiegawczych i społecznym kontekście chorób. Jej praca z ubogimi matkami i dziećmi w społecznościach imigrantów w Nowym Jorku miała dramatyczny wpływ na wskaźniki umieralności matek i dzieci i stała się wzorem dla miast w całym kraju, a także dla United States Children's Bureau, założonego w 1912 roku. (Czytaj więcej)

Jej praca nad wpływem ubóstwa na dobrostan niemowląt pozwoliła jej zapewnić najniższy wskaźnik umieralności niemowląt w amerykańskim mieście na początku XX wieku. Było to spore osiągnięcie w tamtych czasach.

W połowie lat 30. przeszła na emeryturę. Następnie przeniosła się do New Jersey wraz ze swoją życiową partnerką, powieściopisarką Idą Wylie i inną kobietą lekarzem, Louise Pearce. Dzielili dom aż do śmierci Baker w 1945 roku.

29SCIB_SPAN-master1050

Ben Barres

Był neurobiologiem ze Stanford i niestety niedawno zmarł.

Jako naukowiec pomógł nam zrozumieć, że glej nie jest nudną komórką podporową, ale ma krytyczny symbiotyczny związek z neuronami. Był znany ze swojej wspaniałej pracy jako neurobiolog, a także ze spraw, o które walczył. Ben Barres był otwarcie i stanowczo transpłciowy i był pierwszą osobą transpłciową przyjętą do National Academies of Science. Był niestrudzonym orędownikiem kobiet w środowisku akademickim i swoich studentów.

"Ben był niezwykłą osobą. Zostanie zapamiętany jako genialny naukowiec, który zmienił nasze rozumienie komórek glejowych. Ale także jako niestrudzony orędownik, który promował równość i różnorodność na każdym kroku". powiedział Marc Tessier-Lavignedr, prezydent Uniwersytetu Stanforda, w komunikacie prasowym.

Ben Barres napisał artykuł opublikowany przez Nature w 2006 r. zatytułowany Czy płeć naprawdę ma znaczenie? Skrytykował kilku naukowców za sugerowanie, że "kobiety nie rozwijają się w nauce z powodu wrodzonej niezdolności". Jego artykuł przedstawia solidne dane i dowody na poparcie jego stanowiska i osobistych doświadczeń.

30barres-articleLarge

Urodzony w 1954 roku, przeszedł transformację w 1997 roku w wieku 43 lat. Wcześniej, jako student MIT, rozwiązał trudne zadanie matematyczne, które wprawiło w zakłopotanie resztę jego praktycznie wyłącznie męskiej klasy. Następnie jego profesor zasugerował, że pracę musiał wykonać jego chłopak. Jako doktorant przegrał konkurs o stypendium z rówieśnikiem płci męskiej. Jednak jego rówieśnik opublikował jedną szóstą tego, co on. Był profesorem Stanforda, który niedawno przeszedł transformację. I usłyszał, jak członek wydziału powiedział: "Ben Barres dał dziś świetne seminarium, ale potem jego praca jest znacznie lepsza niż jego siostry".

"Zdecydowanie główną różnicą, jaką zauważyłem, jest to, że ludzie, którzy nie wiedzą, że jestem transpłciowy, traktują mnie z dużo większym szacunkiem" - napisał w Nature. "Mogę nawet dokończyć całe zdanie bez przerywania mi przez mężczyznę".

Duma LGBT i walka w STEAM

Dziedziny STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) mają problem z zatrzymywaniem kobiet i mniejszości rasowych. A teraz, badanie dostarcza ilościowych dowodów na to, że ten sam problem dotyczy niektórych mniejszości seksualnych. Jest jednak pewien haczyk: retencja jest niższa w przypadku mężczyzn, którzy identyfikują się jako LGBQT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i queer). Podczas gdy kobiety LGBQT mają większe szanse na utrzymanie się w STEM niż ich heteroseksualni rówieśnicy.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony