Rozmanitost zlepšuje vědu. Vědci by měli pocházet z různých prostředí, včetně žen, černochů a příslušníků menšin a vědců LGBT+. Rozmanitost přispívá k vědě jedinečným způsobem. A to je třeba oslavovat. Oslavme tedy červen jako měsíc hrdosti LGBT.

Bohužel pozitivní příběhy LGBT+ vědců, zejména těch, kteří jsou lesby, bisexuálové, transsexuálové nebo se identifikují způsobem, který se nehodí do žádného z těchto čtyř písmen, se hledají těžko. Nicméně některé příklady existují. Na počest měsíce LGBT hrdosti jsme vybrali 2 skvělé vědce, které oslavujeme.

Sara Josephine Baker

Byla lékařkou a stala se první ředitelkou newyorského Úřadu pro dětskou hygienu a významnou osobností v oblasti zdraví dětí a matek ve Spojených státech (1908). Bakerová byla lesbička, feministka a sufražistka.

Na rozdíl od mnoha svých kolegů, kteří kladli důraz na laboratorní veřejné zdraví, se Bakerová zaměřila na preventivní zdravotní opatření a sociální souvislosti nemocí. Její práce s chudými matkami a dětmi v přistěhovaleckých komunitách v New Yorku měla dramatický dopad na míru mateřské a dětské úmrtnosti a stala se vzorem pro města v celé zemi i pro Dětský úřad Spojených států, založený v roce 1912. (Přečtěte si více)

Její práce v oblasti vlivu chudoby na blahobyt kojenců jí umožnila zajistit nejnižší kojeneckou úmrtnost v americkém městě na počátku 20. století. To byl v té době velký úspěch.

V polovině 30. let odešla do důchodu. Poté se přestěhovala do New Jersey se svou životní partnerkou, spisovatelkou Idou Wylieovou, a další lékařkou Louise Pearceovou. Až do Bakerovy smrti v roce 1945 žily ve společné domácnosti.

29SCIB_SPAN-master1050

Ben Barres

Byl to neurobiolog ze Stanfordu a nedávno bohužel zemřel.

Jako vědec nám pomohl pochopit, že glie nejsou nudné podpůrné buňky, ale že mají s neurony zásadní symbiotický vztah. Byl známý pro svou skvělou práci neurobiologa a také pro věci, za které bojoval. Ben Barres byl otevřeně a neústupně transgender a byl první trans osobou přijatou do Národní akademie věd. Byl neúnavným obhájcem žen v akademickém prostředí a svých studentů.

"Ben byl pozoruhodný člověk. Budeme si ho pamatovat jako brilantního vědce, který změnil naše chápání gliových buněk. Ale také jako neúnavný obhájce, který prosazoval rovnost a rozmanitost na každém kroku,". řekl Marc Tessier-Lavigne, PhD, rektor Stanfordovy univerzity, v tiskové zprávě.

Ben Barres napsal v roce 2006 v časopise Nature článek s názvem Záleží na pohlaví? Kritizoval několik akademiků za to, že naznačují, že "ženy se ve vědě neprosazují kvůli vrozené neschopnosti". Ve svém článku uvádí solidní údaje a důkazy, které podporují jeho postoj a jeho osobní zkušenost.

30barres-articleLarge

Narodil se v roce 1954 a v roce 1997, ve svých 43 letech, přešel do jiného stavu. Předtím, ještě jako student MIT, vyřešil těžký matematický problém, který zmátl zbytek jeho prakticky výhradně mužské třídy. Jeho profesor pak navrhl, že práci musel udělat jeho přítel. Jako doktorand prohrál soutěž o stipendium s mužským kolegou. Jeho kolega však publikoval šestinu toho, co on. Byl to profesor ze Stanfordu, který nedávno prošel přechodem. A slyšel, jak jeden člen fakulty říká: "Ben Barres měl dnes skvělý seminář, ale pak se mu jeho práce je mnohem lepší než práce jeho sestry."

"Zdaleka největší rozdíl, kterého jsem si všiml, je, že lidé, kteří nevědí, že jsem transgender, se ke mně chovají s mnohem větším respektem," napsal v časopise Nature. "Dokonce dokážu dokončit celou větu, aniž by mě přerušil muž."

Hrdost LGBT a boj ve STEAMu

Obory STEM (věda, technologie, inženýrství a matematika) mají problém s udržením žen a rasových menšin. A nyní, studie poskytuje kvantitativní důkaz, že stejný problém se týká i některých sexuálních menšin. Je tu však jeden zvrat: retence je nižší u mužů, kteří se identifikují jako LGBQT (lesby, gayové, bisexuálové a queer). Zatímco u LGBQT žen je ve skutečnosti větší pravděpodobnost, že v STEM vytrvají, než u jejich heterosexuálních vrstevníků.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony