Çeşitlilik bilimi geliştirir. Bilim insanları, kadınlar, siyah ve azınlık etnik kökenli ve LGBT+ bilim insanları da dahil olmak üzere farklı geçmişlerden gelmelidir. Çeşitlilik bilime benzersiz bir şekilde katkıda bulunur. Ve bunun kutlanması gerekir. O halde Haziran ayını LGBT gurur ayı olarak kutlayalım.

Ne yazık ki, LGBT+ bilim insanlarının, özellikle de lezbiyen, biseksüel, transseksüel veya dört harften herhangi birine tam olarak uymayan bir şekilde kendini tanımlayanların olumlu hikayelerini bulmak zor. Bununla birlikte, bazı örnekler var. LGBT onur ayı şerefine kutlamak için 2 büyük bilim insanı seçiyoruz.

Sara Josephine Baker

Kendisi bir doktordu ve New York Çocuk Hijyeni Bürosu'nun ilk müdürü ve Amerika Birleşik Devletleri'nde çocuk ve anne sağlığı konusunda etkili bir güç oldu (1908). Baker lezbiyen, feminist ve kadın hakları savunucusuydu.

Birçok meslektaşının laboratuvar temelli halk sağlığına yaptığı vurgunun aksine Baker, önleyici sağlık tedbirlerine ve hastalığın sosyal bağlamına odaklandı. New York'un göçmen topluluklarındaki yoksul anne ve çocuklarla yaptığı çalışmalar, anne ve çocuk ölüm oranları üzerinde dramatik bir etki yarattı ve ülke genelindeki şehirlerin yanı sıra 1912'de kurulan Birleşik Devletler Çocuk Bürosu için de bir model haline geldi. (Devamını Oku)

Yoksulluğun bebeklerin sağlığı üzerindeki etkileri üzerine yaptığı çalışmalar, 1900'lerin başında bir Amerikan şehrinde en düşük bebek ölüm oranını elde etmesini sağladı. Bu o zamanlar için büyük bir başarıydı.

1930'ların ortasında emekli oldu. Bundan sonra hayat arkadaşı romancı Ida Wylie ve bir başka kadın doktor Louise Pearce ile birlikte New Jersey'e taşındı. Baker'ın 1945'teki ölümüne kadar aynı evi paylaştılar.

29SCIB_SPAN-master1050

Ben Barres

Stanford'dan bir nörobiyologdu ve ne yazık ki yakın zamanda vefat etti.

Bir bilim insanı olarak, glia hücrelerinin sıkıcı destek hücreleri olmadığını, nöronlarla kritik bir simbiyotik ilişkiye sahip olduğunu anlamamıza yardımcı oldu. Bir nörobiyolog olarak yaptığı harika çalışmaların yanı sıra uğruna mücadele ettiği davalarla da tanınıyordu. Ben Barres açık ve kararlı bir şekilde transseksüeldi ve Ulusal Bilim Akademilerine kabul edilen ilk trans bireydi. Akademideki kadınlar ve öğrencileri için yorulmak bilmeyen bir savunucuydu.

"Ben olağanüstü bir insandı. Glial hücrelere ilişkin anlayışımızı dönüştüren parlak bir bilim insanı olarak hatırlanacak. Ama aynı zamanda Her fırsatta eşitlik ve çeşitliliği teşvik eden yorulmak bilmez bir savunucu olarak," dedi Marc Tessier-LavigneStanford Üniversitesi'nin başkanı PhD, bir basın açıklamasında.

Ben Barres 2006 yılında Nature dergisinde yayınlanan bir görüş yazısı kaleme aldı Cinsiyet gerçekten önemli mi? Bazı akademisyenleri "kadınların doğuştan gelen yetersizlikleri nedeniyle bilimde ilerleyemediklerini" öne sürdükleri için eleştirmiştir. Makalesi, duruşunu ve kişisel deneyimini desteklemek için sağlam veriler ve kanıtlar gösteriyor.

30barres-articleLarge

1954 yılında doğdu, 1997 yılında 43 yaşındayken geçiş yaptı. O tarihten önce, MIT'de lisans öğrencisiyken, neredeyse tamamı erkek olan sınıfının geri kalanını şaşırtan zor bir matematik problemini çözmüştü. Ardından, profesörü çalışmayı erkek arkadaşının yapmış olması gerektiğini öne sürdü. Doktora öğrencisiyken, bir burs yarışmasını bir erkek akranına karşı kaybetmiş. Ancak erkek akranı onun yayınladığının altıda birini yayınlamıştı. Yakın zamanda geçiş yapmış bir Stanford profesörüydü. Ve bir öğretim üyesinin şöyle dediğini duymuş: "Ben Barres bugün harika bir seminer verdi, ama sonra yaptığı iş kız kardeşininkinden çok daha iyi."

Nature dergisine yazdığı yazıda, "Şu ana kadar fark ettiğim en büyük fark, transseksüel olduğumu bilmeyen insanların bana çok daha saygılı davranması oldu." dedi. "Bir erkek tarafından bölünmeden bütün bir cümleyi bile tamamlayabilirim."

STEAM'de LGBT gururu ve mücadelesi

STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanı kadınları ve ırksal azınlıkları elinde tutmakta sorun yaşıyor. Ve şimdi, bir çalışma aynı sorunun bazı cinsel azınlıklar için de geçerli olduğuna dair nicel kanıtlar sunmaktadır. Ancak bir değişiklik var: LGBQT (lezbiyen, gey, biseksüel ve queer) olarak tanımlanan erkekler için devamlılık daha düşük. LGBQT kadınların STEM'de kalmaya devam etme olasılığı ise heteroseksüel akranlarına göre daha yüksektir.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar