Bir araştırma makalesi hazırlanırken şekiller bazen göz ardı edilir. Ancak gerçek şu ki, bir araştırma makalesi bile okuyucuları için görsel olarak çekici olmalıdır ve bunu yapmanın en iyi yolu tablolar veya şekiller ekleyerek okumayı kolaylaştırmaktır.

Okuyucular, kısa sürede çok fazla bilgi aktarabildikleri için genellikle görsel varlıklara ilgi duyarlar. Bu nedenle görselleri anlamak, uzun ve yoğun paragrafları okumaya tercih edilir.

Bu makalede, şu konularda yardımcı olacağız Bir araştırma makalesine şekiller nasıl dahil edilirgörsel varlıkların artırılması ve verilerin kolay anlaşılabilirliğinin sağlanması.

Bir araştırma makalesinde rakamlar ne zaman kullanılmalıdır?

Araştırmanızı planlarken, argümanlarınızı desteklemek için her aracı kullanarak bilgiyi hedef kitlenize iletmek için en iyi yaklaşımı belirlemeniz gerekir.

Tablo veya şekillere olan ihtiyacı belirlemenin iyi bir yolu, argümanınızın bir veya iki cümleyle açıklanıp açıklanamayacağını anlamaktır; eğer öyleyse, tablolar veya şekiller büyük olasılıkla gereksizdir. 

Veriler kısa cümlelerle açıklanamayacak kadar kapsamlı veya karmaşıksa, araştırmanızı tıkamadan çok fazla bilgi aktarmada etkili olabilecekleri için şekiller veya tablolar önerilir.  

Tablolar mı, şekiller mi?

Açıklamaya ek olarak Bir araştırma makalesine şekiller nasıl dahil edilirBu makale aynı zamanda tabloların mı yoksa şekillerin mi en iyi yaklaşım olduğunu da açıklayacaktır.

Sayısal verilerin veya diğer özet veri türlerinin kompakt bir alanda sergilenmesi gerektiğinde, tablo bunu yapmak için ideal bir yöntemdir. Ayrıca, farklı veri türlerini birleştirmek, karşılaştırmak ve zıtlaştırmak, çeşitli özellikler, değişkenler içeren öğeleri göstermek ve hatta bu özelliklerin yokluğunu göstermek için de iyi bir yaklaşımdır.

Şekiller, örüntülerin, eğilimlerin ve veriler arasındaki ilişkilerin gösterilmesi gerektiğinde tavsiye edilir. Tabloların aksine şekiller, verilerin kendisinden ziyade örüntüyü vurgulamak için kullanılır. Şekiller bir dizi olayı, prosedürü, niteliği veya özelliği görsel olarak tanımlamak veya araştırma sonuçlarını özetlemek için kullanılabilir. Grafikler, veri çizimleri, haritalar, pasta grafikler ve benzerleri gibi dahil edilecek şekillerle ilgili çok sayıda seçenek vardır. 

Son olarak, veriler çok büyük veya tasvir edilmesi zor olmadığında metin kullanılmalıdır. Bu veriler için bir tablo oluşturmak, 2 veya daha az sütun içeren bir tablo oluşturmak anlamına gelecektir. 

Bir araştırma makalesinde kaç rakam olmalıdır?

Araştırmanıza dahil edilebilecek şekil veya tablo sayısında bir sınırlama olmamakla birlikte, çok fazla sayıda şekil veya tablo eklemek verilerin anlaşılmasını engelleyebilir. Bu nedenle, tablo veya şekil eklemeyi düşünürken, araştırma makalesinin okunabilirliğini göz önünde bulundurun. 

Bir araştırma makalesinin en fazla 5 tablo ve en fazla 8 şekil içermesi tavsiye edilir.

Bir araştırma makalesine şekiller nasıl dahil edilir

Daha önce de belirtildiği gibi, bir araştırma makalesine şekil ve tabloların dahil edilmesi, verilerin özetlenmesine yardımcı olur ve kısa sürede çok miktarda bilgi arayan okuyucular için makaleyi estetik açıdan daha çekici hale getirir.

İşte ipuçları ve kılavuzlar Araştırma makalenize şekilleri nasıl dahil edersiniz?

 • Bir araştırma makalesinde şekiller nereye dahil edilir?

Bir araştırma makalesinde, şekiller sayfanın ortasında, ilk atıfta bulunulan yere yakın, tercihen verilerin belirtildiği paragrafın hemen altında yer almalıdır.

 • Şekil Başlıkları

Tüm şekiller bir numara ile tanımlanmalı ve ardından sağlanan verileri açıklayan kısa ama anlaşılır bir ifade yer almalıdır. Şekil üzerindeki önemli okumalar başlıklarda vurgulanabilir. Şekillerin genellikle aşağıdan yukarıya doğru okunduğu düşünüldüğünde, başlıklar şeklin solunda, altında yer almalıdır. 
(Referans: Uluslararası Bilim Editörlüğü)

 • Resim

Şekilleri seçerken, kolayca anlaşılabilecek görselleri göz önünde bulundurun. Şeklin boyutunu, çözünürlüğünü ve rengini de göz önünde bulundurun. 

Verilerin net olması için şekiller makul bir boyutta ve yüksek çözünürlükte olmalıdır. Şekil ekleme söz konusu olduğunda öğeler de hayati önem taşır; renkleri, çizgileri ve simgeleri kullanın, ancak bunları bilgi kodlamak için değil, efekt eklemek için kullanmayı unutmayın, şekiller öğeler olmadan bile anlaşılabilir olmalıdır.

 • Ek bilgi

Eklenen şeklin anlaşılması için gereken her türlü ek bilgiyi eklediğinizden emin olun. Grafikler için bu, etiketlerin, açıklamaların, semboller için açıklamaların veya onay işaretlerinin dahil edilmesini içerebilir. Haritalar için ise ölçek göstergesi, pusula gülü veya kuzey oku eklediğinizden emin olun.

Bir araştırma makalesine şekil eklemek için en iyi uygulamalar

Araştırma makaleleri çok fazla çalışma gerektiren kritik belgelerdir ve sağlam istatistiklere ve istisnai bilgilere sahip olmak bir öncelik olmalıdır. Bu nedenle, bir araştırma makalesine şekil eklemek için en iyi uygulamaların bir listesini burada bulabilirsiniz: 

 • Her veri için uygun şekil türünü seçin, farklı veri türleri farklı şekil türleri gerektirir. Yanlış seçilmiş bir şekil, araştırmanın anlaşılmasını daha da zorlaştırabilir.
 • Okunabilirliğe öncelik verin, anlaşılmaz bir şekil sadece bir görüntü olarak görülür. Verileri ayırt ettiğinizden ve bilgileri üst üste bindirmediğinizden emin olun. Okunabilirliği en üst düzeye çıkaran bir düzen seçin. 
 • Gereksiz bilgileri şekillerden çıkarın. Veriler karmaşık olacaktır, bu nedenle verilerin en önemli yönlerini vurgulayan basit, zarif ve anlaşılır bir tasarıma odaklanın.
 • Verilerin yanlış yorumlanmasına yol açabilecek her türlü hatadan kaçınmak için doğruluğu hedefleyin ve rakamları iki kez kontrol edin.

Kaçınılması gereken yaygın hatalar

 • Eksen başlıkları ve açıklamaları kafa karıştırıcı veya tekrarlayıcıdır. Anlaşılması kolay ve araştırmaya eklenen referanslarla tutarlı başlıklara ve açıklamalara odaklanın.
 • Tasarım tutarsızlığı. Bir araştırmada birden fazla tasarım olması, izleyicilerin her bir şekli kavramasını zorlaştırabilir. Sürekli olarak aynı yazı tipini, boyutu, işaretleri, çizgiyi vb. kullandığınızdan emin olun.
 • Rastgele renkler. Sarı veya bej gibi okunması zor renkleri kullanmaktan kaçının. Ayrıca, renk körü kişilerin görebilmesi için kırmızı ve yeşil kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Rakamlarınızı oluşturmak için profesyonel bir araç

Mind The Graph, şekil ve grafik oluşturma konusunda uzmanlaşmış kolay ve profesyonel bir araçtır. ile kolayca şaşırtıcı bilimsel infografikler oluşturmaya başlayın infografik şablonları ve herhangi bir komplikasyon olmadan.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar