Ruošiant mokslinį straipsnį kartais nepastebimi skaičiai. Tačiau tiesa ta, kad net ir mokslinis darbas turi būti vizualiai patrauklus skaitytojams, o geriausias būdas tai padaryti - padaryti jį lengvai skaitomą, pridedant lenteles arba paveikslėlius.

Skaitytojus paprastai traukia vaizdinės priemonės, nes jomis per trumpą laiką galima perteikti daug informacijos. Todėl geriau suprasti vaizdinę medžiagą nei skaityti ilgas ir storas pastraipas.

Šiame straipsnyje mes ketiname padėti kaip įtraukti skaičius į tiriamąjį darbą, siekiant padidinti vaizdinį turtą ir pasiekti, kad duomenys būtų lengvai suprantami.

Kada moksliniame darbe naudoti skaičius?

Planuodami savo tyrimą, turite nustatyti geriausią būdą, kaip perteikti informaciją auditorijai, naudodami visas priemones savo argumentams pagrįsti.

Geras būdas nustatyti, ar reikia lentelių ar paveikslų, yra suprasti, ar jūsų argumentą galima paaiškinti vienu ar dviem sakiniais, jei taip, lentelės ar paveikslai greičiausiai nereikalingi. 

Jei duomenys yra pernelyg išsamūs arba sudėtingi, kad juos būtų galima paaiškinti trumpais sakiniais, rekomenduojama naudoti paveikslėlius arba lenteles, nes jie gali veiksmingai perteikti daug informacijos ir neužgožti jūsų tyrimo.  

Lentelės ar skaičiai?

Be to, kad paaiškino kaip įtraukti skaičius į tiriamąjį darbą, šiame straipsnyje taip pat bus paaiškinta, ar lentelės, ar skaičiai yra geriausi būdai tai padaryti.

Kai reikia kompaktiškoje erdvėje pateikti skaitinius duomenis arba kitokio pobūdžio suvestinius duomenis, lentelė yra idealus būdas tai padaryti. Tai taip pat geras būdas sujungti, palyginti ir sugretinti skirtingų tipų duomenis, parodyti elementus, kuriuose yra kelios charakteristikos, kintamieji arba net parodyti, kad tų charakteristikų nėra.

Skaičiai rekomenduojami, kai reikia pavaizduoti dėsningumus, tendencijas ir ryšius tarp duomenų. Skaičiai, priešingai nei lentelės, naudojami siekiant išryškinti modelį, o ne pačius duomenis. Skaičiai gali būti naudojami siekiant vizualiai aprašyti įvykių, procedūrų, savybių ar požymių seką arba apibendrinti tyrimų rezultatus. Yra daugybė įtraukiamų paveikslėlių variantų, pavyzdžiui, diagramos, duomenų diagramos, žemėlapiai, skritulinės diagramos ir pan. 

Galiausiai tekstas turėtų būti naudojamas, kai duomenys nėra per dideli arba juos sunku atvaizduoti. Šiems duomenims sukurti lentelę reikštų sukurti lentelę, kurioje būtų 2 stulpeliai ar net mažiau. 

Kiek skaičių turėtų būti mokslinių tyrimų darbe?

Nors paveikslėlių ar lentelių, kuriuos galima įtraukti į tyrimą, skaičius neribojamas, jų per didelis skaičius gali trukdyti suprasti duomenis. Todėl, svarstydami galimybę įtraukti lenteles ar paveikslėlius, nepamirškite, kad mokslinis darbas būtų lengvai skaitomas. 

Rekomenduojama, kad moksliniame darbe būtų ne daugiau kaip 5 lentelės ir ne daugiau kaip 8 paveikslai.

Kaip įtraukti skaičius į mokslinį straipsnį

Kaip jau minėta, paveikslų ir lentelių įtraukimas į mokslinį straipsnį padeda apibendrinti duomenis ir padaro straipsnį estetiškai patrauklesnį skaitytojams, norintiems per trumpą laiką gauti daug informacijos.

Čia pateikiami patarimai ir vadovai apie kaip įtraukti skaičius į mokslinį darbą:

 • Kur įtraukti skaičius į mokslinį straipsnį?

Mokslinio tyrimo darbe skaičiai turi būti pateikiami puslapio centre, netoli tos vietos, kur jie pirmą kartą minimi, geriausia iš karto po pastraipa, kurioje buvo paminėti duomenys.

 • Paveikslėlių antraštės

Visi skaičiai turi būti pažymėti numeriu, o po jų turi būti trumpas, bet suprantamas teiginys, apibūdinantis pateiktus duomenis. Svarbius paveikslėlio rodmenis galima paryškinti paraštėse. Atsižvelgiant į tai, kad paveikslai paprastai skaitomi iš apačios į viršų, antraštės turi būti kairėje pusėje, po paveikslu. 
(Nuoroda: Tarptautinis mokslo redagavimas)

 • Vaizdas

Rinkdamiesi paveikslėlius atsižvelkite į lengvai suprantamus vaizdus. Taip pat atsižvelkite į paveikslėlio dydį, raišką ir spalvą. 

Kad duomenys būtų aiškūs, paveikslai turi būti tinkamo dydžio ir didelės skiriamosios gebos. Elementai taip pat labai svarbūs pridedant paveikslėlius; naudokite spalvas, linijas ir piktogramas, tačiau nepamirškite, kad jie turi būti naudojami efektui suteikti, o ne informacijai užkoduoti; paveikslėlius turi būti galima suprasti ir be elementų.

 • Papildoma informacija

Būtinai įtraukite visą papildomą informaciją, reikalingą pridėtam skaičiui suprasti. Grafikų atveju tai gali būti etiketės, legendos, simbolių paaiškinimai arba žymos. Žemėlapiuose būtinai įtraukite mastelio indikatorių, kompaso rodyklę arba šiaurės rodyklę.

Geriausia skaičiavimų įtraukimo į mokslinį straipsnį praktika

Mokslinio tyrimo darbai yra labai svarbūs dokumentai, kuriems reikia daug darbo, todėl prioritetas turi būti patikimi statistiniai duomenys ir išskirtinė informacija. Todėl pateikiame geriausios praktikos, kaip įtraukti skaičius į mokslinį darbą, sąrašą: 

 • Kiekvienam duomeniui pasirinkite tinkamą skaičių rūšį, nes skirtingų tipų duomenims reikia skirtingų tipų skaičių. Netinkamai parinktas paveikslas gali dar labiau apsunkinti tyrimo supratimą.
 • Teikite pirmenybę įskaitomumui, nesuprantama figūra matoma tiesiog kaip vaizdas. Pasirūpinkite, kad duomenys būtų atskirti ir informacija nepersidengtų. Pasirinkite išdėstymą, kuris maksimaliai padidina skaitomumą. 
 • Iš paveikslėlių pašalinkite nereikalingą informaciją. Duomenys bus sudėtingi, todėl sutelkite dėmesį į paprastą, elegantišką ir nesudėtingą dizainą, kuris išryškintų svarbiausius duomenų aspektus.
 • Siekite tikslumo ir dukart patikrinkite skaičius, kad išvengtumėte bet kokių klaidų, dėl kurių duomenys gali būti neteisingai interpretuojami.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos, kurių reikia vengti

 • Ašių pavadinimai ir legendos yra painūs arba kartojasi. Sutelkite dėmesį į tokius pavadinimus ir aprašymus, kurie būtų lengvai suprantami ir atitiktų tyrime pridėtas nuorodas.
 • Dizaino nenuoseklumas. Dėl kelių vieno tyrimo dizainų auditorijai gali būti sunku suvokti kiekvieną paveikslą. Įsitikinkite, kad nuosekliai naudojate tą patį šriftą, dydį, žymeklius, liniją ir pan.
 • Atsitiktinės spalvos. Venkite sunkiai įskaitomų spalvų, pavyzdžiui, geltonos ar smėlio spalvos. Be to, kad aklieji matytų spalvas, geriau nenaudoti raudonos ir žalios spalvų.

Profesionalus įrankis skaičiams sudaryti

"Mind The Graph" yra paprasta profesionali priemonė, skirta figūroms ir diagramoms kurti. Pradėkite lengvai kurti nuostabias mokslines infografikas su infografikos šablonai ir be jokių komplikacijų.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai