Ryciny są czasami pomijane podczas przygotowywania pracy naukowej. Prawda jest jednak taka, że nawet artykuł naukowy musi być atrakcyjny wizualnie dla czytelników, a najlepszym sposobem na to jest uczynienie go prostym w czytaniu poprzez dodanie tabel lub rysunków.

Czytelnicy są generalnie przyciągani do zasobów wizualnych, ponieważ mogą one przekazać wiele informacji w krótkim czasie. Dlatego zrozumienie wizualizacji jest lepsze niż czytanie długich i gęstych akapitów.

W tym artykule pomożemy w następujących kwestiach Jak zamieścić dane liczbowe w artykule naukowymw celu zwiększenia zasobów wizualnych i osiągnięcia łatwej zrozumiałości danych.

Kiedy używać liczb w artykule naukowym?

Planując badania, należy określić najlepsze podejście do przekazywania informacji odbiorcom przy użyciu wszystkich narzędzi wspierających argumenty.

Dobrym sposobem na zidentyfikowanie potrzeby tabel lub rysunków jest zrozumienie, czy argument można wyjaśnić w zdaniu lub dwóch, jeśli tak, tabele lub rysunki są najprawdopodobniej zbędne. 

Jeśli dane są zbyt obszerne lub złożone, aby można je było wyjaśnić w krótkich zdaniach, zaleca się stosowanie rysunków lub tabel, ponieważ mogą one skutecznie przekazywać wiele informacji bez zapychania badania.  

Tabele czy liczby?

Oprócz wyjaśnienia Jak zamieścić dane liczbowe w artykule naukowymW tym artykule wyjaśnimy również, czy najlepszym podejściem do tego celu są tabele czy wykresy.

Gdy istnieje potrzeba przedstawienia danych liczbowych lub innego rodzaju danych podsumowujących w kompaktowej przestrzeni, tabela jest idealną metodą, aby to zrobić. Jest to również dobre podejście do łączenia, porównywania i kontrastowania różnych typów danych, do pokazywania elementów zawierających kilka cech, zmiennych lub nawet do pokazywania braku tych cech.

Rysunki są zalecane, gdy konieczne jest przedstawienie wzorców, trendów i relacji między danymi. Rysunki, w przeciwieństwie do tabel, są używane do podkreślenia wzorca, a nie samych danych. Ryciny mogą być używane do wizualnego opisu serii zdarzeń, procedur, cech lub atrybutów lub do podsumowania wyników badań. Istnieje wiele opcji dotyczących rysunków, które można uwzględnić, takich jak wykresy, wykresy danych, mapy, wykresy kołowe itp. 

Wreszcie, tekst powinien być używany, gdy dane nie są zbyt duże lub trudne do przedstawienia. Utworzenie tabeli dla tych danych oznaczałoby utworzenie tabeli zawierającej 2 kolumny lub nawet mniej. 

Ile liczb powinien zawierać artykuł naukowy?

Chociaż nie ma ograniczeń co do liczby rysunków lub tabel, które można uwzględnić w badaniach, zbyt duża ich liczba może utrudniać zrozumienie danych. Dlatego też, rozważając dodanie tabel lub rysunków, należy pamiętać o czytelności artykułu badawczego. 

Zaleca się, aby artykuł badawczy zawierał nie więcej niż 5 tabel i nie więcej niż 8 rysunków.

Jak zamieścić dane liczbowe w artykule naukowym

Jak wspomniano wcześniej, włączenie rysunków i tabel do artykułu badawczego pomaga podsumować dane i sprawia, że artykuł jest bardziej estetyczny dla czytelników poszukujących dużej ilości informacji w krótkim czasie.

Oto wskazówki i przewodniki dotyczące jak umieszczać dane liczbowe w artykule naukowym:

 • Gdzie umieścić dane liczbowe w artykule naukowym?

W artykule badawczym dane liczbowe muszą znajdować się na środku strony, blisko miejsca, w którym po raz pierwszy się do nich odwołano, najlepiej bezpośrednio pod akapitem, w którym wspomniano o danych.

 • Podpisy pod rysunkami

Wszystkie rysunki muszą być oznaczone numerem, po którym następuje krótkie, ale zrozumiałe oświadczenie opisujące dostarczone dane. Ważne informacje na rysunku mogą być wyróżnione w podpisach. Biorąc pod uwagę, że rysunki są zazwyczaj czytane od dołu do góry, podpisy muszą znajdować się po lewej stronie, poniżej rysunku. 
(Odniesienie: Międzynarodowa redakcja naukowa)

 • Obraz

Wybierając rysunki, weź pod uwagę obrazy, które są łatwe do zrozumienia. Weź również pod uwagę rozmiar, rozdzielczość i kolor rysunku. 

Rysunki muszą mieć rozsądny rozmiar i wysoką rozdzielczość, aby dane były wyraźne. Elementy są również istotne, jeśli chodzi o dodawanie rysunków; wykorzystuj kolory, linie i ikony, ale pamiętaj, aby używać ich do dodawania efektu, a nie do kodowania informacji, rysunki muszą być zrozumiałe nawet bez tych elementów.

 • Dodatkowe informacje

Pamiętaj, aby dołączyć wszelkie dodatkowe informacje wymagane do zrozumienia dodanej figury. W przypadku wykresów może to obejmować etykiety, legendy, objaśnienia symboli lub znaczniki wyboru. W przypadku map pamiętaj o dołączeniu wskaźnika skali, róży kompasowej lub strzałki północy.

Najlepsze praktyki dotyczące umieszczania danych liczbowych w artykule naukowym

Prace badawcze to krytyczne dokumenty, które wymagają dużo pracy, a posiadanie solidnych statystyk i wyjątkowych informacji musi być priorytetem. Dlatego też poniżej znajduje się lista najlepszych praktyk dotyczących umieszczania danych liczbowych w artykule naukowym: 

 • Wybierz odpowiedni rodzaj wykresu dla każdych danych, różne rodzaje danych wymagają różnych rodzajów wykresów. Nieprawidłowo wybrana liczba może sprawić, że zrozumienie badania będzie jeszcze trudniejsze.
 • Priorytetem jest czytelność, niezrozumiały rysunek jest postrzegany po prostu jako obraz. Upewnij się, że rozróżniasz dane i nie nakładasz na siebie informacji. Wybierz układ, który maksymalizuje czytelność. 
 • Usuń wszelkie zbędne informacje z rysunków. Dane będą złożone, więc skoncentruj się na prostym, eleganckim i nieskomplikowanym projekcie, który podkreśli najważniejsze aspekty danych.
 • Należy dążyć do dokładności i podwójnie sprawdzać liczby, aby uniknąć wszelkiego rodzaju błędów, które mogłyby prowadzić do błędnej interpretacji danych.

Typowe błędy, których należy unikać

 • Tytuły osi i legendy są mylące lub powtarzają się. Skoncentruj się na tytułach i opisach, które są łatwe do zrozumienia i spójne z odniesieniami dodanymi w badaniach.
 • Niespójność projektu. Kilka projektów w jednym badaniu może utrudnić odbiorcom zrozumienie każdej figury. Upewnij się, że konsekwentnie używasz tej samej czcionki, rozmiaru, znaczników, linii itp.
 • Losowe kolory. Unikaj kolorów trudnych do odczytania, takich jak żółty lub beżowy. Ponadto, aby osoby niedowidzące widziały kolory, najlepiej unikać używania czerwieni i zieleni.

Profesjonalne narzędzie do tworzenia figur

Mind The Graph to proste, profesjonalne narzędzie specjalizujące się w tworzeniu danych liczbowych i wykresów. Zacznij łatwo tworzyć niesamowite infografiki naukowe z szablony infografik i bez żadnych komplikacji.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony