Wprowadzenie do dowolnego rodzaju artykułu jest czasami błędnie rozumiane jako początek; jednak wprowadzenie ma na celu przedstawienie odbiorcom wybranego tematu w sposób, który czyni go bardziej atrakcyjnym i pozostawia czytelników spragnionych dalszych informacji. Po tytule i streszczeniu, odbiorcy przeczytają wstęp, dlatego tak ważne jest, aby zacząć solidnie.  

Ten artykuł zawiera instrukcje dotyczące Jak napisać wstęp do pracy naukowej który zaangażuje czytelnika w Twoje badania. Możesz stworzyć mocne otwarcie swojego artykułu badawczego, jeśli będziesz trzymać się formatu i kilku podstawowych zasad.

Czym jest wstęp do artykułu naukowego?

Wstęp to sekcja otwierająca artykuł badawczy i sekcja, którą czytelnik prawdopodobnie przeczyta jako pierwszą, w której określa się cel i zadania dalszej części tekstu. 

Wprowadzenie służy wielu celom. Zapewnia kontekst dla badań, wyjaśnia temat i cele oraz przedstawia zarys pracy. Solidne wprowadzenie nada ton pozostałej części artykułu, zachęcając czytelników do dalszego czytania metodologii, wyników i dyskusji. 

Chociaż wstępy są zwykle prezentowane na początku dokumentu, musimy odróżnić wstęp od początku badań. Wprowadzenie, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu wprowadzenie tematu bez jego rozszerzania. Wszystkie istotne informacje i fakty powinny być umieszczone w treści i zakończeniu, a nie we wstępie.

Struktura wprowadzenia

Przed wyjaśnieniem Jak napisać wstęp do pracy naukowejKonieczne jest zrozumienie struktury, która sprawi, że wprowadzenie będzie mocniejsze i prostsze.

Dobry haczyk

Haczyk jest jednym z najskuteczniejszych otwieraczy wstępu do badań. Celem haczyka jest pobudzenie zainteresowania czytelnika do przeczytania artykułu badawczego. Istnieją różne sposoby na wygenerowanie silnego haczyka: zaskakujące fakty, pytanie, krótki przegląd, a nawet cytat. 

Szeroki przegląd

Po doskonałym haczyku powinieneś przedstawić szeroki przegląd głównego zagadnienia i kilka podstawowych informacji na temat swoich badań. Jeśli nie masz pewności, jak rozpocząć wstęp do eseju, najlepszym podejściem jest zaoferowanie podstawowego wyjaśnienia tematu przed zagłębieniem się w konkretne kwestie. Mówiąc prościej, powinieneś zacząć od ogólnych informacji, a następnie zawęzić je do odpowiednich tematów.

Pytania

Po przedstawieniu podstawowych informacji dotyczących głównego tematu badania, przejdź do lepszego zrozumienia tego, co będziesz omawiać w trakcie badania. W tej części wstępu powinieneś szybko wyjaśnić ważne tematy w kolejności, w jakiej zostaną one omówione później, stopniowo wprowadzając tezę. Poniżej znajdują się krytyczne pytania, na które należy odpowiedzieć w tej części wstępu: Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Jak? I dlaczego tak jest?

Teza

Teza, która musi zostać określona w początkowej klauzuli badania, ponieważ całe badanie obraca się wokół niej, jest najważniejszym elementem badania.

Teza przedstawia odbiorcom szybki przegląd głównych twierdzeń badania. W głównej części pracy, kluczowym argumentem jest to, co zostanie ujawnione lub omówione. Doskonała teza jest zazwyczaj bardzo zwięzła, dokładna, wyraźna, jasna i skoncentrowana. Zazwyczaj teza powinna znajdować się na końcu akapitu/rozdziału wprowadzającego.

Wskazówki dotyczące pisania mocnego wstępu

Oprócz dobrej struktury, oto kilka wskazówek, które sprawią, że wprowadzenie będzie mocne i dokładne:

 • Pamiętaj o celu swoich badań i upewnij się, że wprowadzenie go wspiera.
 • Użyj atrakcyjnego i odpowiedniego haczyka, który od razu przyciągnie uwagę czytelnika.
 • Niech czytelnicy wiedzą, jakie jest Twoje stanowisko.
 • Zademonstruj swoją wiedzę na dany temat.
 • Zapewnij czytelnikowi mapę drogową, która pomoże mu zrozumieć, czym zajmiesz się w trakcie badania.
 • Bądź zwięzły - zaleca się, aby wstęp składał się z około 8-9 procent ogólnej liczby słów w artykule (na przykład 160 słów w przypadku eseju liczącego 2000 słów). 
 • Sformułuj mocną i jednoznaczną tezę.
 • Wyjaśnij w 1-2 zdaniach, dlaczego artykuł jest ważny.
 • Pamiętaj, aby było to interesujące.

Błędy, których należy unikać we wstępie

Sprawdź, czego nie robić i czego unikać teraz, gdy znasz już strukturę i zasady. Jak napisać wstęp do pracy naukowej.

 • Brak poczucia kierunku lub celu.
 • Rozdawanie za dużo.
 • Tworzenie długich akapitów.
 • Nadmierne lub niewystarczające tło, literatura i teoria.
 • W tym materiał, który powinien być umieszczony w treści i zakończeniu.
 • Za mało lub za dużo pisania.
 • Używanie zbyt wielu cytatów.

Uwolnij moc infografik dzięki Mind the Graph

Czy uważasz, że Twoje badania nie są skuteczne w precyzyjnym przekazywaniu informacji lub nie są atrakcyjne estetycznie? Skorzystaj z narzędzia Mind The Graph, aby stworzyć świetne infografiki i zwiększyć wartość swoich badań.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony