Podczas pisania badania Po przedstawieniu obszernej ilości informacji może być trudno przedstawić swój punkt widzenia. Z tego powodu dobrze zorganizowane zakończenie jest niezbędne. 

Zakończenie artykułu badawczego powinno być krótkim podsumowaniem jego treści i celów; to, co przedstawiasz w swoim artykule badawczym, może zyskać na znaczeniu dzięki solidnej sekcji podsumowującej.

W tym Mind The Graph artykułu, dowiesz się Jak napisać zakończenie raportu badawczego w sposób, który inspiruje do działania i pomaga czytelnikom lepiej zrozumieć artykuł badawczy. W tym artykule przedstawimy definicję i kilka ogólnych zasad, a następnie udzielimy wskazówek krok po kroku.

Czym jest zakończenie artykułu badawczego i dlaczego jest ważne?

Zakończenie to miejsce, w którym podsumowujesz główne punkty i, w razie potrzeby, przedstawiasz nowe sugestie badawcze. Nie jest to jedynie podsumowanie omówionych kluczowych punktów lub powtórzenie pytania badawczego.

Oczekuje się, że czytelnik zrozumie z konkluzji artykułu, dlaczego badanie powinno być dla niego istotne po jego przeczytaniu. Konkluzja składająca się z jednego lub dwóch dobrze rozwiniętych akapitów jest odpowiednia dla większości artykułów badawczych; jednak w kilku nietypowych przypadkach może być wymagane więcej akapitów, aby podkreślić istotne ustalenia i ich znaczenie. znaczenie.

Tak jak wprowadzenie Podsumowanie jest odpowiedzialne za wywarcie na czytelniku pierwszego wrażenia na dany temat, natomiast konkluzja jest szansą na wywarcie ostatecznego wrażenia poprzez podsumowanie głównych informacji zawartych w artykule badawczym i, najczęściej, przedstawienie innego punktu widzenia na istotne implikacje.

Dodanie mocnego zakończenia do artykułu badawczego jest ważne, ponieważ daje czytelnikowi możliwość zrozumienia tematu badań. Biorąc pod uwagę, że czytelnik jest teraz w pełni poinformowany o temacie, konkluzja daje również szansę na skuteczne i zwięzłe powtórzenie problemu badawczego.

Jak napisać zakończenie artykułu naukowego.

Przykłady wniosków do artykułu badawczego

Teraz, gdy jesteś świadomy tego, czym jest konkluzja i jej znaczenie Nadszedł czas, aby przedstawić kilka doskonałych przykładów dobrze skonstruowanych wniosków, abyś mógł uzyskać wiedzę na temat rodzaju konkluzji, których możesz użyć w swoim artykule badawczym.

Argumentacyjny wniosek z artykułu badawczego

Najbardziej przekonujące argumenty z artykułu badawczego powinny zostać dodane do konkluzji, jeśli chcesz skomponować mocną konkluzję argumentacyjną.

Dodatkowo, jeśli teza Wypowiedź wyraża Twoje spojrzenie na temat, powinieneś pomyśleć o jej ponownym uruchomieniu, a także o dołączeniu wszelkich innych istotnych informacji.

Przykład: W wyniku szóstego wymierania, które obecnie dotyka Ziemię, wiele gatunków znika każdego dnia. Istnieją co najmniej trzy strategie, które ludzie mogą zastosować, aby zapobiec ich całkowitemu wyginięciu w ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat. Więcej opcji recyklingu, innowacyjne techniki produkcji tworzyw sztucznych i ochrona gatunków mogą uratować życie.

Wnioski z analitycznego dokumentu badawczego

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest powtórzenie swojej tezy i wymienienie głównych elementów swojej argumentacji.

Bez wątpienia należy zwrócić uwagę na większą kontekst w podsumowaniu analitycznego artykułu badawczego, co jest kluczowym rozróżnieniem między nim a innymi artykułami badawczymi. typy wniosków. Oznacza to, że można dodać pewne znaczenie do ustaleń.

Przykład: Elon Musk zrewolucjonizował sposób, w jaki jeździmy, płacimy za rzeczy, a nawet latamy. Jego innowacje są motywowane wyłącznie chęcią uproszczenia rzeczy, ale nieuchronnie zmieniają bieg historii. Kiedy Musk był studentem, miał swój pierwszy pomysł na PayPal, który jest obecnie jedną z najczęściej używanych metod płatności online. Podobnie jest z samochodami Tesla.

Wnioski z porównawczego dokumentu badawczego

Zakończenie eseju porównawczego powinno być głęboko analityczne. Aby jasno wyrazić swoje wnioski, musisz być bardzo dokładny podczas przeglądania danych. Co więcej, źródła muszą być wiarygodne.

Wymagane jest również sparafrazowane stwierdzenie tezy i kilka zdań opisujących znaczenie badań naukowych, zgodnie z normą.

Przykład: Pojazdy napędzane gazem są nieefektywne i nieefektywne w porównaniu z pojazdami elektrycznymi. Nie tylko emitują mniej zanieczyszczeń, ale także kierowcy szybciej docierają do celu. Dodatkowo, samochody na gaz są droższe w utrzymaniu. Wszystko wynika ze szczegółów znacznie prostszych silników stosowanych w samochodach elektrycznych.

Jak napisać zakończenie pracy badawczej

W tej sekcji dowiesz się Jak napisać zakończenie pracy badawczej skutecznie i poprawnie. Te kilka prostych kroków pozwoli ci napisać najbardziej przekonujące zakończenie pracy badawczej.

1. Pamiętaj o głównym temacie

Oświadczenie musi być napisane jasno i zwięźle, aby było skuteczne, wystarczy jedno zdanie. Pamiętaj, że Twoja konkluzja powinna być zwięzła i precyzyjna, wyrażając tylko najważniejsze elementy.

2. Potwierdź swoją tezę

Następnie należy ponownie sformułować tezę pracy badawczej. Można to zrobić, wracając do oryginalnej tezy przedstawionej we wstępie do badania. Teza w podsumowaniu musi być wyrażona inaczej niż we wstępie. Ta sekcja może być również skutecznie napisana w jednym zdaniu.

3. Podsumowanie ważnych punktów

Nadszedł czas, aby sporządzić listę ważnych argumentów w artykule badawczym. Ten etap można uprościć, czytając swoje badania i podkreślając tylko główne pomysły i dowody.

Pamiętaj, że zakończenie nie powinno zawierać żadnych nowych informacji. W rezultacie skup się tylko na koncepcjach omówionych w głównej części artykułu. Należy również pamiętać, że to krótkie podsumowanie przypomina czytelnikom o znaczeniu badanego tematu.

4. Podkreśl znaczenie

Na tym etapie możesz naprawdę wyrazić kilka słów o tym, jak ważne są twoje argumenty. Zwięzłe, ale skuteczne zdanie może z powodzeniem osiągnąć swój cel. Możesz także spróbować zbadać tę okoliczność z szerszej perspektywy.

Podaj przykład tego, jak Twoje odkrycia wpłynęły na daną dziedzinę. Byłoby korzystne, gdybyś postarał się odpowiedzieć na pytanie "I co z tego?", jeśli pojawiły się jakiekolwiek niejasności.

5. Zakończ swój argument

Podsumowując swój artykuł, rozważ postawienie pytania lub wezwania do działania, które zachęci czytelników do dalszego rozważenia twojego punktu widzenia. To zdanie może również odpowiedzieć na wszelkie pytania, które nie zostały omówione w głównych akapitach artykułu.

Ponadto, jeśli w głównej treści znajduje się nierozstrzygnięta kwestia, jest to fantastyczny obszar do skomentowania.

Najczęstsze błędy, których należy unikać

Po zapoznaniu się z podstawami tworzenia solidnego podsumowania artykułu badawczego, nadszedł czas, aby poznać typowe błędy, których należy unikać.

  • Słaby wniosek: Jeśli zakończenie jest słabe, czytelnicy poczują się niezadowoleni i rozczarowani. Pisanie niejednoznacznych zakończeń esejów również obniża jakość artykułu i zdolność argumentów do wspierania głównego tematu.
  • Nagły wniosek: Twoje badania muszą być wyrazem całego tekstu, a nie tylko jego części. Dlatego upewnij się, że Twoje myśli są w pełni wyrażone.
  • Dodawanie nowych informacji: W podsumowaniu należy podsumować tylko swoje badania. Ponieważ konkluzja nie może zawierać dodatkowych informacji, upewnij się, że wszystkie wnioski i dowody potwierdzające znajdują się w głównych akapitach.
  • Brak skupienia: Konkluzja musi być zwięzła i dobrze skoncentrowana. Unikaj kończenia badań bezsensownymi lub zbędnymi szczegółami.
  • Absurdalna długość: Badania muszą mieć odpowiednią długość - ani zbyt długą, ani zbyt krótką. Jeśli napiszesz więcej niż to konieczne, możesz stracić sens, który polega na bezpośrednim zweryfikowaniu argumentu artykułu. Ponadto, jeśli napiszesz zbyt mało, czytelnicy pomyślą, że jesteś niedbały. Artykuł powinien zawierać co najmniej jeden lub dwa akapity.

Wizualne przekazywanie wiedzy naukowej za pomocą infografik

Dowiedz się więcej o narzędziu Mind the Graph, narzędziu wspomagającym naukowy społeczność w lepszym komunikowaniu pomysłów i danych za pomocą niesamowity wizualny infografiki i dane naukowe.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony