Graficzne streszczenia są obecnie niezwykle popularne w badaniach naukowych. Korzystają z nich już najlepsze czasopisma naukowe, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej.

Naszym celem w tym poście jest zapoznanie Cię z niezbędnymi krokami do tworzenia niesamowitych abstraktów graficznych i nakreślenie podstaw projektowania graficznego publikacji naukowych.

Istnieje kilka kluczowych kroków, aby tworzenie abstrakcji graficznej. Jeśli nie wiesz, co rozumiemy przez abstrakcję graficzną, jest to dosłownie postać naukowa który wyjaśnia informacje naukowe w formie wizualnej. Nowoczesnym sposobem na nazwanie tego jest "infografika".

Poniżej znajduje się interesujący przykład abstrakcji graficznej:

obraz (80)

Są też Mind the Graph Kilka innych przykładów graficznych abstraktów, które zdecydowanie warto sprawdzić.

W tym poście poznasz podstawowe pojęcia dotyczące projektowania abstraktów graficznych, dowiesz się, jak tworzyć abstrakty i korzystać z potężnego narzędzia do projektowania abstraktów o nazwie Mind the Graph do tworzenia abstraktów graficznych do swoich publikacji.

Czym jest abstrakcja graficzna?

Abstrakt graficzny to jednopanelowy obraz, który ma na celu umożliwienie czytelnikom natychmiastowego zrozumienia przesłania artykułu naukowego.

Jego celem jest zachęcanie do przeglądania, promowanie interdyscyplinarnej nauki i pomaganie czytelnikom w szybkim zidentyfikowaniu artykułów, które są najbardziej istotne dla ich zainteresowań badawczych - zgodnie z wytycznymi Cell Press1co dotyczy również Elsevier2 czasopism i wielu innych wydawców.

Idealny abstrakt graficzny powinien być zrozumiały. Czytelnik powinien szybko go zrozumieć i być w stanie zdecydować, czy przeczytać artykuł, czy nie. Jeśli uda się to osiągnąć, abstrakt graficzny będzie udany i skuteczny.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że badania są już dość złożone. Tak więc abstrakt graficzny nie powinien taki być.

Bądź zwięzły i bezpośredni, używaj minimalnej ilości słów i polegaj na potężnych grafikach w swoim graficznym streszczeniu.

Mind the Graph Graficzny szablon abstrakcyjny, kliknij obraz, aby przejść do szablonów.
Mind the Graph Graficzny szablon abstrakcyjny

Co sprawia, że abstrakcja graficzna jest skuteczna?

Streszczenie graficzne to rysunek, który wyjaśnia przesłanie artykułu badawczego w jasny i atrakcyjny sposób.

Jest on zazwyczaj publikowany wraz z innymi elementami artykułu, takimi jak TYTUŁ, LISTA AUTORÓW i ABSTRAKT.

Ideą abstraktu graficznego jest komunikowanie się z innymi elementami artykułu naukowego.

Nie wszyscy wydawcy używają obecnie abstraktów graficznych, ale jest to inicjatywa Elsevier, prawdopodobnie największego wydawcy naukowego na świecie, za którym podążają inni ważni wydawcy, tacy jak Cell i Springer.

Nie ma "poprawnej" formy tworzenia abstraktu graficznego, ale publikowane są szczegółowe wytyczne.

Podzielimy się kilkoma informacjami z wytycznych opublikowanych przez Cell Press zatytułowanych "Cell Press Graphical Abstract Guidelines".

Skuteczny abstrakt graficzny przyciągnie uwagę czytelnika i przyda się do szybkiego wyświetlenia informacji.

Nie ma on na celu zastąpienia artykułu, ale raczej przyciągnięcie do niego ciekawości. Intencją jest głównie krótkie wprowadzenie do tematu artykułu i podsumowanie informacji.

Ilustracja Mind the Graph: Synteza białek
Kliknij obraz, aby użyć tej ilustracji Mind the Graph: Synteza białek

Jak stworzyć abstrakcję graficzną?

Jak więc stworzyć abstrakcję? Podstawowy proces tworzenia abstraktu graficznego to:

 1. Konceptualizacja
 2. Szkic
 3. Projekt

Większość naukowców uważa, że nie mogą tworzyć skutecznych abstraktów graficznych, ponieważ nie potrafią ilustrować. To nie jest prawda. Ilustracje naukowe są tylko częścią skutecznego abstraktu graficznego i chociaż nikt nie może konceptualizować abstraktów graficznych, można znaleźć ilustracje naukowe na stronie Mind the Graph.

Znajdź ilustracje naukowe w galerii Mind the Graph.
Znajdź ilustracje naukowe w galerii Mind the Graph.

Wracamy do tych trzech kroków: (1) koncepcja, (2) szkic oraz (3) projekt i dopracowanie.

Pierwsze dwa kroki są wykonywane na papierze, a my przechodzimy tylko do oprogramowanie do projektowania graficznego dla trzeciego kroku.

Graficzna koncepcja abstrakcyjna jest pierwszą rzeczą.

Musisz zdecydować, jaka jest GŁÓWNA WIADOMOŚĆ Twojego abstraktu graficznego i kim są Twoi odbiorcy. To jak zastanawianie się, jaką historię chcesz opowiedzieć i komu.

Przeprowadziłeś badania i masz wiele wyników do przekazania, ale pamiętaj, nie komplikuj zbytnio. Spróbuj myśleć jak czytelnik i podsumuj swój artykuł do najważniejszej rzeczy, którą odkryłeś.

Twój cel z abstrakcją graficzną jest zwykle definiowany przez TREŚĆ oraz AUDIENCJA. Pamiętaj więc o tym. I zachować prostotę. Oto kilka wskazówek dotyczących abstrakcji graficznych, które pomogą Ci stworzyć najlepszą abstrakcję w historii.

Skupienie się na unikalności i przejrzystości treści

Streszczenie graficzne artykułu powinno:

 • Wyraźny początek i koniec, "czytanie" od góry do dołu lub od lewej do prawej.
 • Zapewnienie wizualnego wskazanie kontekstu biologicznego przedstawionych wyników (lokalizacja subkomórkowa, typ tkanki lub komórki, gatunek itp.)
 • Odróżniać się od wszelkich wzorcowych rysunków lub diagramów zawartych w samym artykule.
 • Podkreśl nowe odkrycia z bieżącego artykułu bez uwzględniania nadmiaru szczegółów z wcześniejszej literatury
 • Unikaj włączania cech, które są bardziej spekulacyjne (chyba że spekulacyjny charakter można uwidocznić wizualnie).
 • Nie zawiera elementów danych żadnego typu; cała zawartość powinna mieć formę graficzną.

Zachowaj prostotę

Streszczenie graficzne powinno również:

 • Używaj prostych etykiet
 • Oszczędne korzystanie z tekstu
 • Podkreśl jeden proces lub wyjaśnij jeden punkt
 • Brak rozpraszających i zagracających elementów

Najpierw szkic

Zachęcamy do odręcznego szkicowania abstrakcyjnych pomysłów graficznych, jeszcze zanim usiądziesz przed komputerem.

Większość z nas nie posiada profesjonalnych umiejętności projektowych ani dostępu do profesjonalnego oprogramowania do projektowania. Na szczęście nie ma takiej potrzeby. Poniższy film przedstawia interesujący samouczek na temat tworzenia abstrakcji graficznej dla Elsevier za pomocą platformy Mind the Graph.

W przypadku szkicu należy najpierw wybrać tylko niezbędne elementy wizualne (komórka, białko, związek chemiczny, zwierzę...) oraz elementy tekstowe, które będą im towarzyszyć.

Zawsze wolę ilustracje i abstrakcja wizualna ikony do tekstu. Komunikują się bardziej bezpośrednio.

Organizując elementy szkicu, należy pamiętać, że muszą one być ułożone w jakiejś kolejności. Uporządkuj swój abstrakt graficzny od lewej do prawej i/lub od góry do dołu.

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest unikanie zbyt wielu elementów wizualnych rozrzuconych po szkicu. Wszystkie elementy powinny być ze sobą w jakiś sposób połączone, posortowane w grupy, które mają ze sobą coś wspólnego.

Unikaj używania ramek wokół elementów, które do siebie pasują, po prostu umieść je blisko siebie. Możesz użyć ramek do wyróżnienia niektórych tekstów.

Właśnie teraz powinieneś przejść do oprogramowania do projektowania graficznego. Jeśli nie masz dostępu do Photoshopa lub Ilustrator, dobry stary Powerpoint działa równie dobrze.

Prawdopodobnie użyjesz Google Images, aby znaleźć potrzebne ilustracje. Problemem jest jednak znalezienie ilustracji w tym samym stylu. Używanie różnych stylów artystycznych może łatwo stać się dziwne.

Wytyczne dotyczące czasopism

Wytyczne czasopisma docelowego zawierają informacje na temat rodzaju i rozmiaru czcionki, szerokości linii, kolorów i wymiarów abstraktu graficznego. Wskazane będzie również, czy abstrakt ma być dostarczony w formacie PDF, TIFF czy PNG.

Zgodnie z wytycznymi Cell Press (udostępnionymi wcześniej), oto wymagania techniczne dla abstraktu graficznego:

 1. Rozmiar: Przesłane zdjęcie powinno mieć rozmiar 1200 pikseli kwadratowych przy rozdzielczości 300 dpi.
 2. Czcionka: Arial, 12-16 pkt. Mniejsze czcionki nie będą czytelne online
 3. Preferowane typy plików: TIFF, PDF, JPG
 4. Treść: abstrakt powinien składać się z jednego panelu

Uwaga dotycząca koloru: Efektywne wykorzystanie kolorów może poprawić abstrakcję graficzną zarówno pod względem estetycznym, jak i poprzez skierowanie uwagi czytelnika na główne punkty zainteresowania.

Autorzy są zachęcani do wybierania kolorów, które są spójne i uzupełniają się z kolorami używanymi na stronie Cell Press. Mocno nasycone, podstawowe kolory mogą rozpraszać uwagę.

Aby dowiedzieć się więcej o kolorach, zapoznaj się z poniższym artykułem na blogu.

Rozmiar obszaru roboczego powinien być dokładnie taki, jak wymaga tego czasopismo. Umożliwi to dopasowanie wszystkich elementów i rozmiarów czcionek do wymaganych od samego początku.

Teraz narysuj wszystkie elementy wizualne na szkicu. Możesz ułatwić sobie pracę, dodając zawartość z repozytoriów zawierających darmowe figurki naukowe.

O Mind the Graph

Mind the Graph to solidne repozytorium ilustracji naukowych i abstrakcyjnych inspiracji do tworzenia abstrakcji graficznych online.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak rysować diagramy do prac naukowych, wypróbuj to narzędzie za darmo, a z pewnością się w nim zakochasz. Z pewnością ułatwi ci ono życie.

Nie zapomnij również zapoznać się z przewodnikiem dla autorów czasopisma, w którym składasz swój abstrakt naukowy. Na przykład, jeśli chcesz zgłosić artykuł do Cell Press, zapoznaj się z ich wytycznymi.

A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak napisać skuteczny abstrakt do pracy naukowej, poniżej podsumowaliśmy etapy pisania abstraktu:

 1. Najpierw napisz artykuł badawczy
 2. Określenie kluczowych części artykułu (problem, metodologia, wyniki, wnioski).
 3. Przygotuj opis tych kluczowych sekcji
 4. Zbierz wszystko razem (skompiluj kluczowe sekcje, wyeliminuj niepotrzebne treści, uzupełnij to, czego brakuje, przejrzyj po dniu lub dwóch).

Tak w skrócie wygląda pisanie abstraktu krok po kroku.

Jak określić, czy streszczenie jest dobre?

Jak sprawdzić, czy abstrakt jest dobry? Istnieją pewne cechy abstraktu w pracy naukowej, a Podręcznik Publikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego opisuje dobry abstrakt jako:

 • Dokładny: Powinien on prawidłowo odzwierciedlać treść artykułu i nie powinien zawierać żadnych informacji, które nie zostały już w nim zawarte.
 • Samowystarczalność: W streszczeniu należy zdefiniować wszystkie skróty i akronimy. Na przykład, zamiast pisać OCD, należy napisać to w całości jako zaburzenie obsesyjno-kompulsywne.
 • Zwięzły i na temat: Każde zdanie powinno być pouczające i opisowe, ale tak zwięzłe, jak to tylko możliwe. Upewnij się, że każde użyte słowo jest istotne.
 • Nieoceniający: Abstrakt nie jest miejscem na wrzucanie własnych kreatywnych spostrzeżeń. Nie komentuj tego, o czym pisałeś w swojej pracy badawczej.
 • Spójny i łatwy w czytaniu: Napisz streszczenie w jasny sposób, nie próbuj zaimponować czytelnikowi skomplikowanymi zwrotami lub żargonem technicznym. Skoncentruj się na czytelności i spróbuj przyciągnąć uwagę odbiorców za pomocą abstraktu (coś, w czym bardzo pomagają abstrakty graficzne!).
 1. Wytyczne dotyczące obrazów cyfrowych Cell Press
 2. Elsevier
logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony