Prezentowanie informacji w formie wizualnej pomaga czytelnikom w skutecznym i efektywnym przyswajaniu złożonych tematów; obejmuje to zarówno streszczenia graficzne oraz infografiki. Infografika zostały wykorzystane do poinstruowania ogromnej publiczności w mediach społecznościowych i na innych platformach cyfrowych. 

Ponadto, streszczenia graficznektóre są wizualną reprezentacją pisemnego streszczenia pracy naukowej, są coraz częściej wykorzystywane do promowania nowych wyników badań w wielu dziedzinach.

Nacisk kładziony jest nie na rywalizację między tymi dwoma typami, ale na użyteczność każdego z formatów, a co za tym idzie, na rozróżnienia projektowe, które należy zastosować przy tworzeniu każdego z tych skutecznych narzędzi komunikacji wizualnej.

Czym są streszczenia graficzne?

A abstrakt graficzny to jednopanelowa ilustracja mająca na celu zapewnienie czytelnikom szybkiego zrozumienia głównego punktu artykułu naukowego; są one zwykle używane w mediach społecznościowych i na stronach internetowych czasopism. 

Istnieją różne opinie na temat tego, jakie informacje powinny być zawarte w dokumencie. abstrakt graficzny. Niektórzy eksperci zalecają uwzględnienie całego abstraktu tekstowego, takiego jak informacje ogólne, kwestia, której dotyczy badanie, wyniki badań, wnioski i konsekwencje, a może nawet zastosowana metodologia. 

Niestety, ponieważ nie są one wyszukiwane w wyszukiwarkach literatury naukowej, nie można oczekiwać, że zastąpią abstrakt tekstowy. Dlatego należy pamiętać, że abstrakt graficzny powinien towarzyszyć, a nie zastępować pisemne streszczenie.

Wskazówki dotyczące wyboru abstraktu graficznego

  • Sprawdź wytyczne: Jeśli zgłaszasz swoje badania do publikacji, pamiętaj o sprawdzeniu standardów abstraktów graficznych. 
  • Podsumuj swoje istotne ustalenia: Celem abstraktu graficznego jest zwięzłe podsumowanie wyników badań.
  • Używaj fraz kluczowych lub słów kluczowych: Ponieważ streszczenie graficzne nie powinno zawierać zbyt wiele tekstu, warto rozważyć dodanie fraz kluczowych i słów kluczowych, aby zwiększyć czytelność.

Przeczytaj nasz artykuł "Jak stworzyć skuteczne streszczenie graficzne" aby zrozumieć podstawy tworzenia wyjątkowych abstrakt graficzny do badań.

Czym są infografiki?

Infografika to wizualne przedstawienie tematu zawierające obrazy i wizualizacje danych, takie jak wykresy kołowe i słupkowe. Infografiki są często umieszczane na pojedynczej stronie lub wewnątrz obszerniejszej strony tekstu. W związku z tym doskonale nadają się na slajdy, plakaty i materiały informacyjne. 

Infografika pełnią odrębną funkcję w dostarczaniu wysoce specjalistycznych informacji szerokiemu gronu odbiorców. Aby to zrobić, muszą upraszczać i usuwać szczegóły techniczne, zachowując jednocześnie prawdziwość i znaczenie oryginalnego tekstu. Sugeruje to, że odbiorcy, którzy napotkaliby wyzwania związane z oryginalnym tematem, mogą zrozumieć i zastosować to, czego się nauczyli.

Wskazówki dotyczące wyboru infografiki

  • Wybierz odpowiedni styl wizualny dla swojej infografiki: Dane mogą być prezentowane w różnych formatach, więc upewnij się, że wybrałeś najbardziej odpowiedni dla swoich danych; wykresy kołowe, słupkowe, mapy, osie czasu itp.
  • Weź pod uwagę grupę docelową: Określ, jakiej wiedzy potrzebują Twoi odbiorcy, jak zaawansowane jest ich zrozumienie danych tematów i jakie wizualizacje ich przyciągną.
  • Nagłówek: Jedną z rzeczy, które czytelnik zauważy przed zapoznaniem się ze szczegółami infografiki, jest nagłówek. Musi on wzbudzić ich zainteresowanie.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat tego, jak wybrać odpowiednią infografikę do swoich badań, zapoznaj się z artykułem "Najłatwiejszy sposób tworzenia infografik" w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Jaka jest różnica między abstrakcją graficzną a infografiką?

Podsumowując, różnice między nimi są niewielkie, ale istnieją. Infografika są graficznymi reprezentacjami informacji, a wizualne abstrakty są podtypem infografiki które są wykorzystywane do podsumowania konkluzji artykułu. 

Główna różnica polega na tym, że abstrakt graficzny często składają się z niewielkiej ilości tekstu lub nie zawierają go wcale. W rezultacie ma tendencję do lepszego wyrażania ogólnych wyników badań lub kluczowych ustaleń. Oraz infografikiZ drugiej strony wyświetli więcej tekstu, być może zapewniając silniejszą strukturę opowiadania historii dla podsumowania.

Gdzie znaleźć darmowy kreator infografik i ilustracji naukowych?

Teraz, gdy rozumiesz już znaczenie korzystania z infografik w swoich badaniach, Mind The Graph ma na celu ułatwienie ci życia, oferując łatwe w użyciu narzędzie z ogromną liczbą szablonów, których możesz używać zgodnie z tematem swoich badań. Możesz wybrać szablon, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zmienić wszystkie zawarte w nim elementy. Możesz modyfikować tekst, czcionkę, kolory, ikony i wszystko inne!

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony