Powszechne jest wykorzystywanie dwóch lub trzech różnych gatunków w eksperymencie. Poza tym, taksonomowie muszą wskazać różnice między pokrewnymi gatunkami. Graficzne streszczenia są doskonałym narzędziem do pokazania tych różnic w atrakcyjny i przyciągający wzrok sposób. Możesz użyć ilustracji naukowych i połączyć je ze streszczonymi informacjami.

Jeśli jednak chcesz pokazać porównanie za pomocą abstraktów graficznych, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Ale nie martw się, podzielę się 03 wskazówkami i praktycznymi przykładami, które pomogą Ci stworzyć własną wizualną abstrakcję.

 01. Możesz użyć ramek i kolorów, aby podzielić zawartość 

 

Ważne jest uporządkowanie treści, aby czytelnik mógł łatwo zrozumieć, które informacje należą do właściwego gatunku. Ramki i kolory są świetnymi narzędziami do tego celu. Zwróć tylko uwagę, aby NIE zanieczyszczać graficznych abstraktów za pomocą niepasujących kolorów. Możesz wybrać ten sam kolor i użyć różnych gradientów lub krycia. Spójrz na ten przykład:

preview_78315

Użyłem żółtej i pomarańczowej progresji kolorów, ponieważ te kolory łączą się z ilustracjami kotów.

Ten drugi przykład nie pokazuje różnych gatunków, ale porównuje wnętrze i zewnętrzną stronę wirusa:

abstrakty graficzne wirus zyka

 

02. Porównanie tych samych aspektów każdego gatunku

 

Stworzyłem abstrakt graficzny przedstawiający 3 różne gatunki sów. Treść porównuje rozmiar, siedlisko, upierzenie i kolory oczu. Przytaczanie informacji takich jak kolor oczu tylko dla jednego gatunku może być mylące. W końcu, jeśli to zrobisz, nie będzie to porównanie. 

Co więcej, jeśli lubisz czytać o różnorodności ptaków, napisałem już post z piękną infografiką przedstawiającą wiele gatunków ptaków, które można zobaczyć tutaj.

03. Łączenie wszystkich elementów w abstraktach graficznych

 

Musisz połączyć rozmiar, widok i położenie używanych elementów. Nie wybieraj ilustracji, które nie pasują do pozostałych. Musisz stworzyć wzór z ilustracjami, kolorami, rozmiarem tekstu i typografią.

Spójrz na ten przykład abstraktu graficznego, który porównuje trzy gatunki motyli. Pierwszy z nich wykorzystuje ilustracje w różnych widokach:

przykład streszczenia graficznego

Teraz spójrz na prawy przykład, który pokazuje trzy motyle w widoku z przodu:

preview_78320

Stworzyłem samouczek wideo, aby lepiej wyjaśnić ideę wyboru właściwych ilustracji:

Ten i inne filmy instruktażowe są dostępne na naszej stronie kanał youtube.

 Nie jest łatwo znaleźć dokładne i atrakcyjne ilustracje naukowe w Google. Z tego powodu zapewniamy tysiące ilustracji naukowych dla naszych użytkowników. Wszystkie te szablony zostały wykonane w Mind the Graph i są dostępne dla Ciebie. Co więcej, jeśli nie znajdziesz ilustracji, których potrzebujesz, można o nie poprosić! Niesamowite, prawda? Dlaczego więc nie zacząć już dziś poprawiać swojej komunikacji w nauce?

preview_250

 

 

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony