Úvod akéhokoľvek druhu príspevku sa niekedy nesprávne chápe ako začiatok, ale v skutočnosti je jeho cieľom predstaviť zvolenú tému publiku tak, aby bola príťažlivejšia a aby čitatelia túžili po ďalších informáciách. Po názve a abstrakte si vaše publikum prečíta úvod, preto je veľmi dôležité, aby ste začali solídne.  

Tento článok obsahuje pokyny na ako napísať úvod k výskumnej práci ktorý čitateľa vtiahne do vášho výskumu. Ak sa budete držať formátu a niekoľkých základných zásad, môžete vytvoriť silný úvod svojej výskumnej práce.

Čo je úvod výskumnej práce?

Úvod je úvodnou časťou výskumnej práce a časťou, ktorú čitateľ pravdepodobne prečíta ako prvú, v ktorej sa uvádza cieľ a úlohy ďalšieho písania. 

Úvod slúži na viaceré účely. Poskytuje kontext vášho výskumu, vysvetľuje tému a ciele a poskytuje náčrt práce. Solídny úvod udáva tón zvyšku vašej práce a láka čitateľov, aby pokračovali v čítaní metodiky, zistení a diskusie. 

Aj keď sa úvody zvyčajne uvádzajú na začiatku dokumentu, musíme úvod odlíšiť od začiatku vášho výskumu. Úvod, ako vyplýva z názvu, má predstaviť vašu tému bez jej rozšírenia. Všetky relevantné informácie a fakty by mali byť umiestnené v hlavnej časti a závere, nie v úvode.

Štruktúra úvodu

Pred vysvetlením ako napísať úvod k výskumnej práci, je potrebné pochopiť štruktúru, vďaka ktorej bude váš úvod silnejší a jednoduchší.

Dobrý háčik

Háčik je jedným z najúčinnejších otváracích prvkov úvodu výskumu. Cieľom háčika je podnietiť záujem čitateľa o prečítanie výskumnej práce. Na vytvorenie silného háčika môžete použiť rôzne prístupy: prekvapivé fakty, otázku, stručný prehľad alebo dokonca citát. 

Široký prehľad

Po vynikajúcom háčiku by ste mali predstaviť široký prehľad vášho hlavného problému a niektoré základné informácie o vašom výskume. Ak si nie ste istí, ako začať úvod eseje, najlepším prístupom je ponúknuť základné vysvetlenie vašej témy predtým, ako sa pustíte do konkrétnych otázok. Jednoducho povedané, mali by ste začať všeobecnými informáciami a potom ich zúžiť na vaše relevantné témy.

Otázky

Po tom, čo ponúknete základné informácie o hlavnej téme vášho výskumu, pokračujte, aby ste čitateľom lepšie priblížili, čomu sa budete venovať počas celého výskumu. V tejto časti úvodu by ste mali rýchlo objasniť svoje dôležité témy v poradí, v akom sa im budete venovať neskôr, a postupne predstaviť svoju tézu. Môžete použiť niektoré Nasleduje niekoľko zásadných otázok, ktoré by ste mali riešiť v tejto časti vášho úvodu: Kto? Čo? Kde? Kedy? Ako? A prečo?

Vyhlásenie o tézach

Najdôležitejšou zložkou vášho výskumu je téza, ktorá musí byť uvedená v úvodnej vete vášho výskumu, pretože okolo nej sa točí celý váš výskum.

Teza predstavuje publiku rýchly prehľad hlavného tvrdenia výskumu. V hlavnej časti vašej práce je kľúčovým argumentom to, čo v súvislosti s ním odhalíte alebo o čom budete diskutovať. Vynikajúca téza je zvyčajne veľmi stručná, presná, jednoznačná, jasná a zameraná. Zvyčajne by sa vaša téza mala nachádzať na konci úvodného odseku/oddielu.

Tipy na napísanie silného úvodu

Okrem správnej štruktúry je tu niekoľko tipov, ako urobiť úvodný text silným a presným:

 • Majte na pamäti cieľ svojho výskumu a uistite sa, že ho váš úvod podporuje.
 • Použite atraktívny a relevantný háčik, ktorý okamžite upúta pozornosť čitateľa.
 • Dajte čitateľom jasne najavo, aký je váš postoj.
 • Preukážte svoje vedomosti o svojom predmete.
 • Poskytnite čitateľovi plán, ktorý mu pomôže pochopiť, čomu sa budete venovať počas celého výskumu.
 • Buďte struční - odporúča sa, aby úvod tvorilo približne 8-9 percent celkového počtu slov v článku (napríklad 160 slov pri eseji s 2000 slovami). 
 • Vytvorte silnú a jednoznačnú tézu.
 • Vysvetlite 1-2 vetami, prečo je článok významný.
 • Nezabudnite, aby to bolo zaujímavé.

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť v úvode

Pozrite sa, čo nerobiť a čomu sa vyhnúť, keď už poznáte štruktúru a ako napísať úvod k výskumnej práci.

 • Chýba pocit smeru alebo cieľa.
 • Rozdávanie príliš veľa.
 • Vytváranie dlhých odsekov.
 • Nadmerné alebo nedostatočné podklady, literatúra a teória.
 • Vrátane materiálu, ktorý by mal byť umiestnený v hlavnej časti a v závere.
 • Píšete málo alebo príliš veľa.
 • Používanie príliš veľkého počtu úvodzoviek.

Uvoľnite silu infografiky s Mind the Graph

Myslíte si, že váš výskum nie je účinný v presnej komunikácii alebo nie je esteticky príťažlivý? Pomocou nástroja Mind The Graph vytvorte skvelé infografiky a zvýšte hodnotu svojho výskumu.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny