Kto nie lubi przejrzeć informacji i zorientować się w temacie przed przeczytaniem całego eseju lub pracy naukowej? Pomaga to lepiej zrozumieć temat, zaoszczędzić czas, uchwycić główną ideę i wiedzieć, czy esej jest wart twojego czasu, czy nie. I tutaj pojawia się znaczenie tezy. A więc Co to jest tezadlaczego jest ważny i jak napisać lepszy? Przeczytaj artykuł, aby znaleźć odpowiedzi na swoje pytania.

Co to jest teza?

Teza jasno i zwięźle określa cel eseju, rozprawy, pracy badawczej itp. i jest zazwyczaj pisana na końcu akapitu wprowadzającego.

Jest to kręgosłup artykułu badawczego i pomaga czytelnikom zinterpretować ideę stojącą za artykułem i określa zakres eseju. Jest napisany w 1-2 zdaniach i przedstawia główną ideę, która odzwierciedla się w szczegółowy sposób w treści artykułu lub eseju poprzez przykłady, fakty i liczby.

Przykład tezy: Czytanie rozwija umysł dziecka poprzez rozwijanie umiejętności rozumienia, poszerzanie słownictwa i wystawianie go na nowe światy, z którymi inaczej mogłoby się nie zetknąć.

Teza jest podzielona na:

  • Bezpośrednia teza: Bezpośrednie stwierdzenie tezy wyjaśnia powody stojące za głównym tematem w stwierdzeniu tezy.
  • Teza pośrednia: Nie wyjaśnia głównego powodu stojącego za tematem, ale jest napisany w wyrazistej formie, aby napędzać esej.

Z naszego najnowszego artykułu dowiesz się, czym są Różnice między pracą magisterską a rozprawą doktorską.

Znaczenie stwierdzenia tezy

  • Tworzy treść dla treści twojego artykułu
  • Pomaga wzbudzić zainteresowanie odbiorców i zaangażować ich w temat.
  • Pomaga czytelnikom poznać cel eseju
  • Twierdzi, że argument autora
  • Odpowiedz na pytanie, którego szuka czytelnik
  • Nadaje kierunek artykułowi i pomaga kontrolować główne myśli w eseju
  • Pomaga przekonać czytelników o punktach widzenia twojego argumentu

Jak napisać mocną tezę?

1. Burza mózgów w poszukiwaniu pomysłów

 Aby napisać mocną tezę, musisz wymyślić temat, który wzbudza twoje zainteresowanie i o którym masz sporą wiedzę. Bo kto chciałby porzucić temat w połowie bez jego ukończenia, marnując cały swój czas i wysiłek, prawda? Ale jeśli masz już temat, to świetnie! Pierwszy krok masz już za sobą.

2. Zbadaj swój temat

Gdy już wymyślisz temat, przeprowadź wstępne badania. Poczytaj i dowiedz się wszystkiego na ten temat, aby mieć odpowiednie informacje do pisania.

3. Zawęź swój temat

Nie należy przyjmować szerokiej koncepcji. Nie będziesz w stanie uzasadnić swojego tematu, ponieważ trudno będzie uwzględnić wszystko w eseju. Zawęź swój temat do konkretnej koncepcji, abyś miał wystarczająco dużo informacji do omówienia. Nie zawężaj go jednak zbytnio, aby trudno było znaleźć informacje.

4. Zadawać pytania

Zadawaj pytania dotyczące tego, co chcesz napisać i wymyślaj odpowiedzi na te pytania, aby mieć jasną i zwięzłą tezę.

5. Dopracuj swoją tezę

Nadszedł czas, aby dopracować swoją tezę. Przeczytaj, edytuj i przeczytaj ponownie, to sprawi, że będzie idealny. A jeśli nadal masz obawy co do swojego stwierdzenia, pozwól znajomym przeczytać i zinterpretować, czym według nich byłby twój esej. Jeśli zrozumieją ideę twojego tematu, voila! Udało ci się sformułować tezę.

Rodzaje twierdzeń

1. Wyjaśnienie

Teza wyjaśniająca, znana również jako teza wyjaśniająca, jest oparta na dowodach i zależy od faktów. Ten typ nie zawiera żadnych osobistych opinii i wyjaśnia wszystko na dany temat za pomocą faktycznych danych.

Na przykład: Przyjęcie zmian w stylu życia, takich jak zbilansowana dieta, picie odpowiedniej ilości wody oraz rzucenie alkoholu i palenia, pomaga uzyskać skórę bez zmarszczek.

2. Argumentacyjny

Teza argumentacyjna opiera się na opinii autora i jest poparta przykładami i innymi dowodami. Stwierdzenia te zależą od dyskusyjnych tematów i są poparte argumentami autora i logicznymi powodami.

Na przykładMundurki szkolne mogą być początkowym kosztem dla rodzin, ale eliminują wizualne różnice w dochodach między uczniami i zapewniają bardziej egalitarną atmosferę w szkole.

3. Analityczny

Teza analityczna rozbija pomysł na różne części i ocenia temat oraz analizuje go w kolejności, którą autor rozumie i wyciąga wnioski w formie tezy.

Na przykład: Choć I wojna światowa miała wiele różnych przyczyn, narastający nacjonalizm podsycał poczucie agresji, które ostatecznie doprowadziło do jej wybuchu i rozprzestrzeniania się.

Duży wpływ i większa widoczność Twojej pracy

Mind the Graph to platforma infograficzna, która wzbogaca Twoją pracę o wizualizacje i sprawia, że Twoje badania są wyraźne i przyjazne dla czytelnika. Zarejestruj się, aby Mind the Graph teraz i jak najlepiej wykorzystać swoje badania.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony