Makalenin veya araştırma makalesinin tamamını okumadan önce bilgileri gözden geçirmeyi ve konunun özünü anlamayı kim sevmez? Bu, konuyu daha iyi anlamanıza, zamandan tasarruf etmenize, ana fikri kavramanıza ve makalenin zamanınıza değip değmeyeceğini bilmenize yardımcı olur. Ve işte tez ifadesinin önemi burada ortaya çıkıyor. Yani tez cümlesi nedirneden önemlidir ve nasıl daha iyi bir tane yazılır? Sorularınızın cevaplarını bulmak için makaleyi okuyun.

Tez İfadesi Nedir?

Tez ifadesi, makalenin, tezin, araştırma makalesinin vb. amacını açık ve öz bir şekilde belirtir ve genellikle giriş paragrafının sonunda yazılır.

Bir araştırma makalesinin bel kemiğidir ve okuyucularınızın makalenizin arkasındaki fikri yorumlamasına yardımcı olur ve makalenizin kapsamını anlatır. 1-2 cümle ile yazılır ve ana fikri yansıtır; bu fikir, örnekler, gerçekler ve rakamlar aracılığıyla makalenin veya makalenin gövdesinde ayrıntılı bir şekilde geri yansır.

Tez cümlesi örneği: Okumak, anlama becerilerini geliştirerek, kelime dağarcığını artırarak ve onları başka türlü karşılaşamayacakları yeni dünyalara maruz bırakarak bir çocuğun zihnini geliştirir.

Tez ifadesi şu şekilde sınıflandırılır:

  • Doğrudan tez ifadesi: Doğrudan tez ifadesi, tez ifadesindeki ana konunun arkasındaki nedenleri açıklar.
  • Dolaylı tez ifadesi: Konunun arkasındaki ana nedeni açıklamaz, ancak makaleyi yönlendirmek için net bir biçimde yazılır.

Son makalemizde, aşağıdakilerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz tez ve bitirme tezi arasındaki farklar.

Tez İfadesinin Önemi

  • Yazınızın gövdesi için içerik geliştirir
  • Hedef kitlenizin ilgisini çekmeye ve onları konuya dahil etmeye yardımcı olur
  • Okuyucuların makalenin amacını bilmelerine yardımcı olur
  • Yazarın argümanını iddia ediyor
  • Okuyucunuzun aradığı soruyu yanıtlayın
  • Makalenize yön verir ve makalenizdeki ana fikirleri kontrol etmenize yardımcı olur
  • Okuyucuları argümanınızın bakış açıları konusunda ikna etmeye yardımcı olur

Güçlü Bir Tez Cümlesi Nasıl Yazılır?

1. Fikirler için beyin fırtınası

 Güçlü bir tez cümlesi yazmak için ilginizi çeken ve hakkında oldukça bilgi sahibi olduğunuz bir konu bulmanız gerekir. Çünkü kim konuyu tamamlamadan ortada bırakmak, tüm zamanını ve çabalarını boşa harcamak ister, değil mi? Ancak size zaten bir konu verilmişse, o zaman harika! İlk adımınızı tamamladınız.

2. Konunuzu araştırın

Konuyu bulduktan sonra ön araştırmanızı yapın. Konu hakkında okuyun ve konu hakkında her şeyi öğrenin, böylece yazmak için doğru bilgiye sahip olacaksınız.

3. Konunuzu daraltın

Geniş bir kavram almayın. Makalenizde her şeyi ele almak zorlaşacağından konunuzu gerekçelendiremezsiniz. Konunuzu belirli bir kavrama daraltın, böylece ele almak için yeterli bilgiye sahip olursunuz. Ancak, konuyu çok fazla daraltmayın ki bilgi bulmanız zorlaşsın.

4. Soru Sor

Ne yazmak istediğinize dair sorular sorun ve bu sorulara yanıtlar bulun, böylece açık ve özlü bir tez ifadesine sahip olacaksınız.

5. Tez İfadenizi İyileştirin

Tez ifadenizi parlatmanın zamanı geldi. Okuyun, düzenleyin ve tekrar okuyun, bu onu mükemmel hale getirecektir. Ve ifadenizle ilgili hala korkularınız varsa, arkadaşlarınızın makalenizin ne olacağını düşündüklerini okumalarına ve yorumlamalarına izin verin. Konunuzla ilgili fikri anlıyorlarsa, işte! tez ifadenizde başarılı oldunuz.

Tez İfadesi Türleri

1. Açıklayıcı

Açıklayıcı tez cümlesi olarak da bilinen açıklayıcı tez cümlesi kanıta dayalıdır ve gerçeklere dayanır. Bu tür, herhangi bir kişisel görüş içermez ve konuyla ilgili her şeyi olgusal verilerle açıklar.

Örneğin: Dengeli beslenme, yeterli su içme, alkol ve sigarayı bırakma gibi yaşam tarzı değişikliklerini benimsemek kırışıksız bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

2. Tartışmacı

Tartışmacı bir tez ifadesi, yazarın görüşüne dayanır ve örnekler ve diğer kanıtlarla desteklenir. Bu ifadeler tartışmalı konulara dayanır ve yazarın argümanı ve mantıksal nedenlerle iddia edilir.

Örneğin: okul üniformaları aileler için bir ön maliyet olabilir, ancak öğrenciler arasındaki görsel gelir farklılıklarını ortadan kaldırır ve okulda daha eşitlikçi bir atmosfer sağlar.

3. Analitik

Analitik bir Tez İfadesi, bir fikri çeşitli parçalara ayırır ve konuyu değerlendirir ve yazarın anladığı sırayla analiz eder ve sonucu bir tez ifadesi şeklinde ortaya koyar.

Örneğin: Birinci Dünya Savaşı'nın birçok farklı nedeni olsa da, yükselen milliyetçilik, nihayetinde savaşın başlamasına ve yayılmasına yol açan saldırganlık duygusunu körükledi.

Çalışmalarınız için yüksek etki ve daha fazla görünürlük

Mind the Graph, çalışmalarınızı görsellerle zenginleştiren ve araştırmalarınızı açık ve okuyucu dostu hale getiren bir infografik platformudur. Kaydolmak için Mind the Graph şimdi ve araştırmanızı en iyi şekilde yapın.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar