Mokslo srityje vaizdinė komunikacija yra labai svarbi. Daug kas priklauso nuo objekto - nuo atomo iki geno, kristalo ar net visos galaktikos. Siekiama žinias nušviesti vaizdine medžiaga. Taigi norėdami pasidalyti atradimais, idėjomis ir stebėjimais, mokslininkai bendravimui naudoja ir vaizdą, ir tekstą.
 
Kitaip tariant, menas labai prisideda prie mokslo pažanga ir kaip skleidžiamos žinios. Mokslas ir menas dažnai laikomi priešingybėmis, tačiau mokslinė iliustracija yra šių dviejų sričių sankirtoje. 

Tikriausiai esate matę daugybę mokslinių iliustracijų, net jei nesate susipažinę su šia disciplina. Pažvelkite į gamtos mokslų knygas, muziejaus ekspoziciją ar net į gydytojo kabinete esančią lentelę, kurioje pavaizduoti įvairių kūno dalių kontūrai.

Šiame straipsnyje pateikiame daug daugiau informacijos apie tai. Sužinokite viską, ką reikia žinoti apie mokslines iliustracijas ir jų svarbų vaidmenį moksle.

Kas yra mokslinė iliustracija?

Mokslinės iliustracijos - tai komunikacijos būdas, leidžiantis įdomiai ir informatyviai pateikti sudėtingas idėjas, detales ir teorijas.

Mokslines sąvokas galima aiškiau perteikti iliustracijomis, o ne techniniu žargonu, kuris dažnai vartojamas joms apibūdinti. Piešdami ar tiksliai perteikdami mokslinius vaizdus, šie menininkai ar iliustratoriai perteikia mokslo žinias ir informuoja auditoriją. 

Siekdami sukurti tikslias iliustracijas, moksliniai iliustratoriai derina estetiką ir technines žinias. Naudojant iliustracijas, grafiką ir daugialypę terpę, galima aiškiai pateikti ir vizualiai pavaizduoti sąvokas, todėl jos tampa prieinamesnės ir patrauklesnės įvairioms auditorijoms. 

Naudodamiesi ja naudotojai gali paaiškinti sudėtingas sąvokas platesnei auditorijai, taip pat mokyti gydytojus ar mokslininkus, pasitelkdami pavyzdines iliustracijas ar animaciją. Juk paveikslėlių galios negalima nuvertinti.

Trumpa istorija

Nuo priešistorinių laikų žmonės vaizduoja juos supantį pasaulį per meną. Paleolito laikų olų piešiniai, vaizduojantys gyvūnus, liudija šią seniai nusistovėjusią praktiką.

Šovė urvų piešiniai Pietų Prancūzijoje yra geras paleolito gamtos iliustracijų pavyzdys. Apskaičiuota, kad oloje buvo piešiama maždaug prieš 33000-30000 metų.

Nosį vaizduojančio skydo iš Šovė urvo kopija.

1994 m. grupė keliautojų atrado urvą. Visame pasaulyje urvuose aptikta paleolito laikų gyvūnų raižinių - nuo Bhimbetkos, Indijoje (liūtai, bizonai ir piešiniai) iki Ubirro, Australijoje (kengūrų tematikos piešiniai).

Istoriškai iliustracijos buvo naudojamos atradimams dokumentuoti ir kitiems informuoti. Daugiau nei po penkiolikos tūkstančių metų sukurtoje iliustracijoje pavaizduotas mamutas su širdies formos dėme ant peties: dėmė buvo netoli širdies.

Mamuto širdies piešinys urve (iš: Singer C. A Short History of Anatomy from the Greeks to Harvey, Dover Publications, 1957; kreditas: Dover Publications Inc.)

Galbūt tai seniausias antropologinės iliustracijos pavyzdys. Buvo iškelta hipotezė, kad iliustracija galėjo būti būdas pirmiesiems medžiotojams orientuotis, kur medžioklės metu buvo mamuto širdis.

Tik po kelių šimtmečių Egipto Aleksandrijos miesto mokslininkai sukūrė specialią biblioteką, skirtą stebėjimams. Graikų gydytojas Herophilus, dirbęs Aleksandrijoje, skrodė ir piešė savo objektus, kad geriau suprastų kūno anatomiją. Jis buvo iliustracijos, kaip techninės priemonės, naudojimo pradininkas, laikomas vienu pirmųjų.

Iliustracijos buvo labai svarbios besiformuojančiam mokslui. Žmonijos istorijos pradžioje, nuo Graikijos ir Egipto iki Apšvietos epochos Europoje, vaizdiniai vaizdai buvo būtini norint perteikti kartais sudėtingą informaciją. Didžiųjų meno kūrinių iliustracijų buvo randama ir ant piramidžių sienų.

Iki XIX a. pradžios turėjome naudotis mokslinėmis iliustracijomis, kad dalytis vaizdine informacija.. Šiandien iliustracija vis dar turi didelę galią, net ir turint mobiliuosius telefonus ir fotoaparatus. Paveikslėlyje vienu metu galima parodyti tik vieną perspektyvą, o iliustracijoje - daugybę.

Turint mokslinio iliustratoriaus įgūdžių, galima iliustruoti sudėtingus dizainus su keliomis fokusavimo linijomis, atkreipti dėmesį į detales arba surinkti išardytus objektus taip, kaip tai neįmanoma padaryti fotoaparatu. 

Žvelgiant į galerijas praėjusių šimtmečių mokslinės iliustracijosaptiksite sudėtingų iliustracijų, kurios atrodo keistos ir kartu tobulos. Mokslininkai savo mokslinėse iliustracijose dažnai vaizduoja ne tik vieną egzempliorių. Nepaisant to, mokslinės iliustracijos, tobulėjant naujovėms ir technologijoms, tapo tikslesnės ir aiškesnės.

Įvairių tipų mokslinės iliustracijos

Gamtos istorijos iliustracijos ir žemėlapiai

Savaime suprantama, tai yra istorinių mokslinių teorijų ir stebėjimų iliustracija. Rinkinyje yra iliustracijų apie gyvūnus, augalus ir mikrobus jų aplinkoje. Daugelis seniausių mokslo iliustracijų buvo šios srities, nes ji labai pagrįsta stebėjimais. 

Pennatulida iš: Ernst Haeckel in Kunstformen der Natur (1899-1904)

Savo darbu iliustratoriai pateikia praeities ir dabarties temų iliustracijas, kad geriau suprastų ir ištirtų tam tikrus gamtos reiškinius. Šiuose kūriniuose galima pamatyti arba perteikti faktus apie fosilijas, gyvūnų buveines ir planetos gyvenimą. Keliuose senesniuose yra žemėlapių ir buveinių iliustracijų.

Išnykusių rūšių atkūrimas ir iliustravimas

Nors tai ir specifiškiau nei gamtos istorijos iliustracija, tačiau panašu. Kolekcijose yra daugybė dinozaurų ir kitų išnykusių rūšių iliustracijų, įskaitant vilninius mamutus ir sabalinius tigrus. 

Mauricijaus milžiniškas skinkas - Kara Perilli

Šiandien matomi meno kūriniai buvo sukurti padedant mokslininkams ir iškastiniams įrodymams, rastiems praėjus tūkstančiams metų po to, kai šie gyvūnai išnyko. Be šių populiarių išnykusių rūšių, egzistuoja ir daug mažiau žinomų išnykusių rūšių, kurias kai kurie iliustratoriai tyrinėja norėdami iliustruoti išnykusias rūšis.

Veido struktūrų rekonstrukcija teismo medicinos ekspertizėje 

Veido rekonstrukcijos metodai: (A) dvimatis rankinis, (B) trimatis rankinis, (C) trimatis kompiuterinis.

Panašiai kaip ir ankstesnėje iliustracijoje, ši taip pat yra tikslingesnė. Antropologinė veido rekonstrukcija, kurios pagrindas - mūsų ankstyvųjų hominidų protėvių kaukolė arba kaulai. Dėl to galime suprasti, kas buvo mūsų protėviai, taip pat sužinoti apie juos.

Botaninės iliustracijos

Gamtos istorijos iliustracijose dažnai vaizduojami botaniniai objektai ir jų anatominės savybės. Visada įdomu iliustruoti naujus objektus, nes yra labai daug augalų rūšių ir atradimų. Šio skyriaus iliustracijose išsamiai aprašomas visas augalo veikimo procesas, taip pat jo unikalios savybės.

Muziejų eksponatų modeliai ir vaizdai

Kūno pasauliai Vital paroda

Muziejams skirtų parodų meninis kūrimas labai prisideda prie edukacinių mokslinio meno tikslų. Ekspozicijų turinys labai skiriasi: nuo interaktyvių ekspozicijų, įskaitant fosilijas, iki tekstinių ekspozicijų. Kadangi visuomenė gali lengvai suprasti turinį, jie tarnauja didelei visuomenės švietimo daliai.

Infografika

Funkcinio meno kūrimui didelę įtaką daro duomenys ir informacija. Kaip dailininkui svarbu atrinkti tinkamus ir tikslius duomenis, kuriuos galima pavaizduoti suprantamai ir estetiškai.

 Infografikos šabloną galima rasti  Mind the Graph šablonų biblioteka.

Dažnai galite rasti infografikų, pvz. Mind the Graph infografikų kūrėjas, laikraščiuose, interneto svetainėse ir net jūsų mobiliajame įrenginyje. Priklausomai nuo dizaino sudėtingumo, jis gali būti naudojamas moksliniams tyrimams arba kasdieniam naudojimui plačiajai visuomenei.

Skaitmeniniai trimačiai modeliai, animacija ir vaizdo įrašai

3D modeliavimas ir animacija išpopuliarėjo tobulėjant technologijoms. Naudodami jį galite modeliuoti organizmus, procesus, augalus ir gyvūnus ne tik vizualiai, bet ir ištisai. 

Iš anksto nustatytų stilių, kuriuos galima naudoti, pavyzdžiai Baltymų vaizduoklis.

Naudotojas gali sąveikauti su objektu ir matyti, kaip veikia kūno dalys, taip pat kaip jis atrodo iš įvairių perspektyvų. Galima pademonstruoti procesus, taip pat mažesniu masteliu sukurti veikiančius modelius ir parodyti, kaip tai veikia.

Mokslinių iliustracijų pavyzdžiai praktikoje

Šiuolaikinės mokslinės iliustracijos neabejotinai labai skiriasi nuo urvinių piešinių. Istorijos eigoje gamtos vaizdavimo būdai keitėsi nuo primityvaus meno ir graviūrų iki skaitmeninio meno, duomenų grafikos ir nuotraukų. Mokslininkų iliustracijos evoliucionavo kartu su technologijų pažanga ir paties mokslo raida. Pažvelkite į keletą pavyzdžių.

Botaninės mokslinės iliustracijos pavyzdžiai

Iliustracijos iš Mind the Graph galerija.

Kai kurie garsiausi mokslo iliustratoriai kūrė gamtos istorijos iliustracijas, kuriose vaizduojami augalų ir vabzdžių gyvenimo stebėjimai. 

XVI ir XVII a. Europos gamtininkai vyko į Pietų Ameriką, Australiją ir Galapagų salas rinkti ir tyrinėti gamtos pasaulio. 

Pradėjus pažinti "Naująjį pasaulį", daugėjo iliustracijų, kuriose užfiksuota naujai atrasta aplinka. Mokslininkas ir iliustratorius Marija Sibila Merian (Maria Sibylla Merian) iliustravo daug augalų ir vabzdžių. Būtent ji tyrinėjo metamorfozę ir aiškino organizmų ir augalų šeimininkų santykius.

Gyvūnų mokslinių iliustracijų pavyzdžiai

Iliustracijos iš Mind the Graph galerija.

Ernstas Haeckelis buvo zoologas, daugiausia dėmesio skyręs gamtos simetrijai ir natūraliam grožiui, kuris padėjo iš naujo apibrėžti mokslines iliustracijas. Jo nupiešti vaizdai padėjo apibrėžti šiuolaikinę mokslinę iliustraciją. 

Tiesą sakant, jie vis dar minimi mokslinėse knygose ir padarė didelę įtaką XX a. menui ir architektūrai. Be to, jis pasiūlė evoliucijos istorija pagrįstą klasifikacijos sistemą karalystei, kurią pavadino "Protista", ir atrado daugybę naujų rūšių. 

Jo darbai atvėrė kelią tokiems terminams kaip filumas, filogenezė ir ekologija, kurie tapo įprastais biologijoje. Visą gyvenimą jį žavėjo neatsitiktinių formų kilmė, todėl jis sukūrė iliustruotą gyvybės formų knygą "Kunstformen der Natur".

Medicininių mokslinių iliustracijų pavyzdžiai

Iliustracijos iš Mind the Graph galerija.

Leonardas da Vinčis iliustravo žmogaus širdį (apie 1511-1513 m.). Nors da Vinčis labiausiai žinomas dėl savo paveikslų, jis taip pat buvo aistringas žvaigždžių stebėtojas, įgudęs architektas, kvalifikuotas ginklų kūrėjas ir rimtas žmogaus anatomijos bei botanikos tyrinėtojas. 

Jis išsiaiškino, kad širdis turi ne dvi, o keturias kameras, ir, svarbiausia, pastebėjo, kaip atsidaro ir užsidaro aortos vožtuvas, todėl kraujas gali tekėti tik į vieną pusę. Da Vinčio iliustracija, dabar priklausanti Karališkajai kolekcijai, išliko nepaprastai geros būklės.

Kaip sukurti mokslinę iliustraciją

Pavyzdys iliustravimo procesas iš Mind the Graph dizaino komandos.

1. Mokslinių tyrimų svarba yra neišmatuojama

Pasirinkus naujo tyrimo temą, metas jį pradėti. Moksliniai iliustratoriai pradeda nuo temos tyrimo. Sukurti gerą iliustraciją įmanoma tik tada, jei turite aiškią viziją, ką bandote iliustruoti, ir suprantate, kaip tai svarbu.

Galiausiai dalijimasis tikslia informacija gali užtrukti ilgai, tačiau tai labai svarbu. Iliustratoriai, norėdami sukurti aukštos kokybės iliustracijas, turi atlikti temos ir aplinkos, esančios aplink jų pagrindinį tašką, tyrimus.

2. Pradinis eskizas

Pirminiuose eskizuose bus daug nelygumų. Beveik kiekvienas meno kūrinys, kad ir kokie būtų lūkesčiai, praeina grubius eskizų ir koncepcijų kūrimo etapus, kol galiausiai bus įgyvendintas. Priimkite procesą! Norėdami atlikti meno kūrinį, turėsite jį ilgai taisyti ir redaguoti.

3. Eksperimentuoti su pasirinktais įrankiais

Priklausomai nuo iliustruotojo naudojamos medijos, jam būtina praktikuotis naudojant pasirinktą priemonę (pavyzdžiui, rašiklį ir tušinuką, iliustravimo programinę įrangą, 3D programinę įrangą ir t. t.), kad būtų pasiektas vizualinis efektas ir ištobulinta technika. 

Prieš pasirinkdami "Adobe Illustrator", apsvarstykite galimybę naudoti "Adobe Photoshop" piešimo planšetę ir skaitmeninius teptukus. Tačiau jei jums reikia lengvai sklandžių iliustracijų, pagalvokite apie Mind the Graph, specialiai moksliniams meno projektams sukurtą platformą su didžiausia pasaulyje mokslinių iliustracijų galerija.

4. Nuspręskite dėl kompozicijos ir perkėlimo brėžinių

Tai priklauso nuo to, kokia medija naudojama, bet paprastai įprastinio piešimo ar tapybos atveju užbaigta kompozicija ar kontūras perkeliamas ant paviršiaus. Norint perkelti eskizą, reikia naudoti kalkę. Iliustratoriai perkėlimo procesui pagreitinti gali naudoti šviesdėžes.

Ant pirminio eskizo dedamas popierius, skirtas galutinei iliustracijai, kad pro jį prasiskverbtų šviesa ir būtų galima atsekti galutinę iliustraciją popieriuje. Skaitmeninės iliustracijos veikia šiek tiek kitaip nei tradiciniai eskizai. Didžioji dalis darbo atliekama naudojant programinę įrangą, todėl jį galima atlikti lengvai ir švariai.

Mind the Graph įrankyje galite laisvai redaguoti kompoziciją, naudodami daug turto ir pritaikomų elementų, kad pasiektumėte numatytą tikslą.

5. Baigti galutinę iliustraciją

Šis žingsnis, nors iš pažiūros paprastas, užima daug laiko. Kurdamas galutinę mokslinę iliustraciją, iliustratorius turi nuolat iš naujo įvertinti produkto turinį, išdėstymą, dizainą ir išvaizdą.

Galite naudoti etaloninius vaizdus, kad realistiškai pavaizduotumėte įvairius objektus ir stebėtumėte, kaip apšvietimas ir padėtis veikia objekto išvaizdą. Mokslinėse iliustracijose, priklausomai nuo srities ar turinio, taip pat vyrauja mastelio ir matavimų įtraukimas.

Mokslo figūros kūrimas su Mind the Graph

Štai keletas dažniausiai pasitaikančių klaidų, kurių reikia vengti

Klaidų, susijusių su mokslinėmis iliustracijomis, atsiranda painiojant jas su natūralistiniais piešiniais ar net itin realistiškais piešiniais. Tarp iliustracijos specialistų kyla daug diskusijų dėl šių disciplinų ribos.

Nors dėl kiekvienos šakos reikšmės vyksta semantinės diskusijos, tam tikrais klausimais sutariama.

Venkite subjektyvumo

Iliustracijos kūrimas yra linkęs būti subjektyvus, o tai yra viena iš dažniausiai šioje srityje aptariamų klaidų. Pagrindinė problema slypi pernelyg subjektyviame autoriaus požiūryje, kai jis supainioja informacinę kūrinio funkciją ir asmeninę interpretaciją.

Neleiskite estetikai užgožti

Mokslininkai, tyrėjai, muziejai, redaktoriai ir žurnalistai naudoja mokslines iliustracijas, norėdami ką nors paaiškinti. Mokslinės informacijos iliustracijas kuria ne jie patys ar jų autoriai. Todėl estetiką vertinti labiau nei funkcionalumą yra didelė klaida. Būtina, kad mokslinės iliustracijos būtų ir tikslios, ir vizualiai patrauklios.

Viena iš dažnai daromų klaidų yra ta, kad pernelyg didelis dėmesys skiriamas tam tikrų atvaizdo savybių tikslumui ir neatsižvelgiama į pranešimo sintezę. Pasitaiko atvejų, kai iliustracija dėl savo tarpdisciplininių aspektų įgyja daugiau meno kūrinio nei mokslinės iliustracijos statusą, todėl dėl kitų estetinių sumetimų nukenčia mokslinė informacija.

Be to, nedarykite priešingų veiksmų

Priešingas sunkumas kyla tada, kai per daug dėmesio skiriama moksliniam tikrumui ir nepakankamai - estetiniams aspektams. Galima rasti darbų, kurie labai naudingi akademiniams tyrimams, bet nebūtinai informaciniams tikslams, o tai yra dar vienas iš įvairių mokslinių iliustracijų panaudojimo būdų.

Dėmesys detalėms

Be to, mokslinėse iliustracijose daromos klaidos dėl mažo spalvų, raštų ir formato nuoseklumo, sąvokų ir dizaino nenuoseklumo, konkrečios disciplinos kodų nepaisymo, nenuoseklių proporcijų ir kampų, sunkiai suprantamų žodžių ir simbolių naudojimo, grafikų su tiksliais masteliais nebuvimo. 

Todėl svarbu nuodugniai ištirti temą, ją suprasti ir tik tada pradėti ją iliustruoti. Jei norite lengvesnio kelio, pabandykite kurti iš paruošto šablono, kuriame pateikiamas idealus maketas, kurį galėsite patobulinti. Galite rasti gražų mokslinių šablonų galerija redaguoti iš Mind the Graph.

Šiandien mokslininkai gali naudotis įvairiomis vizualizavimo priemonėmis, kurių kiekviena skirtingai prisideda prie mokslinės komunikacijos. Makrofotografijų ir mikrofotografijų, taip pat iš mokslinių duomenų gautų vaizdų naudojimas yra neatsiejama mokslinės praktikos dalis, nes jie yra objektyvūs ir perteikia žinias apie objektą.

Tačiau iliustracijos taip pat gali užgožti platesnį vaizdą, sutelkdamos dėmesį į išsamias detales. Kaip ir vadovėliuose bei moksliniuose žurnaluose, iliustracijos supaprastina sudėtingas sistemas, kad auditorija galėtų suprasti mokslines sąvokas. Iliustracijų meniškumas ir kūrybiškumas didina skaitytojų susidomėjimą moksliniais tekstais ir daro mokslą prieinamesnį visiems.

Jei ieškote įkvėpimo mokslinei iliustracijai, būtinai apsilankykite didžiausia pasaulyje mokslinių iliustracijų galerija, kur galite rinktis iš daugelio kategorijų, kurias galite naudoti kūryboje. Be to, kaip Mind the Graph naudotojas, galite paprašyti iliustracijų ekspertų komandos pateikti konkrečias užsakomąsias iliustracijas.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai