Velmi rádi se pochlubíme neuvěřitelnou prací našich uživatelů - zejména pokud publikují články s použitím ilustrací a nástrojů Mind the Graph.

Dnes vám tedy ukážeme výzkum prémiového uživatele v mysli grafu, Stefania Forner. Její přehledový článek byl nedávno publikován v časopise Trends in Neurosciences pod názvem Poškození synaptických funkcí u Alzheimerovy choroby: Difúzní symfonie.  Pro ilustraci své práce vytvořila dva grafické abstrakty Alzheimerovy choroby.

Nejprve začněme malým představením studijního oboru Stefania.:

Alzheimerova choroba (AD) je neurodegenerativní onemocnění, které způsobuje kognitivní poruchy a ztrátu paměti. Alzheimerova choroba je šestou nejčastější příčinou úmrtí v USA a postihuje 35 milionů lidí po celém světě.

Důkazy naznačují, že existuje příčinná souvislost mezi kognitivním deficitem u AD a úbytkem synapsí. Také dysfunkce synapsí může souviset se dvěma patologickými cestami. Extracelulární akumulace peptid beta-amyloid a intracelulární akumulace tau protein.

Je známo, že tyto dva procesy hrají u AD důležitou roli. Jednou z hlavních zásadních otázek, které zůstávají, je však vztah mezi beta-amyloidem a tau a způsob, jakým tito dva aktéři vzájemně ovlivňují poruchy synaptických funkcí u AD.

Stefania proto použila dva grafické abstrakty, které vytvořila na platformě Mind the Graph, aby analyzovala zvlášť vliv tau proteinu a beta-amyloidního peptidu na synaptické funkce a AD. Jedním z nich ukázala tvorbu oligomerů beta-amyloidu a mechanismy jejich synaptické toxicity a druhým vztah mezi proteinem tau a synapsemi v neuronech.  

Grafické abstrakty Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba

 

alzheimerova porucha-tau

 

"Studie zkoumající molekulární vztah mezi Aß, tau a synaptickým deficitem a/nebo ztrátou synaptických funkcí objasnily, jak tyto patologie mohou v konečném důsledku vést k poklesu kognitivních funkcí u pacientů. Identifikace několika potenciálních pre- a postsynaptických drah může přispět k základním klinickým příznakům AD."

 

Chci také grafické abstrakty ke svému výzkumu!

 

Grafické abstrakty jsou způsobem, jak doplnit a ilustrovat hlavní body vaší práce. Pokud se chcete dozvědět, jak vytvořit vlastní úžasné grafické abstrakty, zde je několik příspěvků, které vám pomohou:

 

Službu Mind the Graph můžete začít používat zdarma. Máme bezplatnou verzi, ve které si ji můžete vyzkoušet a získat přístup k naší vědecké knihovně. Prémioví uživatelé mají plný přístup k platformě a speciální výhody, jak se můžete přesvědčit zde.

infografika63724-3

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony