Veľmi radi sa pochválime neuveriteľnou prácou našich používateľov - najmä ak publikujú články s použitím ilustrácií a nástrojov Mind the Graph.

Dnes vám teda ukážeme výskum prémiového používateľa v mysli grafu, Stefania Forner. Jej prehľadový článok bol nedávno uverejnený v časopise Trends in Neurosciences pod názvom Synaptické poruchy pri Alzheimerovej chorobe: Dizregulovaná symfónia.  Na ilustráciu svojej práce vytvorila dve grafické abstrakty Alzheimerovej choroby.

Najprv začnime malým predstavením Stefanie, ktorá študuje v odbore:

Alzheimerova choroba (AD) je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré spôsobuje kognitívne poruchy a stratu pamäti. Alzheimerova choroba je šiestou najčastejšou príčinou úmrtí v USA a postihuje 35 miliónov ľudí po celom svete.

Dôkazy naznačujú, že existuje príčinná súvislosť medzi kognitívnym deficitom pri Alzheimerovej chorobe a stratou synapsií. Dysfunkcia synapsií môže súvisieť aj s dvoma patologickými cestami. Extracelulárna akumulácia peptid beta-amyloid a intracelulárnej akumulácie tau proteín.

Je známe, že tieto dva procesy zohrávajú dôležitú úlohu pri Alzheimerovej chorobe. Jedna z hlavných základných otázok, ktoré zostávajú, však súvisí s molekulárnym vzťahom medzi beta-amyloidom a tau a s tým, ako tieto dva subjekty vzájomne závisle spôsobujú poruchy synaptických funkcií pri AD.

Na oddelenú analýzu vplyvu tau proteínu a beta-amyloidového peptidu na synaptické funkcie a Alzheimerovu chorobu Stefania použila dva grafické abstrakty, ktoré vytvorila na platforme Mind the Graph. Jeden na zobrazenie tvorby beta-amyloidových oligomérov a mechanizmov ich synaptickej toxicity a druhý na zobrazenie vzťahu medzi tau proteínom a synapsami v neurónoch.  

Grafické abstrakty Alzheimerovej choroby

Alzheimerova choroba

 

alzheimerova porucha-tau

 

"Najmä štúdie skúmajúce molekulárny vzťah medzi Aß, tau a synaptickými deficitmi a/alebo stratou synapsií objasnili, ako by tieto patologické stavy mohli v konečnom dôsledku viesť k zhoršeniu kognitívnych funkcií u pacientov. Identifikácia niekoľkých potenciálnych pre- a postsynaptických dráh môže prispieť k základným klinickým príznakom AD."

 

Aj ja chcem grafické abstrakty k svojmu výskumu!

 

Grafické abstrakty sú spôsobom, ako doplniť a ilustrovať hlavné body vašej práce. Ak sa chcete dozvedieť, ako vytvoriť vlastné úžasné grafické abstrakty, tu je niekoľko príspevkov, ktoré vám pomôžu:

 

Službu Mind the Graph môžete začať používať bezplatne. Máme bezplatnú verziu, v ktorej si ju môžete vyskúšať a získať prístup k našej vedeckej knižnici. Prémioví používatelia majú plný prístup k platforme a špeciálne výhody, ktoré si môžete pozrieť tu.

infografika63724-3

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny