Kullanıcılarımıza inanılmaz çalışmalarını göstermeyi gerçekten seviyoruz - özellikle de Mind the Graph çizimlerini ve araçlarını kullanarak makale yayınlıyorlarsa.

Bu yüzden, bugün size premium bir kullanıcının araştırmasını grafiğin zihninde göstereceğiz, Stefania Forner. Yakın zamanda Trends in Neurosciences dergisinde şu başlıklı bir inceleme makalesi yayımlandı Alzheimer Hastalığında sinaptik bozulma: Düzensiz bir senfoni.  Çalışmalarını göstermek için iki Alzheimer grafik özeti yaptı.

Öncelikle Stefania'nın çalışma alanını biraz tanıtarak başlayalım:

Alzheimer hastalığı (AH) bilişsel eksikliklere ve hafıza kaybına neden olan nörodejeneratif bir hastalıktır. AH, ABD'de önde gelen altıncı ölüm nedenidir ve 35 milyon kişi dünyanın dört bir yanında.

Kanıtlar, AD'nin bilişsel eksiklikleri ile sinaps kaybı arasında nedensel bir rol olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sinaps disfonksiyonu iki patolojik yolla ilişkili olabilir. Hücre dışı birikim beta-amiloid peptit ve hücre içi birikimi tau proteini.

Bu iki sürecin AH'de önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bununla birlikte, geriye kalan en önemli temel sorulardan biri, beta-amiloid ve tau arasındaki moleküler ilişki ve bu iki oyuncunun AD'de sinaptik işlevde birbirine bağlı olarak nasıl bozulmalara neden olduğuyla ilgilidir.

Bu nedenle, sinaptik fonksiyon ve AD'de tau proteini ve beta-amiloid peptid etkilerini ayrı ayrı analiz etmek için Stefania, Mind the Graph platformunda yaptığı iki grafik özeti kullandı. Bunlardan biri beta-amiloid oligomerlerinin oluşumunu ve sinaptik toksisite mekanizmalarını, diğeri ise tau proteini ile nöronlardaki sinapslar arasındaki ilişkiyi göstermek için.  

Alzheimer grafik özetleri

Alzheimer hastalığı

 

alzheimer-bozukluğu-tau

 

"Özellikle, Aß, tau ve sinaptik eksiklikler ve/veya kayıplar arasındaki moleküler ilişkiyi araştıran çalışmalar, bu patolojilerin sonuçta hastalarda bilişsel gerilemeye nasıl yol açabileceğine ışık tutmuştur. Çeşitli potansiyel pre- ve postsinaptik yolakların tanımlanması, AD'nin altında yatan klinik semptomlara katkıda bulunabilir."

 

Ben de araştırmalarım için grafiksel özetler istiyorum!

 

Grafik özetler, çalışmanızın ana noktalarını tamamlamanın ve göstermenin bir yoludur. Kendi harika grafik özetlerinizi nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, işte size yardımcı olacak birkaç gönderi:

 

Mind the Graph'yi ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Deneyebileceğiniz ve bilimsel kütüphanemize erişebileceğiniz Ücretsiz bir sürümümüz var. Premium kullanıcılar platforma tam erişime ve burada görebileceğiniz gibi özel avantajlara sahiptir.

infographic63724-3

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar