Naprawdę lubimy chwalić się niesamowitymi pracami naszych użytkowników - zwłaszcza jeśli publikują artykuły z wykorzystaniem ilustracji i narzędzi Mind the Graph.

Tak więc dzisiaj pokażemy ci badania użytkownika premium w umyśle wykresu, Stefania Forner. Jej artykuł przeglądowy został niedawno opublikowany w Trends in Neurosciences pod tytułem Zaburzenia synaptyczne w chorobie Alzheimera: Rozregulowana symfonia.  Stworzyła dwa graficzne streszczenia choroby Alzheimera, aby zilustrować swoją pracę.

Najpierw zacznijmy od małego wprowadzenia Stefanii studiującej w terenie:

Choroba Alzheimera (AD) jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym, które powoduje deficyty poznawcze i utratę pamięci. Choroba Alzheimera jest szóstą najczęstszą przyczyną zgonów w USA i dotyka 35 milionów ludzi na całym świecie.

Dowody sugerują, że istnieje związek przyczynowy między deficytami poznawczymi AD a utratą synaps. Ponadto, dysfunkcja synaps może być związana z dwoma ścieżkami patologicznymi. Zewnątrzkomórkowa akumulacja peptyd beta-amyloidowy i wewnątrzkomórkową akumulację białko tau.

Wiadomo, że te dwa procesy odgrywają ważną rolę w chorobie Alzheimera. Jednak jedno z głównych fundamentalnych pytań, które pozostaje, dotyczy molekularnego związku między beta-amyloidem i tau oraz tego, w jaki sposób ci dwaj gracze współzależnie powodują upośledzenie funkcji synaptycznej w AD.

Tak więc, aby osobno przeanalizować wpływ białka tau i peptydu beta-amyloidowego na funkcje synaptyczne i AD, Stefania wykorzystała dwa abstrakty graficzne, które stworzyła na platformie Mind the Graph. Jeden z nich przedstawia powstawanie oligomerów beta-amyloidu i ich mechanizmy toksyczności synaptycznej, a drugi pokazuje związek między białkiem tau a synapsami w neuronach.  

Graficzne streszczenia dotyczące choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera

 

alzheimer-disorder-tau

 

"W szczególności badania badające molekularny związek między Aß, tau i deficytami i/lub utratą synaptyczną rzuciły światło na to, w jaki sposób te patologie mogą ostatecznie prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych u pacjentów. Identyfikacja kilku potencjalnych szlaków pre- i postsynaptycznych może przyczynić się do wystąpienia objawów klinicznych AD".

 

Ja też chcę mieć graficzne streszczenia moich badań!

 

Graficzne abstrakcje to sposób na uzupełnienie i zilustrowanie głównych punktów swojej pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak tworzyć niesamowite abstrakty graficzne, oto kilka postów, które mogą ci pomóc:

 

Możesz zacząć korzystać z Mind the Graph za darmo. Mamy darmową wersję, w której można wypróbować i uzyskać dostęp do naszej biblioteki naukowej. Użytkownicy Premium mają pełny dostęp do platformy i specjalne korzyści, które można zobaczyć tutaj.

infographic63724-3

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony