Amazoński las deszczowy jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie miejscem na Ziemi. Spośród wszystkich znanych gatunków na świecie, 10% występuje w amazońskim lesie deszczowym. Jednak większość gatunków nie została jeszcze opisana. Tak więc wylesianie i pożary stanowią ogromne zagrożenie dla całego życia na Ziemi. Musimy zatrzymać lub przynajmniej zmniejszyć obecne tempo wylesiania. W przeciwnym razie WWF szacuje, że do 2030 r. 27% biomu Amazonii będzie pozbawione drzew.

Jeden na 10 znanych gatunków na Ziemi

Dzięki danym, które już posiadamy, możemy zobaczyć, jak lasy deszczowe są ważne dla utrzymania życia na Ziemi. Jednak prawdopodobnie znamy tylko kilka z całej liczby gatunków. Większość gatunków bezkręgowców, takich jak stawonogi, wciąż pozostaje dla nas nieznana. Gatunki kręgowców są łatwiejsze do zidentyfikowania i sklasyfikowania. Istnieją jednak badania naukowe pokazują, że na każdy gatunek ssaka w lasach deszczowych przypada trzysta gatunków stawonogów.

chart_amazon_rainforest

Ptaki

Według WWF, amazoński las deszczowy jest domem dla ponad tysiąca różnych gatunków ptaków, takich jak kolibry, tukany, hoatziny i ary, Amazonia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych obszarów dla ptaków na świecie. ArySą bardzo inteligentne i towarzyskie, żyjąc w stadach liczących od 10 do 30 ptaków. Łączą się w pary na całe życie i mogą żyć do 60 lat. Niektóre gatunki potrafią nawet naśladować ludzką mowę.

Captura de Tela 2019-08-30 às 07.54.57

Ssaki

Amazonka jest jedną z ostatnich na Ziemi ostoi jaguarów i różowych delfinów rzecznych, a także domem dla leniwców, czarnych małp pająków i setek innych gatunków ssaków.

różowe delfiny rzeczne

Rośliny

Do tej pory poznaliśmy co najmniej 80 000 gatunków roślin w amazońskich lasach deszczowych. Według WWF, 40 000 gatunków tych roślin odgrywa kluczową rolę w regulowaniu globalnego klimatu i podtrzymywaniu lokalnego obiegu wody.

Ogromną różnorodność biologiczną można zrozumieć, próbując znaleźć dwa drzewa tego samego gatunku, spacerując przez kilka minut po amazońskim lesie deszczowym. Natkniesz się na bardzo różne gatunki. Tylko zachodnia część Dorzecze Amazonki ma największą różnorodność drzew na świecie.

Kwiat męczennicy
Kwiat męczennicy

Ludzie

Ponad 350 rdzennych i etnicznych grup żyje w Amazonii i jest zależnych od natury, aby utrzymać swoją kulturę przy życiu.

Captura de Tela 2019-08-30 do 08.10.07

Rozmawianie z innymi ludźmi o znaczeniu lasów deszczowych jest sposobem na utrzymanie ich przy życiu. Musimy przypominać, że ta planeta jest domem dla milionów żywych istot. Również nasze własne życie zależy od środowiska.

Jeśli jesteś biologiem lub ekologiem i chcesz pokazać więcej na temat bioróżnorodności, możesz spróbować stworzyć graficzne streszczenia na Mind the Graph. Ponadto, jeśli masz zdjęcia, obrazy lub wykresy, podziel się z nami! Chętnie zobaczę więcej na ten temat.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony