Amazonský dažďový prales je biologicky najrozmanitejším miestom na Zemi. Zo všetkých známych druhov na svete sa 10% nachádza v amazonskom dažďovom pralese. Najviac druhov však ešte nie je opísaných. Odlesňovanie a požiare sú teda obrovským rizikom pre všetok život na Zemi. Musíme zastaviť alebo aspoň znížiť súčasnú mieru odlesňovania. V opačnom prípade WWF odhaduje, že do roku 2030 bude 27% amazonského biómu bez stromov.

Jeden z 10 známych druhov na Zemi

Na základe údajov, ktoré už máme k dispozícii, je možné vidieť, ako je dažďový prales dôležitý pre zachovanie života na Zemi. Pravdepodobne však poznáme len malú časť z celkového počtu druhov. Väčšinu druhov bezstavovcov, ako sú napríklad článkonožce, ešte stále nepoznáme. Keďže druhy stavovcov sa dajú ľahšie identifikovať a klasifikovať. Existujú však vedecké štúdie ukazujú, že na každý druh cicavcov pripadá v dažďových pralesoch tristo druhov článkonožcov.

chart_amazon_rainforest

Vtáky

Podľa WWF je amazonský dažďový prales domovom viac ako tisícky rôznych druhov vtákov, ako sú kolibríky, tukany kanálikové, hoatziny a makaky, amazonský prales je jednou z najrozmanitejších oblastí výskytu vtákov na svete. Makaky, ikona Amazonky, sú veľmi inteligentné a spoločenské, žijú v kŕdľoch po 10 až 30 vtákov. Spájajú sa na celý život a môžu sa dožiť až 60 rokov. Niektoré druhy dokonca dokážu napodobňovať ľudskú reč.

Captura de Tela 2019-08-30 às 07.54.57

Cicavce

Amazonka je jedným z posledných útočísk jaguárov a ružových riečnych delfínov na Zemi a je domovom leňochov, čiernych pavúkovcov a ďalších stoviek druhov cicavcov.

ružové riečne delfíny

Rastliny

Doteraz poznáme najmenej 80 000 druhov rastlín v amazonskom dažďovom pralese. Podľa WWF zohráva 40 000 druhov týchto rastlín rozhodujúcu úlohu pri regulácii globálnej klímy a udržiavaní miestneho vodného cyklu.

Obrovskú biodiverzitu pochopíte, ak sa pokúsite nájsť dva stromy rovnakého druhu pri niekoľkominútovej prechádzke amazonským dažďovým pralesom. Narazíte na veľmi odlišné druhy. Len západná časť Povodie Amazonky má najväčšiu rozmanitosť stromov na svete.

Kvet mučenky
Kvet mučenky

Ľudia

V Amazónii žije viac ako 350 domorodých a etnických skupín, ktorých kultúra závisí od prírody.

Captura de Tela 2019-08-30 às 08.10.07

Rozprávanie sa s ostatnými ľuďmi o význame dažďových pralesov je spôsob, ako ich udržať pri živote. Musíme si pripomínať, že táto planéta je domovom miliónov živých bytostí. Aj náš vlastný život závisí od životného prostredia.

Ak ste biológ alebo ekológ a chcete ukázať viac o biodiverzite, môžete skúsiť vytvoriť grafické abstrakty na Mind the Graph. Aj vy máte obrázky, obrázky alebo grafy, podeľte sa s nami! Rád si o nich pozriem viac.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny