Amazonský deštný prales je biologicky nejrozmanitějším místem na Zemi. Ze všech známých druhů na světě jich 10% žije v amazonském deštném pralese. Nejvíce druhů však zatím není popsáno. Odlesňování a požáry tak představují obrovské riziko pro veškerý život na Zemi. Musíme zastavit nebo alespoň snížit současnou míru odlesňování. Jinak podle odhadů WWF zůstane do roku 2030 27% amazonského biomu bez stromů.

Jeden z deseti známých druhů na Zemi

Na základě údajů, které již máme k dispozici, je možné zjistit, jak je deštný prales důležitý pro zachování života na Zemi. Pravděpodobně však známe jen malou část z celkového počtu druhů. Většinu druhů bezobratlých, jako jsou například členovci, dosud neznáme. Stejně jako druhy obratlovců je snazší je identifikovat a klasifikovat. Existují však vědecké studie ukazují, že na každý druh savců připadají v deštných pralesích tři stovky druhů členovců.

chart_amazon_rainforest

Ptáci

Podle WWF je amazonský deštný prales domovem více než tisíce různých druhů ptáků, jako jsou kolibříci, tukani kanárští, hoacinové a makakové, a Amazonie je jednou z nejrozmanitějších ptačích oblastí na světě. Makakové, ikona Amazonie, jsou vysoce inteligentní a společenští, žijí v hejnech o 10 až 30 ptácích. Páří se na celý život a mohou se dožít až 60 let. Některé druhy dokonce dokážou napodobovat lidskou řeč.

Captura de Tela 2019-08-30 às 07.54.57

Savci

Amazonie je jedním z posledních útočišť jaguárů a růžových říčních delfínů na Zemi a je domovem lenochodů, černých pavoukovců a dalších stovek druhů savců.

růžoví říční delfíni

Rostliny

K dnešnímu dni známe v amazonském deštném pralese nejméně 80 000 druhů rostlin. Podle WWF hraje 40 000 druhů těchto rostlin zásadní roli při regulaci globálního klimatu a udržování místního koloběhu vody.

Obrovskou biodiverzitu pochopíte, když se pokusíte najít dva stromy stejného druhu, které se několik minut procházejí amazonským deštným pralesem. Narazíte na velmi odlišné druhy. Jen západní část Povodí Amazonky má největší rozmanitost stromů na světě.

Květ mučenky
Květ mučenky

Lidé

V Amazonii žije více než 350 domorodých a etnických skupin, jejichž kultura je závislá na přírodě.

Captura de Tela 2019-08-30 às 08.10.07

Mluvit s ostatními lidmi o významu deštných pralesů je způsob, jak je udržet při životě. Musíme si připomínat, že tato planeta je domovem milionů živých bytostí. Také náš vlastní život závisí na životním prostředí.

Pokud jste biolog nebo ekolog a chcete ukázat více o biodiverzitě, můžete zkusit vytvořit grafické abstrakty na Mind the Graph. Také máte obrázky, obrázky nebo grafy, podělte se s námi! Rád se na ně podívám.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony