Amazonės atogrąžų miškai yra biologiškai įvairiausia vieta Žemėje. Iš visų pasaulyje žinomų rūšių 10% yra Amazonės atogrąžų miškuose. Tačiau daugiausia rūšių dar neaprašyta. Taigi miškų kirtimas ir gaisrai kelia didžiulį pavojų visai gyvybei Žemėje. Turime sustabdyti arba bent jau sumažinti dabartinį miškų kirtimo tempą. Priešingu atveju, WWF skaičiavimais, iki 2030 m. 27% Amazonės biomo liks be medžių.

Viena iš 10 žinomų Žemės rūšių

Remdamiesi jau turimais duomenimis, galime matyti, kaip atogrąžų miškai yra svarbūs gyvybei Žemėje palaikyti. Tačiau tikriausiai žinome tik kelias dalis visų rūšių. Dauguma bestuburių rūšių, pavyzdžiui, nariuotakojai, mums vis dar nežinomos. Kadangi stuburinių rūšis lengviau nustatyti ir klasifikuoti. Tačiau yra moksliniai tyrimai rodo, kad kiekvienai žinduolių rūšiai atogrąžų miškuose tenka trys šimtai nariuotakojų rūšių.

chart_amazon_rainforest

Paukščiai

WWF duomenimis, Amazonės atogrąžų miškuose gyvena daugiau kaip tūkstantis skirtingų paukščių rūšių, pavyzdžiui, kolibriai, tukanai, hucanai ir makakos, todėl Amazonė yra viena iš įvairiausių paukščių teritorijų pasaulyje. Makakos, Amazonės simbolis, yra labai protingi ir socialūs, gyvenantys būriais, kuriuos sudaro nuo 10 iki 30 paukščių. Jie poruojasi visam gyvenimui ir gali gyventi iki 60 metų. Kai kurios rūšys netgi gali mėgdžioti žmogaus kalbą.

Įgijimas iš Telos 2019-08-30 às 07.54.57

Žinduoliai

Amazonė yra vienas iš paskutiniųjų jaguarų ir rožinių upinių delfinų prieglobsčių Žemėje, joje gyvena tinginiai, juodosios voratinklinės beždžionės ir šimtai kitų žinduolių rūšių.

rausvieji upiniai delfinai

Augalai

Iki šiol Amazonės atogrąžų miškuose žinoma mažiausiai 80 000 augalų rūšių. WWF duomenimis, 40 000 šių augalų rūšių atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant pasaulio klimatą ir palaikant vietinį vandens ciklą.

Didžiulę biologinę įvairovę suprasite, jei pabandysite surasti du tos pačios rūšies medžius, kelis sykius pasivaikščioję Amazonės atogrąžų miškuose. Eidami susidursite su labai skirtingomis rūšimis. Tik vakarinėje Amazonės upės baseinas turi didžiausią medžių įvairovę pasaulyje.

Pasiflorų gėlė
Pasiflorų gėlė

Žmonės

Amazonėje gyvena daugiau kaip 350 vietinių ir etninių grupių, kurių kultūra priklauso nuo gamtos.

Captura de Tela 2019-08-30 às 08.10.07

Kalbėkite su kitais žmonėmis apie atogrąžų miškų svarbą - tai būdas išsaugoti juos gyvus. Turime priminti, kad ši planeta yra milijonų gyvų būtybių namai. Be to, mūsų pačių gyvenimas priklauso nuo aplinkos.

Jei esate biologas ar ekologas ir norite daugiau sužinoti apie biologinę įvairovę, galite pabandyti kurti grafines santraukas Mind the Graph. Taip pat turite nuotraukų, paveikslėlių ar diagramų, pasidalykite jomis su mumis! Norėčiau pamatyti daugiau apie tai.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai