Amazon yağmur ormanları dünya üzerinde biyolojik çeşitliliğin en fazla olduğu yerdir. Dünyada bilinen tüm türlerin 10%'si Amazon yağmur ormanlarında bulunmaktadır. Ancak türlerin çoğu henüz tanımlanmamıştır. Dolayısıyla, ormansızlaşma ve orman yangınları dünyadaki tüm yaşam için büyük bir risktir. Mevcut ormansızlaşma oranını durdurmamız ya da en azından azaltmamız gerekiyor. Aksi takdirde WWF, 2030 yılına kadar Amazon biyomunun 27%'sinin ağaçsız kalacağını tahmin etmektedir.

Dünya üzerinde bilinen her 10 türden biri

Elimizdeki verilerle yağmur ormanlarının Dünya'daki yaşamı sürdürmek için ne kadar önemli olduğunu görmek mümkün. Bununla birlikte, muhtemelen tüm tür sayısının sadece bir kısmını biliyoruz. Eklembacaklılar gibi omurgasız türlerin büyük çoğunluğu hala bilinmemektedir. Omurgalı türlerini tanımlamak ve sınıflandırmak daha kolaydır. Ancak şunlar da var bi̇li̇msel çalişmalar yağmur ormanlarında her memeli türüne karşılık üç yüz eklembacaklı türü olduğunu göstermektedir.

chart_amazon_rainforest

Kuşlar

WWF'ye göre, Amazon yağmur ormanları sinek kuşları, kanal gagalı tukanlar, hoatzinler ve papağanlar gibi binden fazla farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır; Amazon, kuşlar için dünyadaki en çeşitli alanlardan biridir. MacawsAmazon'un simgesi olan bu kuşlar son derece zeki ve sosyaldir, 10 ila 30 kuştan oluşan sürüler halinde yaşarlar. Ömür boyu çiftleşirler ve 60 yıla kadar yaşayabilirler. Bazı türleri insan konuşmasını bile taklit edebilir.

Captura de Tela 2019-08-30 às 07.54.57

Memeliler

Amazon, jaguarlar ve pembe nehir yunusları için Dünya'nın son sığınaklarından biridir ve tembel hayvanlar, siyah örümcek maymunları ve diğer yüzlerce memeli türüne ev sahipliği yapmaktadır.

pembe nehi̇r yunuslari

Bitkiler

Bugüne kadar Amazon yağmur ormanlarında en az 80.000 bitki türü olduğu bilinmektedir. WWF'ye göre, bu bitkilerin 40.000 türü küresel iklimin düzenlenmesinde ve yerel su döngüsünün sürdürülmesinde kritik bir rol oynamaktadır.

Amazon yağmur ormanlarında birkaç dakika yürüyerek aynı türden iki ağaç bulmaya çalışırsanız devasa biyolojik çeşitliliği anlayabilirsiniz. Çok farklı türlerle karşılaşacaksınız. Amazon'un sadece batı kısmı Amazon Nehir Havzası dünyadaki en yüksek ağaç çeşitliliğine sahiptir.

Tutku meyvesi çiçeği
Tutku meyvesi çiçeği

İnsanlar

Amazon'da yaşayan 350'den fazla yerli ve etnik grup, kültürlerini yaşatmak için doğaya bağımlıdır.

Captura de Tela 2019-08-30 às 08.10.07

Diğer insanlarla yağmur ormanlarının önemi hakkında konuşmak, onları canlı tutmanın bir yoludur. Bu gezegenin milyonlarca canlının evi olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Ayrıca kendi yaşamımız da çevreye bağlıdır.

Eğer bir biyolog veya ekolojistseniz ve biyoçeşitlilik hakkında daha fazla bilgi vermek istiyorsanız, Mind the Graph'de grafiksel özetler oluşturmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, resimleriniz, görüntüleriniz veya çizelgeleriniz varsa, bizimle paylaşın! Bu konuda daha fazlasını görmek isterim.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar