Bilim kurgu filmleri bize görünmezlik, süper güç ve teletaşımacılık gibi süper güçler geliştirme konusunda umut verdi. Peki ya size buna hiç olmadığımız kadar yakın olduğumuzu söylesem? Peki ya size çoktan bir süper güç geliştirdiğimizi söylesem?

"Nihai DISCO" (uDISCO) adı verilen yeni bir teknik, nesnelerin içini görmenin hızlı bir yolunu sunuyor - daha spesifik olmak gerekirse, kemirgenlerin içini.

Bu hafta Nature dergisinde yayınlandıuDISCO, doku temizlemede diğer tüm tekniklerin önüne geçen yeni bir alternatif yaklaşımdır. Yöntem, vücudu opak hale getiren su ve lipitlerin uzaklaştırılmasını ve preserving Flüorescent proteinler. Sonuç, sadece birkaç gün içinde sinir sisteminin ve tüm organların tam bir görüntüsüdür.

Bilimin süper gücü: Nesnelerin içini görmek

Bu bilimsel süper güç, gelecekteki araştırmalar için büyük bir destek. Yayınlandığı üzere Bilim son haberler bölümü:

 "Bu teknik, tüm vücut için şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü görüntülere izin veriyor, yaratıcıları bugün çevrimiçi olarak Doğa Yöntemleri. Bu, bilim insanlarının bir hastalığın vücuttaki nöronları nasıl etkilediğini daha iyi görmelerine yardımcı olacaktır - inmenin nöromüsküler zayıflığa nasıl neden olabileceği gibi - çünkü bir kemirgen vücudundaki milyonlarca nöronu disekte ettikten sonra yeniden bağlamak neredeyse imkansızdır."

Bilimin süper gücü: Nesnelerin içini görmek

Yazarlar sadece uDISCO'nun nasıl çalıştığını açıklamakla kalmamış, aynı zamanda şaşırtıcı görüntüler de sunmuşlardır. Araştırma grafik özetleri ve resimler, yöntemin nasıl başarılı olduğunu, diğer tekniklerle karşılaştırmasını ve uDISCO ile elde edilen sonucu göstermektedir. Bu gerçek bir başyapıt. Yazımızı okuyarak bu tür bir grafik akışı oluşturmanın adımlarını biraz daha iyi anlayabilirsiniz "İyi bir infografik nasıl olur?".

Bilimin süper gücü: Nesnelerin içini görmek

Bilimin süper gücü: Nesnelerin içini görmek

Bilimin süper gücü: Nesnelerin içini görmek

 

uDISCO tekniği biyomedikal bilimlerde geniş çapta kullanılabilir. Artık hastalıklarda nörodejenerasyonun anlaşılması, iltihaplanma süreçleri ve insan beyninin 3 boyutlu haritalanması üzerine düşünmeye başlamak mümkün.

Süper güçler geliştiriyormuşuz gibi hissediyorum. Sıradaki hangisi olacak?Bilimin süper gücü: Nesnelerin içini görmek

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar