Zde je několik tipů, jak předcházet infekčním onemocněním, inspirovaných v článku pokyny zveřejněné Harvard Medical School, sekce veřejného zdraví.

Hlavní myšlenkou je vyhnout se onemocnění

Infekce jsou způsobeny mikroskopickými organismy známými jako patogeny - bakteriemi, viry, houbami nebo parazity, které se dostanou do těla, množí se a narušují normální funkce. Infekční nemoci jsou hlavní příčinou nemocí a úmrtí na mnoha místech světa.

Určité osoby jsou obzvláště ohroženy infekčními chorobami, například osoby se srdečním onemocněním, onkologičtí pacienti nebo osoby užívající imunosupresivní léky. Většině zdravých lidí však může dodržování několika základních zásad výrazně pomoci v prevenci infekcí.

Porozumění způsobu přenosu infekčních onemocnění vám pomůže vyhnout se onemocnění.

Ještě nedávno nikdo nechápal, že infekční nemoci způsobují drobné organismy, které se přenášejí z člověka na člověka. I když dnes víme, že mikroskopické živé mikroby způsobují nemoci, není vždy zřejmé, jak to dělají. Víme však, že většina mikrobů se do těla dostává otvory - nosem, ústy, ušima, konečníkem a pohlavními cestami. Mohou se také přenášet přes naši kůži prostřednictvím kousnutí hmyzem nebo zvířaty. Nejlepším způsobem, jak zabránit infekcím, je zabránit vstupu patogenů do těla.

Správná hygiena: hlavní způsob prevence infekcí

První obrannou linií je udržet bakterie na uzdě dodržováním správných osobních hygienických návyků. Předcházejte infekci dříve, než začne, a zabraňte jejímu šíření na ostatní pomocí těchto jednoduchých opatření.

1) Dobře si umyjte ruce. Pravděpodobně si myjete ruce po použití toalety, před přípravou nebo konzumací jídla a po práci na zahradě nebo jiných špinavých pracích. Ruce byste si měli umýt také po smrkání, kašli nebo kýchání, po krmení nebo hlazení domácího mazlíčka nebo po návštěvě či péči o nemocného člověka. Důkladně si navlhčete ruce. Namočte se do mýdla nebo čisticího prostředku a vetřete si ho do dlaní, hřbetů rukou a zápěstí. Nezapomeňte si vyčistit konečky prstů, pod nehty a mezi prsty. Opláchněte je pod tekoucí vodou. Ruce a zápěstí důkladně osušte.

2) Zakryjte kašel. Při kýchnutí nebo kašli si zakryjte ústa a nos kapesníkem a poté jej zlikvidujte. Pokud nemáte po ruce žádný kapesník, kašlete nebo kýchejte raději do lokte než do rukou.

3) Omyjte a obvažte všechny rány. Každé vážné poranění nebo kousnutí zvířetem či člověkem by měl vyšetřit lékař. Neškrábejte si hojící se rány nebo skvrny a nemačkejte pupínky.

4) Zůstaňte doma, když jste nemocní infekčního onemocnění. To je snadné. Stačí si pořídit Playstation a zůstat v pohodě, z nejběžnějších infekčních onemocnění se zotavíte přirozeně.

5) Nedotýkejte se očí, ústa, nos. Vyhněte se přímému kontaktu s ubrousky, kapesníky, kapesníky nebo podobnými předměty používanými jinými osobami.

6) Nesdílejte nádobí, sklenice nebo jídelní náčiní.

 

Jak předcházet infekčním onemocněním

Očkování je nezbytné, pokud se chcete vyhnout onemocnění.

Informujte se u svého poskytovatele zdravotní péče o stavu svého očkování.

Obecně:

  • Děti by měly podstoupit doporučené očkování v dětství.
  • Dospělí by se měli ujistit, že jejich očkování je aktuální.
  • Při cestě do zahraničí se poraďte se svým lékařem o dalším očkování.
  • Ujistěte se také, že je očkování vašeho zvířete aktuální. Kromě toho, že tím ochráníte svého domácího mazlíčka, ochráníte tím také sebe a svou rodinu.
logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony