Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać chorobom zakaźnym, zainspirowanych w wytyczne opublikowane przez Harvard Medical SchoolSekcja Zdrowia Publicznego.

Główną ideą jest uniknięcie zachorowania

Infekcje są wywoływane przez mikroskopijne organizmy znane jako patogeny - bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty - które dostają się do organizmu, rozmnażają się i zakłócają normalne funkcje. Choroby zakaźne są główną przyczyną chorób i zgonów w wielu miejscach na całym świecie.

Niektóre osoby są szczególnie narażone na choroby zakaźne, takie jak osoby z chorobami serca, pacjenci onkologiczni lub osoby przyjmujące leki immunosupresyjne. Jednak w przypadku większości zdrowych osób przestrzeganie kilku podstawowych zasad może znacznie pomóc w zapobieganiu infekcjom.

Zrozumienie, w jaki sposób przenoszone są choroby zakaźne, może pomóc uniknąć zachorowania.

Jeszcze niedawno nikt nie rozumiał, że choroby zakaźne są wywoływane przez maleńkie organizmy, które przenoszą się z człowieka na człowieka. Nawet teraz, chociaż wiemy, że mikroskopijne żywe mikroby powodują choroby, sposób, w jaki to robią, nie zawsze jest oczywisty. Wiemy jednak, że większość drobnoustrojów przedostaje się przez otwory w ciele - nos, usta, uszy, odbyt i narządy płciowe. Mogą być również przenoszone przez naszą skórę poprzez ukąszenia owadów lub zwierząt. Najlepszym sposobem zapobiegania infekcjom jest blokowanie patogenów przed wnikaniem do organizmu.

Właściwa higiena: podstawowy sposób zapobiegania infekcjom

Pierwszą linią obrony jest trzymanie zarazków na dystans poprzez przestrzeganie dobrych nawyków higieny osobistej. Zapobiegaj infekcjom, zanim się zaczną i unikaj ich rozprzestrzeniania się na innych dzięki tym prostym środkom.

1) Dobrze umyj ręce. Prawdopodobnie myjesz ręce po skorzystaniu z łazienki, przed przygotowaniem lub jedzeniem posiłków, a także po pracy w ogrodzie lub innych brudnych zadaniach. Powinieneś również umyć ręce po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu, karmieniu lub głaskaniu swojego zwierzaka, a także po wizycie lub opiece nad chorą osobą. Dokładnie zwilż ręce. Namydl je mydłem lub środkiem czyszczącym i wetrzyj go w dłonie, grzbiety dłoni i nadgarstki. Pamiętaj, aby oczyścić opuszki palców, pod paznokciami i między palcami. Spłucz pod bieżącą wodą. Dokładnie osusz dłonie i nadgarstki.

2) Pokrycie kaszlu. Podczas kichania lub kaszlu należy zakrywać usta i nos chusteczką, a następnie ją wyrzucić. Jeśli nie masz pod ręką chusteczki, kaszl lub kichaj w łokieć, a nie w dłonie.

3) Umyć i zabandażować wszystkie skaleczenia. Każde poważne skaleczenie, ugryzienie przez zwierzę lub człowieka powinno zostać zbadane przez lekarza. Nie wolno rozdrapywać gojących się ran lub wyprysków ani wyciskać pryszczy.

4) Zostań w domu, gdy jesteś chory choroby zakaźnej. To jest najłatwiejsze. Wystarczy zaopatrzyć się w Playstation i zachować spokój, a naturalnie wyleczysz się z najczęstszych chorób zakaźnych.

5) Unikaj dotykania oczuusta, nos. Unikać bezpośredniego kontaktu z serwetkami, chusteczkami higienicznymi, chusteczkami do nosa lub podobnymi przedmiotami używanymi przez inne osoby.

6) Nie dziel się naczyniami, szklanek lub przyborów do jedzenia.

 

Jak zapobiegać chorobom infekcyjnym

Szczepienia są niezbędne, aby uniknąć zachorowania

Skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie statusu szczepień.

Ogólnie:

  • Dzieci powinny otrzymać zalecane szczepienia ochronne.
  • Dorośli powinni upewnić się, że ich szczepienia są aktualne.
  • Podróżując za granicę, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie dodatkowych szczepień.
  • Upewnij się również, że szczepienia Twojego zwierzaka są aktualne. Oprócz ochrony swojego zwierzaka, będzie to również chronić Ciebie i Twoją rodzinę.
logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony