Tu je niekoľko tipov, ako predchádzať infekčné ochorenia, inšpirované v usmernenia publikované Harvard Medical School, sekcia verejného zdravia.

Hlavnou myšlienkou je vyhnúť sa ochoreniu

Infekcie spôsobujú mikroskopické organizmy známe ako patogény - baktérie, vírusy, huby alebo parazity - ktoré sa dostanú do tela, rozmnožia sa a narušia normálne funkcie. Infekčné choroby sú hlavnou príčinou ochorení a úmrtí na mnohých miestach sveta.

Niektorí ľudia sú obzvlášť ohrození infekčnými chorobami, napríklad ľudia so základnými srdcovými ochoreniami, onkologickí pacienti alebo tí, ktorí užívajú imunosupresívne lieky. Väčšine zdravých ľudí však môže dodržiavanie niekoľkých základných zásad výrazne pomôcť predchádzať infekciám.

Poznanie spôsobu prenosu infekčných ochorení vám pomôže vyhnúť sa ochoreniu

Ešte nedávno nikto nechápal, že infekčné choroby spôsobujú drobné organizmy, ktoré sa prenášajú z človeka na človeka. Aj teraz síce vieme, že mikroskopické živé mikróby spôsobujú choroby, ale nie vždy je zrejmé, ako to robia. Vieme však, že väčšina mikróbov sa do tela dostáva cez otvory - cez nos, ústa, uši, konečník a pohlavné orgány. Môžu sa prenášať aj cez našu pokožku prostredníctvom hmyz alebo uhryznutie zvieraťom. Najlepším spôsobom, ako zabrániť infekciám, je zablokovať vstup patogénov do tela.

Dobrá hygiena: hlavný spôsob prevencie infekcií

Prvou obrannou líniou je udržiavať baktérie na uzde dodržiavaním správnych hygienických návykov. Predíďte infekcii skôr, ako sa začne, a zabráňte jej šíreniu na ostatných pomocou týchto jednoduchých opatrení.

1) Dobre si umyte ruky. Pravdepodobne si umývate ruky po použití toalety, pred prípravou alebo konzumáciou jedla a po práci v záhrade alebo iných špinavých prácach. Ruky by ste si mali umyť aj po vysmrkaní, zakašľaní alebo kýchnutí, po kŕmení alebo pohladení domáceho maznáčika alebo po návšteve či starostlivosti o chorú osobu. Dôkladne si navlhčite ruky. Namočte sa do mydla alebo čistiaceho prostriedku a votrite si ho do dlaní, chrbtov rúk a zápästí. Nezabudnite si vyčistiť končeky prstov, pod nechtami a medzi prstami. Opláchnite pod tečúcou vodou. Ruky a zápästia si dôkladne osušte.

2) Zakryte kašeľ. Pri kýchaní alebo kašľaní si zakryte ústa a nos vreckovkou a potom ju zlikvidujte. Ak nemáte po ruke žiadne vreckovky, kašlite alebo kýchajte radšej do lakťa ako do rúk.

3) Umyte a obviažte všetky rany. Každú vážnu ranu alebo uhryznutie zvieraťom alebo človekom by mal vyšetriť lekár. Nevytrhávajte si hojiace sa rany alebo škvrny, ani si nemačkajte pupienky.

4) Zostaňte doma, keď ste chorí infekčných ochorení. To je jednoduché. Stačí si zaobstarať Playstation a zostať v pohode, z najbežnejších infekčných ochorení sa vyliečite prirodzene.

5) Nedotýkajte sa očí, ústa, nos. Vyhnite sa vytváraniu priamo kontakt s obrúskami, vreckovkami, vreckovkami alebo podobnými predmetmi používanými inými osobami.

6) Nedeľte sa o riad, poháre alebo jedálenský riad.

 

Ako predchádzať infekčným ochoreniam

Očkovanie je nevyhnutné, ak sa chcete vyhnúť ochoreniu

O stave očkovania sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Vo všeobecnosti:

  • Deti by mali absolvovať odporúčané detské očkovania.
  • Dospelí by sa mali uistiť, že ich očkovania sú aktuálne.
  • Pri cestovaní do zahraničia sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o ďalších očkovaniach.
  • Uistite sa tiež, že očkovania vášho domáceho maznáčika sú aktuálne. Okrem ochrany vášho domáceho maznáčika tým ochránite aj seba a svoju rodinu.
logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny