İşte nasıl önlenebileceğine dair birkaç ipucu bulaşıcı hastalıklar, ilham kaynağı Harvard Tıp Fakültesi tarafından yayınlanan kılavuzlarHalk Sağlığı bölümü.

Ana fikir hastalanmaktan kaçınmaktır

Enfeksiyonlara, vücuda giren, çoğalan ve normal işlevlere müdahale eden patojenler (bakteriler, virüsler, mantarlar veya parazitler) olarak bilinen mikroskobik organizmalar neden olur. Bulaşıcı hastalıklar dünyanın birçok yerinde hastalık ve ölümlerin önde gelen nedenlerindendir.

Altta yatan kalp hastalığı olanlar, onkoloji hastaları veya bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullananlar gibi bazı kişiler enfeksiyon hastalıklarına yakalanma konusunda özellikle risk altındadır. Ancak çoğu sağlıklı insan için, birkaç temel ilkeye uymak enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Enfeksiyon hastalıklarının nasıl bulaştığını anlamak hastalanmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir

Kısa bir süre önce hiç kimse bulaşıcı hastalıklara insandan insana geçen küçük organizmaların neden olduğunu anlamıyordu. Şimdi bile, mikroskobik canlı mikropların hastalığa neden olduğunu bilmemize rağmen, bunu nasıl yaptıkları her zaman açık değildir. Ancak çoğu mikrobun vücuttaki açıklıklardan -burunlarımız, ağızlarımız, kulaklarımız, anüslerimiz ve genital geçişlerimiz- girdiğini biliyoruz. Ayrıca derimiz yoluyla da bulaşabilirler Böcek veya hayvan ısırıkları. Enfeksiyonları önlemenin en iyi yolu patojenlerin vücuda girmesini engellemektir.

İyi hijyen: enfeksiyonları önlemenin birincil yolu

İlk savunma hattı, iyi kişisel hijyen alışkanlıklarını takip ederek mikropları uzak tutmaktır. Bu kolay önlemlerle enfeksiyonu başlamadan önleyin ve başkalarına yayılmasını önleyin.

1) Ellerinizi iyice yıkayın. Muhtemelen tuvaleti kullandıktan sonra, yemek hazırlamadan veya yemeden önce ve bahçe işleri veya diğer kirli işlerden sonra ellerinizi yıkıyorsunuzdur. Ayrıca burnunuzu sildikten, öksürdükten veya hapşırdıktan, evcil hayvanınızı besledikten veya okşadıktan ya da hasta bir kişiyi ziyaret ettikten veya ona baktıktan sonra da ellerinizi yıkamalısınız. Ellerinizi iyice ıslatın. Sabun veya temizleyici ile köpürtün ve avuç içlerinize, ellerinizin arkasına ve bileklerinize sürün. Parmak uçlarınızı, tırnak altlarınızı ve parmak aralarınızı temizlediğinizden emin olun. Akan su altında durulayın. Ellerinizi ve bileklerinizi iyice kurulayın.

2) Öksürüğü örtün. Hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde ağzınızı ve burnunuzu bir mendille kapatın, ardından mendili atın. Elinizin altında mendil yoksa, ellerinize değil dirseğinize öksürün veya hapşırın.

3) Tüm kesikleri yıkayın ve bandajlayın. Herhangi bir ciddi kesik veya hayvan ya da insan ısırığı bir doktor tarafından muayene edilmelidir. İyileşmekte olan yaraları veya lekeleri karıştırmayın veya sivilceleri sıkmayın.

4) Hasta olduğunuzda evde kalın bulaşıcı hastalık. Bu kolay olanı. Sadece bir Playstation alın ve sakin olun, en yaygın bulaşıcı hastalıklardan doğal yollarla iyileşeceksiniz.

5) Gözlerinize dokunmaktan kaçının, ağız, burun. Yapmaktan kaçının doğrudan peçete, kağıt mendil, mendil veya başkaları tarafından kullanılan benzer eşyalarla temas.

6) Yemekleri paylaşmayınbardak veya yemek kapları.

 

Enfeksiyon hastalıkları nasıl önlenir

Hastalanmamak için aşı olmak şarttır

Bağışıklama durumunuzla ilgili olarak sağlık uzmanınıza danışın.

Genel olarak:

  • Çocuklara önerilen çocukluk aşıları yapılmalıdır.
  • Yetişkinler aşılarının güncel olduğundan emin olmalıdır.
  • Yurtdışına seyahat ederken, ek aşılar konusunda sağlık uzmanınıza danışın.
  • Evcil hayvanınızın aşılarının da güncel olduğundan emin olun. Bu, evcil hayvanınızı korumanın yanı sıra sizi ve ailenizi de koruyacaktır.
logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar