Czy piłeś dziś rano kawę? Częścią życia towarzyskiego naukowca jest przerwa na kawę podczas konferencji naukowych, seminariów laboratoryjnych i każdego dnia w laboratorium. Ale kawa to także temat naukowy. Głównie ze względu na kofeinę, stymulant ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i najczęściej spożywany na świecie środek psychoaktywny.

Tak więc, aby uczcić kawę - lub poradzić ci, abyś się uspokoił - zobaczmy, jak działa kofeina.

preview_99571 (2)

Najbardziej znanym źródłem kofeiny są ziarna kawy, czyli nasiona roślin z rodzaju Coffea. Napoje zawierające kofeinę są spożywane w celu złagodzenia lub zapobiegania senności i poprawy wydajności. Aby przygotować takie napoje, kofeina jest ekstrahowana poprzez namaczanie produktu roślinnego w wodzie, co nazywane jest procesem infuzji. Napoje te, takie jak kawa, herbata i cola, są bardzo popularne; od 2014 r. 85% dorosłych Amerykanów spożywało jakąś formę kofeiny dziennie, spożywając średnio 164 mg.

preview_99586

Farmakologia

Istnieje kilka znanych mechanizmów działania wyjaśniających efekty stymulacji. Najważniejszym z nich jest odwracalne blokowanie działania adenozyny na jej receptor, co w konsekwencji zapobiega wystąpieniu senności wywołanej przez adenozynę. Stymuluje również niektóre części autonomicznego układu nerwowego.

preview_99590 (1)

Te infografiki zostały stworzone na Mind the Graph, platformie internetowej dla naukowców. Jeśli chcesz tworzyć własne infografiki, protokoły, plakaty lub prezentacje, możesz zacząć korzystać z Mind the Graph za darmo. Możesz również podzielić się z nami swoimi dziełami i opiniami: contact@mindthegraph.com

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony