Dali jste si dnes ráno kávu? Část vědec společenský život je během přestávky na kávu v vědecký konference, laboratorní semináře a každodenní práci v laboratoři. Káva je však také vědeckým tématem. Především díky kofeinu, stimulantu centrální nervové soustavy (CNS) a nejrozšířenější psychoaktivní droze na světě.

Abychom kávu oslavili - nebo vám poradili, abyste se uklidnili -, podívejme se, jak kofein funguje.

náhled_99571 (2)

Nejznámějším zdrojem je kávové zrno, což je nesprávné označení pro semena rostliny Coffea. Nápoje obsahující kofein se požívají ke zmírnění nebo prevenci ospalosti a ke zlepšení výkonnosti. Při výrobě těchto nápojů se kofein získává namáčením rostlinného produktu ve vodě, což se nazývá infuze. Tyto nápoje, jako je káva, čaj a kola, jsou velmi oblíbené; v roce 2014 konzumovalo nějakou formu kofeinu denně 85% dospělých Američanů, kteří v průměru spotřebovali 164 mg.

náhled_99586

Farmakologie

Existuje několik známých mechanismů působení, které vysvětlují účinky stimulace. Nejvýznamnějším je, že reverzibilně blokuje působení adenosinu na jeho receptor a následně zabraňuje nástupu ospalosti vyvolané adenosinem. Rovněž stimuluje určité části autonomního nervového systému.

náhled_99590 (1)

Tyto infografiky byly vytvořeny na Mind the Graph, online platforma pro vědce. Pokud chcete vytvářet vlastní infografiky, protokoly, postery nebo prezentace, můžete začít používat Mind the Graph zdarma. Také se s námi můžete podělit o své výtvory a zpětnou vazbu: contact@mindthegraph.com.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony