Dali ste si dnes ráno kávu? Súčasťou spoločenského života vedcov je prestávka na kávu na vedeckých konferenciách, laboratórnych seminároch a každý deň v laboratóriu. Káva je však aj vedeckým predmetom. Hlavne vďaka kofeínu, stimulantu centrálneho nervového systému (CNS) a najrozšírenejšej psychoaktívnej droge na svete.

Na oslavu kávy - alebo na radu, aby ste sa šetrili - sa pozrime, ako kofeín funguje.

náhľad_99571 (2)

Najznámejším zdrojom je kávové zrno, čo je nesprávny názov pre semená rastliny Coffea. Nápoje obsahujúce kofeín sa požívajú na zmiernenie alebo predchádzanie ospalosti a na zlepšenie výkonnosti. Na výrobu týchto nápojov sa kofeín získava namáčaním rastlinného produktu vo vode, čo sa nazýva infúzia. Tieto nápoje, ako napríklad káva, čaj a kola, sú veľmi populárne; v roku 2014 85% dospelých Američanov denne konzumovalo nejakú formu kofeínu, pričom v priemere spotrebovali 164 mg.

náhľad_99586

Farmakológia

Existuje niekoľko známych mechanizmov účinku, ktoré vysvetľujú účinky stimulácie. Najvýznamnejším je, že reverzibilne blokuje pôsobenie adenozínu na jeho receptor a následne zabraňuje nástupu ospalosti vyvolanej adenozínom. Stimuluje tiež určité časti autonómneho nervového systému.

náhľad_99590 (1)

Tieto infografiky boli vytvorené na online platforme pre vedcov Mind the Graph. Ak chcete vytvárať vlastné infografiky, protokoly, postery alebo prezentácie, môžete začať používať Mind the Graph zadarmo. Tiež sa s nami môžete podeliť o svoje výtvory a spätnú väzbu: contact@mindthegraph.com

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny