Bu sabah bir kahve içtiniz mi? Bir bilim insanının sosyal hayatının bir parçası da bilimsel konferanslarda, laboratuvar seminerlerinde ve laboratuvarda her gün kahve molası vermektir. Ancak kahve aynı zamanda bilimsel bir konudur. Bunun başlıca nedeni, merkezi sinir sistemi (MSS) uyarıcısı ve dünyanın en yaygın tüketilen psikoaktif ilacı olan kafeindir.

Kahveyi kutlamak ya da sakin olmanızı tavsiye etmek için kafeinin nasıl çalıştığını görelim.

preview_99571 (2)

En iyi bilinen kaynak, Coffea bitkisinin tohumu için yanlış bir isimlendirme olan kahve çekirdeğidir. Kafein içeren içecekler, uyuşukluğu gidermek veya önlemek ve performansı artırmak için içilir. Bu içecekleri yapmak için kafein, infüzyon adı verilen bir işlemle bitki ürününün suda demlenmesiyle elde edilir. Kahve, çay ve kola gibi bu içecekler çok popülerdir; 2014 yılı itibariyle Amerikalı yetişkinlerin 85%'si günde ortalama 164 mg kafein tüketmektedir.

preview_99586

Farmakoloji

Stimülasyonun etkilerini açıklamak için bilinen birkaç etki mekanizması vardır. En belirgin olanı, adenozinin reseptörü üzerindeki etkisini geri dönüşümlü olarak bloke etmesi ve sonuç olarak adenozinin neden olduğu uyuşukluğun başlamasını önlemesidir. Ayrıca otonom sinir sisteminin belirli bölümlerini de uyarır.

preview_99590 (1)

Bu infografikler, bilim insanları için çevrimiçi bir platform olan Mind the Graph'de oluşturulmuştur. Kendi infografiklerinizi, protokollerinizi, posterlerinizi veya sunumlarınızı oluşturmak istiyorsanız, Mind the Graph'yi ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, yarattıklarınızı ve geri bildirimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz: contact@mindthegraph.com

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar