Mokslas gali būti sudėtingas ir sunkiai suprantamas, tačiau, pasitelkus tinkamas vaizdines priemones, jis gali tapti prieinamas ir net intriguojantis. Infografikos jau seniai naudojamos mokslinėms idėjoms ir įrodymams perteikti, nes jos gali pagerinti mūsų gebėjimą suprasti ir išlaikyti žinias, nes jas padaro lengviau įsisavinamas. 

Šiame straipsnyje apžvelgsime grafikos reikšmę mokslui, kaip ji gali būti naudojama siekiant pagerinti mokslinį supratimą ir kai kuriuos geriausius įrankius efektyviai mokslinei grafikai kurti.

Grafika mokslui: Apžvalga

Grafika atlieka svarbų vaidmenį moksle, nes sudėtingą informaciją ir sąvokas padaro prieinamesnes ir suprantamesnes, ypač tiems, kurie nėra mokslininkai. Diagramos, grafikai, schemos, diagramos, iliustracijos ir struktūrinės schemos - tai vaizdinės medžiagos, dažnai naudojamos moksliniuose tyrimuose. Kiekviena jų rūšis turi savų privalumų ir trūkumų perduodant skirtingo pobūdžio informaciją.

Diagramos ypač naudingos norint parodyti skirtingų elementų struktūrą, funkciją ar ryšius, o diagramos ir grafikai puikiai tinka skaitiniams duomenims ir tendencijoms pateikti. Iliustracijos dažnai naudojamos siekiant paaiškinti sudėtingas idėjas arba vizualizuoti objektus, kurie yra per maži arba per dideli, kad būtų matomi plika akimi. Galiausiai, srauto diagramos dažnai naudojamos siekiant aiškiai ir glaustai parodyti procesą ar tam tikrą veiksmų seką. 

Suprasdami unikalias kiekvieno infografikos tipo stipriąsias puses, mokslininkai gali pasirinkti veiksmingiausią būdą savo duomenims ir idėjoms pristatyti numatytai auditorijai.

Kurdami mokslo vaizdinę medžiagą, atsižvelkite į auditoriją ir tikslą. Aiškumas, teisingumas ir paprastumas yra svarbiausi veiksniai, į kuriuos reikia atsižvelgti kuriant veiksmingą ir mokomąją grafiką. Sėkmingai grafiką naudojantys mokslininkai gali aiškiau perteikti savo rezultatus, sudominti auditoriją ir padidinti savo tyrimų poveikį. 

Moksle naudojami grafikos tipai

Duomenų vizualizavimas

Duomenų vizualizavimas yra labai svarbus moksle, nes leidžia tyrėjams perteikti savo rezultatus ir idėjas kitiems mokslininkams ir plačiajai visuomenei.

Norint veiksmingai vizualizuoti duomenis, labai svarbu pasirinkti tinkamą grafinį stilių, pavyzdžiui, linijines diagramas, stulpelines diagramas, sklaidos diagramas ar šilumos žemėlapius. Taip pat reikia naudoti tinkamas spalvų schemas, etiketes ir anotacijas, kad medžiaga būtų aiški ir suprantama.

Duomenų vizualizavimas ypač naudingas ieškant dėsningumų ar tendencijų didelėse duomenų bazėse, pastebint nuokrypius ar anomalijas ir išryškinant kintamųjų koreliaciją ar priežastinę sąveiką.

Grafikai prieinami Mind the Graph.

Mokslinės iliustracijos

Mokslinės iliustracijos - tai dažniausiai iliustracijos, kurios gali būti įvairių formų, pavyzdžiui, brėžiniai, diagramos, eskizai, nuotraukos ir 3D modeliai.

Mokslinės iliustracijos yra svarbios daugelyje mokslo sričių, įskaitant biologiją, chemiją, fiziką ir geologiją. Jos padeda vizualizuoti įvairaus lygmens struktūras, įskaitant molekules, ląsteles, audinius, organus ir būtybes. Iliustracijos taip pat gali būti naudojamos siekiant parodyti ryšius tarp skirtingų elementų, pavyzdžiui, evoliucijos medžius ar mitybos tinklus.

Iliustracijas galima rasti Mind the Graph.

Iliustracijos taip pat gali būti naudojamos norint parodyti objektus, kurie yra per maži arba per dideli, kad būtų matomi plika akimi, pavyzdžiui, mikroskopinius gyvūnus. Šiems vaizdams sukurti galima naudoti mokslinės įrangos arba modeliavimo duomenis. 

Infografika

Infografikos gali būti naudojamos moksle, siekiant plačiajai auditorijai perteikti tyrimų rezultatus, mokslines sąvokas ar kitą medžiagą. 

Srauto diagramos, laiko juostos, procesų diagramos, lyginamosios diagramos ir statistiniai žemėlapiai - tai infografikos pavyzdžiai. Juose dažnai naudojamos iliustracijos, piktogramos, spalvų paletės ir šriftai, kad informacija būtų perteikta estetiškai patraukliai.

Vienas iš pagrindinių infografikų privalumų - galimybė sudėtingą informaciją suskaidyti į nedidelius gabalėlius, todėl auditorija ją lengviau supranta ir įsimena. Jos taip pat gali padėti mokslines idėjas padaryti prieinamesnes platesnei auditorijai, įskaitant neturinčius mokslinio išsilavinimo.

Šabloną galima rasti Mind the Graph.

Grafinės santraukos

Grafinės santraukos - tai moksliniuose straipsniuose naudojamos grafinės santraukos, kuriose apibendrinami pagrindiniai mokslinių tyrimų projekto rezultatai arba idėjos. Jos dažnai pateikiamos mokslinio straipsnio pradžioje ir paprastai jas sudaro vienas paveikslėlis arba paveikslėlių grupė bei trumpa antraštė.

Grafinės santraukos tikslas - greitai ir glaustai pateikti skaitytojams tyrimo santrauką, pabrėžiant pagrindinius rezultatus ar idėjas grafiškai patraukliu ir lengvai suprantamu būdu. Grafinės santraukos gali būti naudojamos sudėtingai mokslinei informacijai perteikti platesnei auditorijai, įskaitant įvairių sričių mokslininkus ir plačiosios visuomenės narius, kurie gali neturėti specialių žinių nagrinėjamu klausimu.

Grafinės santraukos gali būti įvairios - nuo paprastų diagramų ir schemų iki sudėtingesnių brėžinių ar 3D modelių. Jas paprastai rengia mokslinio tyrimo autoriai, dažnai bendradarbiaudami su grafikos dizaineriais ekspertais arba naudodamiesi atitinkama priemone.

Šabloną galima rasti Mind the Graph.

Nors infografikos ir grafinės santraukos turi tam tikrų panašumų, svarbu nepamiršti, kad grafinės santraukos yra specifinis infografikos tipas, naudojamas apibendrinti pagrindines konkretaus mokslinio straipsnio išvadas. Kad geriau suprastumėte jų skirtumus, skaitykite "Grafinės santraukos ir infografikos: Sužinokite skirtumus", kuriame pateikiami išsamūs kiekvieno iš jų paaiškinimai.

Patarimai, kaip pasirinkti tinkamą mokslo grafiką

 1. Nustatykite tikslinę auditoriją: Prieš rinkdamiesi grafiką, apsvarstykite, kas yra jūsų auditorija ir kokie yra jos poreikiai. Ar jie yra ekspertai, ar plačiosios visuomenės atstovai? Kokio konkretumo jiems reikia? Koks yra grafikos tikslas ir kokį teiginį norite perteikti?
 2. Panagrinėkite duomenis: Apsvarstykite, su kokiais duomenimis dirbate. Ar tai skaičiai, tekstiniai, ar vaizdiniai duomenys? Ar tai statiški, ar dinamiški duomenys? Kiek duomenų turite ir kokius modelius ar tendencijas norite pabrėžti?
 3. Taikykite grafiką duomenims: Nustatę auditoriją ir duomenis, pasirinkite grafiką, atitinkantį turimus duomenis. Naudokite diagramas arba grafikus, norėdami pateikti skaitinius duomenis, iliustracijas - sudėtingiems procesams ar sistemoms, o infografiką - sudėtingoms idėjoms ar panašioms funkcijoms perteikti. 
 4. Pasirinkite tinkamą formatą: Atsižvelkite į tai, kaip bus rodoma jūsų grafika. Ar jis bus spausdinamas leidinyje, interneto puslapyje, ar pristatyme? Pasirinkite tinkamą formatą pagal tai, kokioje terpėje jis bus pateikiamas.
 5. Išlaikykite paprastumą: Venkite naudoti per daug grafinių elementų arba rinktis pernelyg sudėtingus dizainus. Laikykitės paprasto ir paprasto stiliaus, kurį auditorijai būtų lengva suprasti ir interpretuoti. 

Mokslo grafikos kūrimo įrankiai

Nemokama projektavimo programinė įranga

 • Mind the Graph: "Mind the Graph" plačiai laikomas vienu geriausių nemokamų įrankių mokslui skirtai grafikai kurti dėl didžiausios pasaulyje moksliškai tikslių iliustracijų galerijos, į mokslą orientuotų funkcijų, lengvai naudojamos sąsajos ir pritaikymo parinkčių bei kitų privalumų.
 • "Canva": "Canva" yra populiari grafinio dizaino platforma su paprasta naudotojo sąsaja ir dideliu šablonų bei dizaino įrankių pasirinkimu. Ši platforma turi nemokamą versiją, kuri suteikia naudotojams prieigą prie didelės dizaino elementų kolekcijos ir leidžia kurti įvairių tipų grafiką, pavyzdžiui, infografiką, diagramas ir iliustracijas. 
 • "Inkscape": "Inkscape" yra veiksminga vektorinės grafikos priemonė, kuri yra nemokama ir atvirojo kodo. Ji plačiai naudojama iliustracijoms, diagramoms ir diagramoms kurti ir keisti. Inkscape yra populiarus pasirinkimas mokslininkams ir tyrėjams, kuriems reikia kurti aukštos kokybės iliustracijas moksliniams leidiniams, nes turi daugybę sudėtingų funkcijų, pavyzdžiui, gali keisti figūras ir kelius, kurti gradientus ir raštus, pridėti tekstą ir paveikslėlius. Be to, "Inkscape" atvirojo kodo pobūdis leidžia naudotojams bendradarbiauti projektuose ir kurti pasirinktinius plėtinius, todėl tai yra lanksti ir pritaikoma grafinio dizaino priemonė.

Mokama dizaino programinė įranga

 • "Adobe Creative Cloud": "Adobe Creative Cloud" - tai kūrybinės programinės įrangos paketas, kurį sudaro "Photoshop", "Illustrator" ir "InDesign". Šios programos dažnai naudojamos grafikai ir iliustracijoms kurti, taip pat moksliniams darbams peržiūrėti ir tvarkyti. Adobe Creative Cloud" yra populiari tarp mokslininkų, joje numatytos įvairios kainos, įskaitant nuolaidas studentams ir mokslininkams.
 • "CorelDRAW Graphics Suite": "CorelDRAW Graphics Suite" yra profesionali grafinio dizaino programinė įranga, kurią sudaro įvairūs įrankiai grafikai, iliustracijoms ir maketams kurti ir keisti. Mokslininkai ją dažnai naudoja mokslo grafikams, diagramoms ir brėžiniams kurti. CorelDRAW galima rinktis įvairias kainas, įskaitant vienkartinį pirkimą ir prenumeratos modelį.
 • GraphPad Prism: "GraphPad Prism" yra mokslinė grafikų ir duomenų analizės programinė įranga, kurią tyrėjai dažnai naudoja aukštos kokybės grafikams ir diagramoms kurti. Ji turi daug sudėtingų funkcijų, pavyzdžiui, gali atlikti statistinę analizę ir kurti leidybai tinkamus grafikus. Programą "GraphPad Prism" galima įsigyti įvairiomis kainomis, įskaitant neterminuotą licenciją ir prenumeratos planą.

Ieškote užsakomųjų paveikslėlių ir iliustracijų mokslui pristatyti?

Mind the Graph yra paprasta naudoti priemonė, leidžianti mokslininkams lengvai kurti aukštos kokybės mokslines iliustracijas, diagramas ir kitų tipų vaizdinę medžiagą. Ši platforma yra specialiai skirta mokslinei komunikacijai, joje yra įvairių šablonų ir įrankių, pritaikytų moksliniams tyrimams. Mėgaukitės nemokama ribota versija arba pasirinkite iš kelių kainų variantų ir raskite geriausiai jūsų poreikius atitinkantį variantą!

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai