Nauka może być skomplikowana i trudna do zrozumienia, ale dzięki odpowiednim pomocom wizualnym może stać się przystępna, a nawet intrygująca. Infografiki od dawna są wykorzystywane do pomocy w przekazywaniu idei naukowych i dowodów, ponieważ mogą poprawić naszą zdolność rozumienia i zachowywania wiedzy, czyniąc ją bardziej strawną. 

W tym artykule przyjrzymy się znaczeniu grafiki w nauce, sposobom jej wykorzystania w celu lepszego zrozumienia nauki oraz niektórym z najlepszych narzędzi do tworzenia skutecznych grafik naukowych.

Grafika dla nauki: Przegląd

Grafika odgrywa istotną rolę w nauce, czyniąc złożone informacje i koncepcje bardziej dostępnymi i zrozumiałymi, szczególnie dla osób, które nie kwalifikują się jako naukowcy. Wykresy, diagramy, diagramy, ilustracje i schematy blokowe to przykłady elementów wizualnych, które są często wykorzystywane w badaniach. Każda odmiana ma swoje zalety i wady podczas przekazywania różnych rodzajów informacji.

Schematy są szczególnie przydatne do ilustrowania struktury, funkcji lub relacji między różnymi elementami, podczas gdy wykresy i grafy są idealne do prezentowania danych liczbowych i trendów. Ilustracje są często wykorzystywane do wyjaśniania złożonych pomysłów lub wizualizacji obiektów, które są zbyt małe lub zbyt duże, aby zobaczyć je gołym okiem. Wreszcie, schematy blokowe są często używane do zademonstrowania procesu lub serii kroków w jasny i zwięzły sposób. 

Rozumiejąc unikalne zalety każdego typu infografiki, naukowcy mogą wybrać najbardziej efektywny sposób prezentacji swoich danych i pomysłów docelowym odbiorcom.

Tworząc wizualizacje dla nauki, należy wziąć pod uwagę odbiorców i cel. Jasność, poprawność i prostota to kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia skutecznej i pouczającej grafiki. Naukowcy, którzy z powodzeniem wykorzystują grafikę, mogą przekazywać swoje wyniki w bardziej przejrzysty sposób, angażować odbiorców i zwiększać wpływ swoich badań. 

Rodzaje grafik używanych w nauce

Wizualizacja danych

Wizualizacja danych jest niezbędna w nauce, ponieważ pozwala badaczom przekazywać swoje wyniki i pomysły innym naukowcom i ogółowi społeczeństwa.

Wybór odpowiedniego stylu graficznego dla wyświetlanych danych, takich jak wykresy liniowe, wykresy słupkowe, wykresy punktowe lub mapy cieplne, ma zasadnicze znaczenie dla skutecznej wizualizacji danych. Wiąże się to również z zastosowaniem odpowiednich schematów kolorów, etykiet i adnotacji, aby materiał był prosty i zrozumiały.

Wizualizacja danych jest szczególnie pomocna w znajdowaniu wzorców lub trendów w dużych bazach danych, wykrywaniu wartości odstających lub anomalii oraz podkreślaniu korelacji lub interakcji przyczynowych między zmiennymi.

Wykresy dostępne na Mind the Graph.

Ilustracje naukowe

Ilustracje naukowe to głównie ilustracje, które mogą przybierać różne formy, takie jak rysunki, diagramy, szkice, fotografie i modele 3D.

Ilustracje naukowe są ważne w wielu dziedzinach nauki, w tym w biologii, chemii, fizyce i geologii. Są one wykorzystywane do pomocy w wizualizacji struktur na różnych poziomach uporządkowania, w tym cząsteczek, komórek, tkanek, narządów i stworzeń. Ilustracje mogą być również wykorzystywane do demonstrowania powiązań między różnymi elementami, takimi jak drzewa ewolucyjne lub sieci pokarmowe.

Ilustracje dostępne na stronie Mind the Graph.

Ilustracje mogą być również używane do pokazywania obiektów, które są zbyt małe lub zbyt duże, aby można je było zobaczyć gołym okiem, takich jak mikroskopijne stworzenia. Do tworzenia takich obrazów można wykorzystać dane ze sprzętu naukowego lub symulacji. 

Infografika

Infografiki mogą być wykorzystywane w nauce do przekazywania wyników badań, koncepcji naukowych lub innych materiałów szerokiemu gronu odbiorców. 

Schematy blokowe, osie czasu, diagramy procesów, wykresy porównawcze i mapy statystyk to przykłady infografik. Często wykorzystują one ilustracje, ikony, palety kolorów i czcionki do przekazywania informacji w estetyczny sposób.

Jedną z głównych zalet infografik jest ich zdolność do dzielenia złożonych informacji na fragmenty wielkości kęsa, co ułatwia odbiorcom ich zrozumienie i zapamiętanie. Mogą one również służyć do uczynienia idei naukowych bardziej dostępnymi dla szerszego grona odbiorców, w tym osób bez wykształcenia naukowego.

Szablon dostępny na stronie Mind the Graph.

Graficzne streszczenia

Graficzne streszczenia to rodzaj grafiki używanej w artykułach naukowych do podsumowania głównych wyników lub pomysłów projektu badawczego. Często pojawiają się na początku artykułu naukowego i zazwyczaj składają się z pojedynczego obrazu lub grupy obrazów, a także krótkiego podpisu.

Celem abstraktu graficznego jest zapewnienie czytelnikom szybkiego i zwięzłego podsumowania badania, podkreślając kluczowe wyniki lub pomysły w atrakcyjny graficznie i łatwy do zrozumienia sposób. Abstrakty graficzne mogą być wykorzystywane do przekazywania skomplikowanych informacji naukowych szerszemu gronu odbiorców, w tym naukowcom z różnych dyscyplin, a także członkom społeczeństwa, którzy mogą nie mieć specjalistycznej wiedzy na dany temat.

Graficzne streszczenia mogą obejmować zarówno podstawowe diagramy i schematy, jak i bardziej złożone rysunki lub modele 3D. Zazwyczaj są one tworzone przez autorów badań naukowych, często we współpracy z doświadczonymi grafikami lub przy użyciu odpowiedniego narzędzia.

Szablon dostępny na stronie Mind the Graph.

Chociaż infografiki i streszczenia graficzne mają pewne podobieństwa, ważne jest, aby pamiętać, że streszczenia graficzne są szczególnym rodzajem infografiki używanej do podsumowania głównych ustaleń konkretnego artykułu naukowego. Aby lepiej zrozumieć różnice między nimi, przeczytaj "Streszczenia graficzne a infografiki: Poznaj różnice", który zawiera szczegółowe wyjaśnienia każdego z nich.

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej grafiki dla nauki

 1. Określ swoją grupę docelową: Przed wybraniem grafiki zastanów się, kim są Twoi odbiorcy i jakie są ich potrzeby. Czy są to eksperci czy członkowie szerszej publiczności? Jakiego stopnia szczegółowości wymagają? Jaki jest cel grafiki i jakie oświadczenie chcesz przekazać?
 2. Rozważmy dane: Rozważ rodzaj danych, z którymi pracujesz. Czy są to dane liczbowe, tekstowe czy wizualne? Statyczne czy dynamiczne? Ile masz danych i jakie wzorce lub trendy chcesz podkreślić?
 3. Zastosuj grafikę do danych: Po określeniu odbiorców i danych, wybierz grafikę, która odpowiada rodzajowi posiadanych danych. Używaj wykresów lub grafów do przedstawiania danych liczbowych, ilustracji do przedstawiania skomplikowanych procesów lub systemów oraz infografik do przekazywania złożonych pomysłów lub porównywalnych funkcji. 
 4. Wybierz odpowiedni format: Weź pod uwagę sposób, w jaki grafika będzie wyświetlana. Czy będzie to drukowany tom, strona internetowa czy prezentacja? Wybierz odpowiedni format dla medium, w którym będzie prezentowana.
 5. Zachowanie prostoty: Unikaj używania zbyt wielu grafik lub wybierania zbyt skomplikowanych projektów. Trzymaj się prostego i podstawowego stylu, który jest łatwy do zrozumienia i zinterpretowania przez odbiorców. 

Narzędzia do tworzenia grafiki dla nauki

Darmowe oprogramowanie do projektowania

 • Mind the Graph: Mind the Graph jest powszechnie uważany za jedno z najlepszych darmowych narzędzi do tworzenia grafiki dla nauki ze względu na największą na świecie naukowo dokładną galerię ilustracji wraz z funkcjami naukowymi, łatwym w użyciu interfejsem i opcjami dostosowywania, wśród innych korzyści.
 • Canva: Canva to popularna platforma do projektowania graficznego z prostym interfejsem użytkownika i dużym wyborem szablonów i narzędzi do projektowania. Platforma ma darmową wersję, która daje użytkownikom dostęp do dużej kolekcji elementów projektowych i pozwala im tworzyć różne rodzaje grafiki, takie jak infografiki, wykresy i ilustracje. 
 • Inkscape: Inkscape to skuteczne narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej, które jest darmowe i open-source. Jest ono powszechnie wykorzystywane do tworzenia i modyfikowania ilustracji, diagramów i wykresów. Inkscape jest popularną opcją dla naukowców i badaczy, którzy muszą tworzyć wysokiej jakości ilustracje do publikacji naukowych ze względu na szeroki zakres zaawansowanych funkcji, takich jak możliwość modyfikowania kształtów i ścieżek, tworzenia gradientów i wzorów oraz dodawania tekstu i obrazów. Co więcej, otwarty charakter Inkscape umożliwia użytkownikom współpracę nad projektami i tworzenie niestandardowych rozszerzeń, dzięki czemu jest to elastyczne i konfigurowalne narzędzie do projektowania graficznego.

Płatne oprogramowanie do projektowania

 • Adobe Creative Cloud: Adobe Creative Cloud to kreatywny pakiet oprogramowania zawierający programy Photoshop, Illustrator i InDesign. Programy te są często używane do tworzenia grafiki i ilustracji, a także do poprawiania i organizowania prac badawczych. Adobe Creative Cloud jest popularny wśród naukowców i oferuje różne opcje cenowe, w tym zniżki studenckie i akademickie.
 • CorelDRAW Graphics Suite: CorelDRAW Graphics Suite to specjalistyczne oprogramowanie do projektowania graficznego, które zawiera szereg narzędzi do tworzenia i modyfikowania grafik, ilustracji i układów. Naukowcy często używają go do tworzenia wykresów naukowych, wykresów i rysunków. CorelDRAW oferuje różne opcje cenowe, w tym jednorazowy zakup i model oparty na subskrypcji.
 • GraphPad Prism: GraphPad Prism to naukowe oprogramowanie do tworzenia wykresów i analizy danych, które jest często wykorzystywane przez naukowców do tworzenia wysokiej jakości wykresów i diagramów. Posiada szereg zaawansowanych funkcji, takich jak możliwość przeprowadzania analiz statystycznych i tworzenia wykresów nadających się do publikacji. GraphPad Prism jest dostępny w różnych opcjach cenowych, w tym w ramach licencji wieczystej i planu opartego na subskrypcji.

Szukasz rysunków i ilustracji na żądanie do przekazywania informacji naukowych?

Mind the Graph to łatwe w użyciu narzędzie, które umożliwia naukowcom łatwe tworzenie wysokiej jakości ilustracji naukowych, diagramów i innych rodzajów wizualizacji. Platforma jest specjalnie przeznaczona do komunikacji naukowej i zawiera różnorodne szablony i narzędzia dostosowane do badań naukowych. Skorzystaj z bezpłatnej, ograniczonej wersji lub wybierz jedną z wielu opcji cenowych, aby znaleźć tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom!

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony