Pasauliui atsigaunant po kovidų epidemijos, plinta kita liga. Retą, bet mirtiną beždžionių raupų ligą sukelia virusas, kuris užpuola beždžiones ir kitus gyvūnus miškingose Afrikos žemyno vietovėse, tačiau atvejų užfiksuota ir kitose pasaulio dalyse.

Šiuo metu beždžionių raupai nekelia didelės grėsmės visuomenės sveikatai. Vis dėlto labiausiai virusui jautrioms bendruomenėms reikia atidžios priežiūros ir geresnio informuotumo. Šiame straipsnyje apžvelgiame, kas yra beždžionių raupai, kaip atpažinti jų simptomus ir rekomenduojame veiksmus, kaip jų išvengti.

Kas tiksliai yra beždžionių raupai?

Beždžionių raupų virusas sukelia beždžionių raupus - retą, bet ne mirtiną ligą. Poxviridae arba raupų virusų šeimai priklauso beždžionių raupų virusas. Beždžionių raupai gali plisti per artimą fizinį kontaktą su užsikrėtusiu gyvūnu ar asmeniu. Žmonėms liga paprastai plinta per odos sąlytį su žmogumi, kuris turi beždžionių raupų bėrimą, žaizdas ar šašus ant odos.

Be to, beždžionių raupai gali būti perduodami per kvėpavimo takų lašelius, burnos skysčius ir tiesioginį ar intymų kontaktą tarp žmonių. Beždžionių raupais taip pat galima užsikrėsti nuo beždžionių raupų virusu užkrėstų drabužių, patalynės ar kitų paviršių.

Beždžionių raupų protrūkis

Pirmieji užfiksuoti beždžionių raupų atvejai užfiksuoti 1958 m. beždžionių kolonijose, kurios buvo laikomos kaip tyrimų objektai. Nors liga vadinama beždžionių raupais, jos kilmė iki šiol nežinoma.

Gali būti, kad virusą perneša tokie gyvūnai kaip Afrikos graužikai ir beždžionės. Pirmą kartą apie beždžionių raupus žmonėms pranešta 1970 m. Nuo to laiko apie beždžionių raupų atvejus pranešė daugelis kitų Centrinės ir Vakarų Afrikos šalių. 

Beždžionių raupų virusas. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai

Virusinės infekcijos, kurios anksčiau buvo gana izoliuotos, vis labiau globalizuotame pasaulyje plinta vis lengviau. 2021 m. vasarą iš Nigerijos grįžo JAV gyventojas, užsikrėtęs beždžionių raupais. Po to 2022 m. protrūkiai kilo Europoje, Jungtinėse Valstijose ir Australijoje už Afrikos ribų.

Kaip susiję raupai ir beždžionių raupai

Ir raupai, ir beždžionių raupai priklauso tai pačiai virusų šeimai. Orthopoxvirus genčiai priklauso ir raupus sukeliantis variola virusas bei karvių raupų virusas.

Beždžionių raupų simptomai šiek tiek panašūs į raupų simptomus, tačiau jie nėra tokie sunkūs, o beždžionių raupai retai sukelia mirtį. Iki šiol nebuvo užregistruota nė vieno mirties atvejo.

Nepaisant to, beždžionių raupai gali sukelti rimtų komplikacijų, pavyzdžiui, plaučių uždegimą, smegenų (encefalitą) ir akių uždegimą. Atminkite, kad vėjaraupiai ir beždžionių raupai yra visiškai skirtingos ligos.

Kokie yra beždžionių raupų požymiai ir simptomai?

Gali praeiti kelios dienos ar savaitės po kontakto, kol pajusite simptomus. Į gripą panašūs simptomai, galintys lydėti beždžionių raupus, yra šie:

 • Karščiavimas
 • Jausmas neramus ir šaltas
 • Galvos skausmas
 • Raumenų skausmai
 • Silpnumas
 • Limfinės sistemos mazgų patinimas
 • Nosies užgulimas
 • Pūslės ant odos

Per kelias dienas dažnai atsiranda bėrimas. Bėrimas gali būti raudonas, plokščias ir skausmingas. Susidaro pūslės, kurias užpildo pūliai. Prireikia nuo dviejų iki keturių savaičių, kol pūslelės pasidengia pluta ir nukrenta. Žmogus taip pat gali turėti pažeidimų burnoje, makštyje arba išangėje.

Beždžionių raupai ne visiems pasireiškia vienodai. Atrodo, kad daugelis dabartinių atvejų neatitinka įprasto simptomų modelio. Mažai pažeidimų, limfmazgių padidėjimo ir nedidelis karščiavimas. Kai kurie žmonės net nežino, kad serga. Infekcija gali plisti net ir nesant jokių simptomų.

Ligos plitimas

Gyvūnai ir žmonės, sergantys beždžionių raupais, gali užkrėsti jus, jei jie kontaktuoja tarpusavyje. Virusas perduodamas, kai pažeidžiama gyvūno oda, pavyzdžiui, nuo įbrėžimų ar įkandimų, arba kai sergančio gyvūno kraujas, skysčiai ar pažeidimai liečiasi su žmogaus kūnu.

Beždžionių raupai gali išplisti, tačiau jie retai pastebimi. Galima paliesti užsikrėtusio asmens žaizdas, šašus, kvėpavimo lašelius ar burnos skysčius, kai su juo glaudžiatės, bučiuojatės ar lytiškai santykiaujate. Intymių kontaktų metu gali plisti beždžionių raupai, tačiau techniškai tai nėra savaime lytiškai plintanti infekcija. Virusas gali būti perduodamas per spermą arba makšties skystį, tačiau mokslininkai nėra 100% tikri dėl jo perdavimo mechanizmo. Beždžionių raupais taip pat gali užsikrėsti asmuo arba gyvūnas, neseniai turėjęs sąlytį su užkrėstomis medžiagomis, pavyzdžiui, drabužiais ar patalyne.

Kaip diagnozuoti ir gydyti beždžionių raupus

Sveikatos priežiūros specialistas, diagnozuodamas beždžionių raupus, paima audinių mėginį iš atviros žaizdos ir (arba) opos. Po to mėginiai siunčiami į laboratoriją ištirti polimerazės grandininės reakcijos (PGR) metodu. Taip pat yra tikimybė, kad reikės paimti kraujo mėginį, kad būtų galima ištirti beždžionių raupų virusą arba antikūnus, kuriuos gaminate prieš jį, kad suprastumėte daugiau.

Paprastai beždžionių raupų simptomai pasireiškia nuo dviejų iki keturių savaičių. Daugeliu atvejų beždžionių raupais susirgę žmonės pasveiksta ir jiems nereikia jokio gydymo. Jei jums diagnozuojama, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas jus stebės, stengsis palengvinti simptomus, užkirsti kelią skysčių netekimui ir rekomenduos antibiotikus, jei esate užsikrėtę kita infekcija. Šiuo metu nėra patvirtinto beždžionių raupų gydymo. Nežinoma, ar antivirusiniai vaistai padeda gydyti beždžionių raupus. 

Prevencija geriau nei gydymas

Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad raupų vakcina yra perspektyvi nuo beždžionių raupų, tačiau šiuo metu jos naudoti negalima.

Labai svarbūs prevencijos elementai yra infekuotų gyvūnų laikymas atokiau nuo žmonių ir infekcijos perdavimo iš žmogaus žmogui ribojimas. Užkirsti kelią beždžionių raupų viruso plitimui paprasta:

 • Laikykitės atokiau nuo užsikrėtusių gyvūnų (ypač užsikrėtusių ar nugaišusių).
 • Reikėtų vengti virusais užkrėstos patalynės ir kitų medžiagų.
 • Užtikrinkite, kad visi maisto produktai, kurių sudėtyje yra mėsos ar gyvūnų dalių, būtų tinkamai išvirti.
 • Rekomenduojama dažnai plauti rankas dezinfekciniu skysčiu ir vandeniu.
 • Būkite atsargūs bendraudami su žmonėmis, kurie gali būti užsikrėtę.
 • Užtikrinkite, kad esate atsakingas lytinis partneris, įskaitant apsaugą ir barjerinius metodus.
 • Dažnai liečiamus paviršius reikia valyti ir dezinfekuoti.
 • Slaugydami virusu užsikrėtusį asmenį, dėvėkite asmenines apsaugos priemones (AAP) ir kaukę.

Jei pastebėjote naują ar nepaaiškinamą bėrimą, kreipkitės į gydytoją. Nepanikuokite ir imkitės saugumo priemonių. Kitaip nei raupai, ši liga nėra pavojinga gyvybei. Ji paprastai praeina per kelias savaites. Gali būti, kad norėsite imtis atsargumo priemonių, kol ji yra.

Infografikos - puikus būdas vizualiai perteikti mokslo žinias

Tokią ligą, kaip beždžionių raupai, būtų buvę sunkiau paaiškinti be infografikų. Taigi, matote, kad vizualinis mokslo komunikavimas yra toks stiprus ir kartu toks paprastas.

Tokios infografikos puikiai tinka informuoti net plačiąją visuomenę. Mes, "Mind the graph", padedame mokslo bendruomenei geriau perteikti savo žinią, pasitelkdami infografikų galią. Norėdami gauti daugiau informacijos, apsilankykite mūsų svetainė

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai