Dünya covid salgınından kurtulurken, başka bir hastalık yayılıyor. Nadir görülen ancak ölümcül olan maymun çiçeği, Afrika kıtasının ormanlık bölgelerindeki maymunlara ve diğer hayvanlara saldıran bir virüsten kaynaklanmaktadır, ancak dünyanın diğer bölgelerinde de vakalar belgelenmiştir.

Şu anda maymun çiçeği halk sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmamaktadır. Yine de, virüse en duyarlı toplulukların yakın gözetime ve daha iyi farkındalığa ihtiyacı vardır. Bu makalede, maymun çiçeğinin ne olduğuna, belirtilerinin nasıl tespit edileceğine ve önlenmesi için atılması gereken adımlara göz atacağız.

Maymun çiçeği tam olarak nedir?

Maymun çiçeği virüsü, nadir görülen ancak ölümcül olmayan bir hastalık olan maymun çiçeğine neden olur. Poxviridae ya da poxvirüs ailesi monkeypox virüsünü içerir. Maymun çiçeği, enfekte bir hayvan veya bireyle yakın fiziksel temas yoluyla yayılabilir. İnsanlarda hastalık tipik olarak derisinde maymun çiçeği döküntüsü, yaraları veya kabukları olan biriyle ciltten cilde temas yoluyla yayılır.

Ayrıca, maymun çiçeği solunum damlacıkları, ağız sıvıları ve insanlar arasında doğrudan veya yakın temas yoluyla bulaşabilir. Bir kişi maymun çiçeği virüsüyle kirlenmiş giysiler, yatak takımları veya diğer yüzeylerden de maymun çiçeği hastalığına yakalanabilir.

Maymun Çiçeği Salgını

Belgelenen ilk maymun çiçeği vakaları 1958 yılında araştırma deneği olarak tutulan maymun kolonilerinde görülmüştür. Maymun çiçeği olarak bilinmesine rağmen hastalığın kökeni bilinmemektedir.

Afrika kemirgenleri ve maymunlar gibi hayvanların virüsü barındırması mümkündür. Maymun çiçeği insanlarda ilk kez 1970 yılında rapor edilmiştir. Orta ve Batı Afrika'daki diğer birçok ülke o zamandan beri maymun çiçeği vakaları bildirmiştir. 

Maymun çiçeği virüsü. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri

Bir zamanlar nispeten izole olan viral enfeksiyonlar, giderek küreselleşen dünyada daha kolay yayılıyor. 2021 yazında bir ABD vatandaşı Nijerya'dan maymun çiçeği ile döndü. Bunu takiben, 2022 yılında Afrika dışında Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya'da salgınlar meydana geldi.

Çiçek ve Maymun Çiçeği - Aralarındaki İlişki

Çiçek hastalığı ve maymun çiçeği aynı virüs ailesine aittir. Orthopoxvirus cinsinin üyeleri arasında çiçek hastalığına neden olan variola virüsü ve inek çiçeği virüsü de bulunmaktadır.

Maymun çiçeği semptomları çiçek hastalığı semptomlarına benzerlik gösterse de daha az şiddetlidir ve maymun çiçeği nadiren ölüme neden olur. Bugüne kadar herhangi bir ölüm vakası bildirilmemiştir.

Buna rağmen, maymun çiçeği zatürre, beyninizde (ensefalit) ve gözlerinizde iltihaplanma gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Su çiçeği ve maymun çiçeğinin tamamen farklı hastalıklar olduğunu unutmayın.

Maymun çiçeğinin belirti ve semptomları nelerdir?

Belirtileri yaşamadan önce maruziyetten sonra birkaç gün veya hafta geçebilir. Maymun çiçeğine eşlik edebilecek grip benzeri semptomlar şunlardır:

 • Ateşinizin olması
 • Huzursuz ve soğuk hissetmek
 • Baş ağrım var
 • Kaslarda ağrılar
 • Zayıflık
 • Şişmiş lenfatik sistem düğümleri
 • Burun tıkanıklığı
 • Deri üzerinde kabarcıklar

Döküntü genellikle birkaç gün içinde gelişir. Döküntüler kırmızı, düz yumrular şeklinde görülebilir ve ağrılı olabilir. Kabarcıklar oluşur ve kabarcıkların içi irinle dolar. Kabarcıkların kabuk bağlaması ve düşmesi iki ila dört hafta sürer. Kişinin ağzında, vajinasında veya anüsünde de lezyonlar oluşabilir.

Maymun çiçeği herkesi aynı şekilde etkilemez. Mevcut vakaların çoğunun normal semptom modelini takip etmediği görülmektedir. Az sayıda lezyon, şişmiş lenf düğümü ve düşük ateş. Bazı insanlar hastalığa yakalandıklarını bile bilmiyorlar. Hiçbir belirti olmasa bile enfeksiyonun yayılması yine de gerçekleşebilir.

Hastalığın yayılması

Maymun çiçeği olan hayvanlar ve insanlar birbirleriyle temas ettiklerinde hastalığı size bulaştırabilirler. Viral bulaşma, çizik veya ısırık gibi bir hayvanın derisi kırıldığında veya hasta bir hayvanın kanı, sıvıları veya lezyonları insan vücuduyla temas ettiğinde meydana gelir.

Maymun çiçeği yayılabilir, ancak nadiren görülür. Enfekte bir kişinin yaralarına, kabuklarına, solunum damlacıklarına veya ağız sıvılarına sarılırken, öperken veya cinsel temasta bulunurken dokunmak mümkündür. Yakın temas maymun çiçeğini yayabilir, ancak teknik olarak tek başına bir CYBE değildir. Virüs meni veya vajinal sıvı yoluyla bulaşabilir, ancak araştırmacılar bulaşma mekanizmasından 100% emin değildir. Yakın zamanda giysi veya yatak takımı gibi kontamine malzemelerle temas etmiş bir kişi veya hayvan da maymun çiçeğine duyarlı olacaktır.

Maymun çiçeği nasıl teşhis ve tedavi edilir

Sağlık uzmanınız maymun çiçeği teşhisi koyduğunda, açık bir yaradan/lezyondan doku örneği alır. Bundan sonra, örnekler polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile test edilmek üzere bir laboratuvara gönderilir. Daha fazla bilgi edinmek amacıyla maymun çiçeği virüsünü veya bu virüse karşı oluşturduğunuz antikorları test etmek için kan örneğine ihtiyaç duyulma ihtimali de vardır.

Maymun çiçeği ortaya çıktığında tipik olarak iki ila dört haftalık bir semptom dönemi vardır. Vakaların çoğunda maymun çiçeği geçiren kişiler herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir. Teşhis konulursa, sağlık uzmanınız sizi izleyecek, semptomlarınızı hafifletmeye çalışacak, sıvı kaybını önleyecek ve başka bir enfeksiyona maruz kalırsanız antibiyotik önerecektir. Şu anda maymun çiçeği için onaylanmış bir tedavi bulunmamaktadır. Antiviral ilaçların maymun çiçeği tedavisine yardımcı olup olmadığı bilinmemektedir. 

Önlem almak tedaviden daha iyidir

Klinik deneylerde, çiçek aşısı maymun çiçeğine karşı umut vericidir, ancak şu anda kullanıma hazır değildir.

Enfekte hayvanların insanlardan uzak tutulması ve kişiden kişiye bulaşmanın sınırlandırılması, önlemenin kritik bileşenleridir. Maymun çiçeği virüsünün yayılmasını önlemek şu kadar basittir:

 • Enfekte hayvanlardan (özellikle enfekte veya ölü olanlardan) uzak durun.
 • Virüs bulaşmış yatak takımları ve diğer malzemelerden kaçınılmalıdır.
 • Et veya hayvan parçaları içeren tüm gıdaların yeterince pişirildiğinden emin olun.
 • Ellerin dezenfektan ve su ile sık sık yıkanması önerilir.
 • Enfekte olma ihtimali olan kişilerle iletişim kurarken dikkatli olun.
 • Korunma ve bariyer yöntemleri kullanmayı da içeren sorumlu bir seks partneri olduğunuzdan emin olun.
 • Sık dokunulan yüzeyler temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
 • Virüs bulaşmış bir kişiyle ilgilenirken kişisel koruyucu ekipman (KKE) ve maske takın.

Yeni veya açıklanamayan bir döküntü fark ederseniz tıbbi yardım almayı düşünün. Lütfen panik yapmayın ve güvenlik önlemleri alın. Çiçek hastalığının aksine, bu hastalık hayatı tehdit edici değildir. Genellikle birkaç hafta içinde azalır. Siz yine de önleminizi almak isteyebilirsiniz.

İnfografikler bilimi görsel olarak aktarmanın harika bir yoludur

Maymun çiçeği gibi bir hastalığı infografikler olmadan açıklamak çok daha zor olurdu. Dolayısıyla, bilimin görsel iletişiminin ne kadar güçlü ve bir o kadar da basit olduğunu görebilirsiniz.

Bu gibi infografikler halk arasında bile farkındalık yaratmak için harikadır. Mind the graph olarak bilim camiasının infografiklerin gücüyle mesajlarını daha iyi iletmelerine yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için bizi ziyaret edin web sitesi

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar