Podczas gdy świat dochodzi do siebie po epidemii COVID-19, rozprzestrzenia się inna choroba. Rzadka, ale śmiertelna ospa małp jest wywoływana przez wirusa, który atakuje małpy i inne zwierzęta na zalesionych obszarach kontynentu afrykańskiego, jednak przypadki udokumentowano również w innych częściach świata.

Obecnie ospa małp nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Jednak społeczności najbardziej podatne na wirusa wymagają ścisłego nadzoru i większej świadomości. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest ospa małpia, jak rozpoznać jej objawy i zalecamy kroki, aby jej zapobiec.

Czym dokładnie jest ospa małp?

Wirus ospy małp wywołuje ospę małp, rzadką, ale nie śmiertelną chorobę. Poxviridae lub rodzina wirusów ospy zawiera wirus ospy małpiej. Ospa małp może rozprzestrzeniać się poprzez bliski kontakt fizyczny z zakażonym zwierzęciem lub osobnikiem. U ludzi choroba zazwyczaj rozprzestrzenia się poprzez kontakt skóra do skóry z osobą, która ma wysypkę, owrzodzenia lub strupy na skórze.

Dodatkowo, ospa małp może być przenoszona przez kropelki z dróg oddechowych, płyny ustne oraz bezpośredni lub intymny kontakt między ludźmi. Osoba może również zarazić się ospą małpią poprzez odzież, pościel lub inne powierzchnie skażone wirusem ospy małpiej.

Epidemia ospy małpiej

Pierwsze udokumentowane przypadki ospy małp miały miejsce w 1958 roku w koloniach małp trzymanych jako obiekty badań. Chociaż choroba znana jest jako ospa małp, jej pochodzenie pozostaje nieznane.

Możliwe, że zwierzęta takie jak afrykańskie gryzonie i małpy mogą być nosicielami wirusa. Ospa małp została po raz pierwszy odnotowana u ludzi w 1970 roku. Od tego czasu wiele innych krajów w środkowej i zachodniej Afryce zgłosiło przypadki ospy małp. 

Wirus ospy małpiej. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom

Infekcje wirusowe, które kiedyś były stosunkowo odizolowane, rozprzestrzeniają się coraz łatwiej w coraz bardziej zglobalizowanym świecie. Latem 2021 r. mieszkaniec USA wrócił z Nigerii z ospą małpią. Następnie w 2022 r. ogniska choroby pojawiły się w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii poza Afryką.

Ospa wietrzna i ospa małp - jak są ze sobą powiązane?

Ospa wietrzna i ospa małp należą do tej samej rodziny wirusów. Wśród członków rodzaju Orthopoxvirus znajduje się wirus variola, który wywołuje ospę prawdziwą, oraz wirus ospy krowiej.

Objawy ospy małp są w pewnym stopniu podobne do objawów ospy prawdziwej, ale są mniej nasilone, a ospa małp rzadko powoduje śmierć. Do tej pory nie zgłoszono żadnego zgonu.

Mimo to ospa wietrzna może powodować poważne powikłania, takie jak zapalenie płuc i zapalenie mózgu (zapalenie mózgu) oraz oczu. Należy pamiętać, że ospa wietrzna i ospa małp to zupełnie inne choroby.

Jakie są oznaki i objawy ospy małpiej?

Po ekspozycji może minąć kilka dni lub tygodni, zanim wystąpią objawy. Objawy grypopodobne, które mogą towarzyszyć ospie małp obejmują:

 • Gorączka
 • Uczucie niepokoju i zimna
 • Ból głowy
 • Bóle mięśni
 • Słabość
 • Obrzęk węzłów układu limfatycznego
 • Zatkanie nosa
 • Pęcherze na skórze

Wysypka często rozwija się w ciągu kilku dni. Wysypka może mieć postać czerwonych, płaskich guzków i może być bolesna. Tworzą się pęcherze, które wypełnia ropa. Pęcherze pokrywają się skorupą i odpadają po dwóch do czterech tygodni. Zmiany chorobowe mogą również pojawić się w jamie ustnej, pochwie lub odbycie.

Ospa małp nie wpływa na wszystkich w ten sam sposób. Wydaje się, że wiele z obecnych przypadków nie jest zgodnych z normalnym wzorcem objawów. Niewiele zmian, brak obrzęku węzłów chłonnych i niewielka gorączka. Niektórzy ludzie nawet nie wiedzą, że są zarażeni. Rozprzestrzenianie się infekcji może nadal występować, nawet jeśli nie ma żadnych objawów.

Rozprzestrzenianie się choroby

Zwierzęta i ludzie chorzy na ospę małp mogą się nią zarazić, jeśli wejdą ze sobą w kontakt. Przeniesienie wirusa następuje, gdy skóra zwierzęcia, na przykład w wyniku zadrapania lub ugryzienia, zostanie uszkodzona lub gdy krew, płyny lub zmiany chorobowe chorego zwierzęcia mają kontakt z ludzkim ciałem.

Ospa wietrzna może się rozprzestrzeniać, ale jest rzadko spotykana. Możliwe jest dotknięcie ran, strupów, kropelek oddechowych lub płynów ustnych zakażonej osoby podczas przytulania, całowania lub kontaktów seksualnych. Kontakt intymny może rozprzestrzeniać ospę małpią, ale technicznie nie jest to choroba przenoszona drogą płciową jako taka. Wirus może być przenoszony przez nasienie lub płyn pochwowy, ale naukowcy nie są 100% pewni mechanizmu jego przenoszenia. Osoba lub zwierzę, które niedawno miały kontakt ze skażonymi materiałami, takimi jak odzież lub pościel, będą również podatne na ospę małp.

Jak zdiagnozować i leczyć ospę małpią?

Gdy lekarz zdiagnozuje ospę małpią, pobiera próbkę tkanki z otwartej rany/skaleczenia. Następnie próbki są wysyłane do laboratorium w celu przetestowania za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Istnieje również prawdopodobieństwo, że próbka krwi będzie potrzebna do zbadania wirusa ospy małpiej lub przeciwciał przeciwko niemu, aby dowiedzieć się więcej.

Objawy ospy małpiej występują zazwyczaj przez okres od dwóch do czterech tygodni. W większości przypadków osoby z ospą małpią wracają do zdrowia bez konieczności leczenia. Jeśli zostaniesz zdiagnozowany, Twój lekarz będzie Cię monitorował, próbował złagodzić objawy, zapobiegał utracie płynów i zalecał antybiotyki, jeśli jesteś narażony na inną infekcję. Obecnie nie ma zatwierdzonego leczenia ospy małpiej. Nie wiadomo, czy leki przeciwwirusowe pomagają w leczeniu ospy małpiej. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W badaniach klinicznych szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest obiecująca, ale nie jest obecnie dostępna do użytku.

Trzymanie zakażonych zwierząt z dala od ludzi i ograniczanie przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka to kluczowe elementy profilaktyki. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa ospy małp jest bardzo proste:

 • Zachowaj dystans od zarażonych zwierząt (zwłaszcza tych, które są zarażone lub martwe).
 • Należy unikać skażonej wirusem ściółki i innych materiałów.
 • Upewnij się, że wszystkie produkty zawierające mięso lub części zwierzęce są odpowiednio ugotowane.
 • Zaleca się częste mycie rąk środkiem dezynfekującym i wodą.
 • Zachowaj ostrożność w kontaktach z osobami, które mogą być zarażone.
 • Upewnij się, że jesteś odpowiedzialnym partnerem seksualnym, co obejmuje stosowanie zabezpieczeń i metod barierowych.
 • Powierzchnie, które są często dotykane, powinny być czyszczone i dezynfekowane.
 • Podczas opieki nad osobą zarażoną wirusem należy nosić środki ochrony osobistej (PPE) i maskę.

W przypadku pojawienia się nowej lub niewyjaśnionej wysypki należy rozważyć zasięgnięcie porady lekarza. Nie panikuj i podejmij środki bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do ospy, choroba ta nie zagraża życiu. Zwykle ustępuje po kilku tygodniach. Warto jednak podjąć środki ostrożności.

Infografiki to świetny sposób na wizualne przekazywanie wiedzy naukowej

Choroba taka jak ospa małp byłaby trudniejsza do wyjaśnienia bez infografik. Widać więc, że siła wizualnej komunikacji naukowej jest tak silna, a jednocześnie tak prosta.

Infografiki takie jak te świetnie nadają się do generowania świadomości nawet wśród ogółu społeczeństwa. W Mind the graph pomagamy społeczności naukowej lepiej przekazywać ich przesłanie dzięki mocy infografik. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą stronę strona internetowa

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony