Zatiaľ čo sa svet spamätáva z epidémie kovidu, šíri sa ďalšia choroba. Vzácne, ale smrteľné opičie kiahne spôsobuje vírus, ktorý napáda opice a iné zvieratá v lesnatých oblastiach afrického kontinentu, avšak prípady boli zaznamenané aj v iných častiach sveta.

V súčasnosti opičie kiahne nepredstavujú veľkú hrozbu pre verejné zdravie. Komunity, ktoré sú najviac náchylné na tento vírus, však potrebujú dôkladný dohľad a lepšiu informovanosť. V tomto článku sa pozrieme na to, čo sú to opičie kiahne, ako rozpoznať ich príznaky a odporúčame kroky na ich prevenciu.

Čo presne sú opičie kiahne?

Vírus opičích kiahní spôsobuje opičie kiahne, ktoré sú zriedkavým, ale nie smrteľným ochorením. Poxviridae alebo rodiny poxvírusov obsahuje vírus opičích kiahní. Opičie kiahne sa môžu šíriť prostredníctvom úzkeho fyzického kontaktu s infikovaným zvieraťom alebo jedincom. U ľudí sa ochorenie zvyčajne šíri kontaktom koža na kožu s osobou, ktorá má na koži vyrážku opíc, rany alebo chrasty.

Okrem toho sa opičie kiahne môžu prenášať kvapôčkami dýchacích ciest, ústnymi tekutinami a priamym alebo intímnym kontaktom medzi ľuďmi. Človek sa môže opičími kiahňami nakaziť aj z oblečenia, posteľnej bielizne alebo iných povrchov kontaminovaných vírusom opičích kiahní.

Vypuknutie opičích kiahní

Prvé zdokumentované prípady opičích kiahní sa vyskytli v roku 1958 v kolóniách opíc chovaných ako výskumné objekty. Hoci je choroba známa ako opičie kiahne, jej pôvod zostáva neznámy.

Vírus môžu prenášať aj zvieratá, napríklad africké hlodavce a opice. Opičie kiahne boli u ľudí prvýkrát zaznamenané v roku 1970. Odvtedy boli hlásené prípady opičích kiahní v mnohých ďalších krajinách strednej a západnej Afriky. 

Vírus opičích kiahní. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb

Vírusové infekcie, ktoré boli kedysi relatívne izolované, sa v čoraz globalizovanejšom svete šíria ľahšie. V lete 2021 sa z Nigérie vrátil obyvateľ USA s opičími kiahňami. Následne sa v roku 2022 vyskytli ohniská v Európe, Spojených štátoch a Austrálii mimo Afriky.

Pravé kiahne a opičie kiahne - ako spolu súvisia

Pravé kiahne a opičie kiahne patria do rovnakej skupiny vírusov. Medzi členov rodu Orthopoxvirus patrí vírus variola, ktorý spôsobuje kiahne, a vírus kravských kiahní.

Príznaky opičích kiahní sa do istej miery podobajú príznakom kiahní, sú však menej závažné a opičie kiahne zriedkavo spôsobujú smrť. Doteraz neboli hlásené žiadne úmrtia.

Napriek tomu môžu opičie kiahne spôsobiť vážne komplikácie, ako je zápal pľúc a zápal mozgu (encefalitída) a očí. Pamätajte, že ovčie kiahne a opičie kiahne sú úplne odlišné ochorenia.

Aké sú príznaky opičích kiahní?

Po expozícii môže uplynúť niekoľko dní alebo týždňov, kým sa u vás prejavia príznaky. Medzi príznaky podobné chrípke, ktoré môžu sprevádzať opičie kiahne, patria:

 • Horúčka
 • Pocit nepohody a chladu
 • Bolesť hlavy
 • Bolesť svalov
 • Slabina
 • Uzly lymfatického systému opuchnuté
 • Prekrvenie nosa
 • Pľuzgiere na koži

Vyrážka sa často objaví v priebehu niekoľkých dní. Vyrážky sa môžu objaviť ako červené ploché hrbolčeky a môžu byť bolestivé. Vytvárajú sa pľuzgiere, ktoré sa vyplnia hnisom. Trvá dva až štyri týždne, kým sa pľuzgiere vytvoria a odpadnú. Jedinec môže mať lézie aj v ústach, vagíne alebo konečníku.

Opičie kiahne nepôsobia na každého rovnako. Zdá sa, že mnohé zo súčasných prípadov sa nevyvíjajú podľa bežného vzoru príznakov. Málo lézií, žiadne zdurené lymfatické uzliny a malá horúčka. Niektorí ľudia ani nevedia, že ju majú. K šíreniu infekcie môže dôjsť aj vtedy, keď sa nevyskytujú žiadne príznaky.

Šírenie choroby

Zvieratá a ľudia s opičími kiahňami sa môžu na vás preniesť, ak prídu do vzájomného kontaktu. K prenosu vírusu dochádza pri poškodení kože zvieraťa, napríklad pri poškriabaní alebo uhryznutí, alebo pri kontakte krvi, tekutín alebo lézií chorého zvieraťa s ľudským telom.

Opičie kiahne sa môžu šíriť, ale zriedkavo sa vyskytujú. Pri objatí, bozkávaní alebo sexuálnom styku s infikovanou osobou je možné dotknúť sa jej rán, chrasty, kvapôčok z dýchacích ciest alebo ústnych tekutín. Pri intímnom styku sa môžu šíriť opičie kiahne, ale technicky nie sú samy o sebe pohlavne prenosnou chorobou. Vírus sa môže prenášať prostredníctvom semena alebo vaginálnej tekutiny, ale vedci si nie sú 100% istí mechanizmom jeho prenosu. Osoba alebo zviera, ktoré nedávno prišlo do kontaktu s kontaminovanými materiálmi, ako je oblečenie alebo podstielka, bude tiež náchylné na opičie kiahne.

Ako diagnostikovať a liečiť opičie kiahne

Pri diagnostikovaní opičích kiahní vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti odoberie vzorku tkaniva z otvorenej rany/lezie. Potom sa vzorky odošlú do laboratória na testovanie polymerázovou reťazovou reakciou (PCR). Existuje aj možnosť, že bude potrebná vzorka krvi na vyšetrenie vírusu opičích kiahní alebo protilátok, ktoré si proti nemu vytvárate, aby ste pochopili viac.

Pri opičích kiahňach sa zvyčajne vyskytujú príznaky v trvaní dvoch až štyroch týždňov. Vo väčšine prípadov sa ľudia s opičími kiahňami uzdravia bez potreby akejkoľvek liečby. Ak vám diagnostikujú opice, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vás bude sledovať, pokúsi sa zmierniť vaše príznaky, zabrániť strate tekutín a odporučí vám antibiotiká, ak ste vystavení inej infekcii. V súčasnosti neexistuje žiadna schválená liečba opičích kiahní. Nie je známe, či antivirotiká pomáhajú liečiť opice. 

Prevencia je lepšia ako liečba

V klinických skúškach sa sľubne osvedčila vakcína proti opičím kiahňam, ale v súčasnosti nie je k dispozícii na použitie.

Rozhodujúcimi prvkami prevencie sú udržiavanie infikovaných zvierat mimo dosahu ľudí a obmedzenie prenosu z človeka na človeka. Zabrániť šíreniu vírusu opičích kiahní je jednoduché:

 • Držte sa ďalej od nakazených zvierat (najmä od tých, ktoré sú infikované alebo uhynuté).
 • Je potrebné vyhýbať sa posteľnej bielizni a iným materiálom kontaminovaným vírusom.
 • Zabezpečte, aby všetky potraviny obsahujúce mäso alebo časti zvierat boli dostatočne tepelne spracované.
 • Odporúča sa časté umývanie rúk dezinfekčným prostriedkom a vodou.
 • Buďte opatrní pri kontakte s ľuďmi, ktorí môžu byť nakazení.
 • Uistite sa, že ste zodpovedný sexuálny partner, čo zahŕňa používanie ochrany a bariérových metód.
 • Povrchy, ktorých sa často dotýkate, by sa mali čistiť a dezinfikovať.
 • Pri starostlivosti o osobu infikovanú vírusom používajte osobné ochranné prostriedky (OOP) a masku.

Ak spozorujete novú alebo nevysvetliteľnú vyrážku, zvážte vyhľadanie lekárskej pomoci. Nepodliehajte panike a prijmite bezpečnostné opatrenia. Na rozdiel od kiahní toto ochorenie nie je život ohrozujúce. Zvyčajne ustúpi v priebehu niekoľkých týždňov. Možno budete chcieť prijať preventívne opatrenia, keď už ste pri nej.

Infografiky sú skvelým spôsobom vizuálnej komunikácie o vede

Chorobu, akou sú opičie kiahne, by bolo ťažšie vysvetliť bez infografiky. Preto vidíte, že sila vizuálnej komunikácie vedy je taká silná a pritom taká jednoduchá.

Takéto infografiky sú skvelým nástrojom na zvyšovanie povedomia aj medzi širokou verejnosťou. My v Mind the graph pomáhame vedeckej komunite lepšie sprostredkovať ich posolstvo pomocou infografiky. Viac informácií nájdete na našej stránke webová stránka

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny