Zawsze cieszymy się, gdy widzimy niesamowite prace naszych użytkowników. Już napisałem o badaniach prowadzonych przez dr Alessandrę Martini, dr. Stefania Forner i ich koledzy. Są oni badaczami podoktoranckimi na Uniwersytecie Kalifornijskim i uważają się za użytkowników wykresów. Kilka miesięcy temu pokazałem infografika Dr Stefania Forner stworzyła artykuł przeglądowy opublikowany w Trends in Neurosciences zatytułowany Synaptic impairment in Alzheimer's Disease: Rozregulowana symfonia.

Dziś chcę porozmawiać o ich nowym artykule przeglądowym zatytułowanym Od przeszłości do przyszłości: czego modele zwierzęce nauczyły nas o chorobie Alzheimera.

Choroba Alzheimera (AD) jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym, które powoduje deficyty poznawcze i utratę pamięci. Zrozumienie mechanizmu choroby jest ważne dla poprawy jakości życia pacjentów i znalezienia skutecznego leczenia. Obecnie, pomimo ogromnych wysiłków ze strony środowiska akademickiego i przemysłu farmaceutycznego, nie są dostępne żadne skuteczne metody leczenia. Choroba Alzheimera jest szóstą najczęstszą przyczyną zgonów w USA i dotyka 35 milionów ludzi na całym świecie.

Infografiki dotyczące choroby Alzheimera

 

Większość pacjentów z AD to osoby starsze, które często cierpią na różne choroby współistniejące. Cukrzyca, osteoporoza, choroby nerek, otyłość, nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia/dyslipidemia, udar mózgu i drgawki są głównymi chorobami współistniejącymi wpływającymi na początek i progresję AD, dodając zawiłości do patogenezy choroby.

infografika neuronauka
Infografika przedstawiająca choroby współistniejące w chorobie Alzheimera (AD). Przeszłość do przyszłości: Czego modele zwierzęce nauczyły nas o chorobie Alzheimera

 

Pomimo intensywnych wysiłków badawczych w ciągu ostatnich kilku dekad, mechanizmy leżące u podstaw etiologii sporadycznej AD (sAD), która stanowi najczęstszą postać choroby, pozostają nieznane. Wynika to, przynajmniej częściowo, z faktu, że większość pacjentów z sAD to osoby starsze, które często cierpią na różne choroby współistniejące (np. udar, stres, cukrzyca, drgawki, osteoporoza i choroby nerek)

Kolejna infografika przedstawia powstawanie i mechanizmy toksyczności synaptycznej oligomerów tau i beta-amyloidu.

 

infografico stefani1a
Od przeszłości do przyszłości: Czego modele zwierzęce nauczyły nas o chorobie Alzheimera?

 

W przypadku tauopatii dochodzi do zmniejszenia liczby kolców dendrytycznych. Tau nie przedostaje się do jądra neuronu, co powoduje uszkodzenie DNA. Zmniejsza się liczba mitochondriów, a także liczba pęcherzyków presynaptycznych, co prowadzi do utraty synaptycznej. Taka utrata jest również spowodowana wejściem tau do dendrytów i obszarów postsynaptycznych. Tau agreguje również pozakomórkowo, umożliwiając jego wychwytywanie przez inne neurony.

 

Stworzyła również infografikę, aby pokazać mechanizmy zapalne związane z chorobą Alzheimera (AD)

 

infografico stefania

 

W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy szczególnie zainteresowani zrozumieniem, w jaki sposób stan zapalny wpływa na patologię beta-amyloidu i tau. Osoby starsze są podatne na infekcje wirusowe i bakteryjne, a te czynniki mikrobiologiczne mogą zaostrzać istniejący stan zapalny w mózgu, przyspieszając pogorszenie funkcji poznawczych.

Gratulacje dr Stefania Forner za wspaniałą pracę!

Jeśli jesteś naukowcem i chcesz tworzyć piękne wykresy do swoich prac, możesz już teraz zostać użytkownikiem mind the graph.

untitled-creation63724 (2)

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony