Visada džiaugiamės, kai matome nuostabius savo naudotojų darbus. Aš jau rašiau apie dr. Alessandros Martini, dr. Stefania Forner ir jų kolegos. Jie yra Kalifornijos universiteto podoktorantūros tyrėjai ir rūpinasi grafų vartotojais. Prieš kelis mėnesius parodžiau infografikos Dr. Stefania Forner parengė apžvalginį straipsnį, paskelbtą žurnale "Trends in Neurosciences", pavadinimu "Synaptic impairment in Alzheimer's Disease": A disregulated symphony.

Šiandien noriu pakalbėti apie jų naują apžvalginį straipsnį, pavadintą Iš praeities į ateitį: ko gyvūnų modeliai mus išmokė apie Alzheimerio ligą.

Alzheimerio liga (AL) yra neurodegeneracinis sutrikimas, dėl kurio sutrinka pažinimo funkcijos ir prarandama atmintis. Norint pagerinti pacientų gyvenimo kokybę ir rasti veiksmingą gydymą, svarbu suprasti ligos mechanizmą. Šiandien, nepaisant didžiulių akademinės bendruomenės ir farmacijos pramonės pastangų, veiksmingų gydymo būdų nėra. Alzheimerio liga yra šeštoji pagrindinė mirties priežastis JAV ir ja serga 35 mln. žmonių visame pasaulyje.

Alzheimerio ligos infografika

 

Dauguma AD sergančių pacientų yra vyresnio amžiaus žmonės, kurie paprastai serga įvairiomis gretutinėmis ligomis. Diabetas, osteoporozė, inkstų ligos, nutukimas, hipertenzija ir hipercholeterolemija/dislipidemija, insultas ir priepuoliai yra pagrindinės gretutinės ligos, turinčios įtakos Alzheimerio ligos atsiradimui ir progresavimui, ir dar labiau apsunkinančios ligos patogenezę.

infografika neuromokslas
Infografikas, rodantis Alzheimerio ligos (AD) gretutines ligas. Praeitis į ateitį: Gyvūnų modeliai mus išmokė apie Alzheimerio ligą.

 

Nepaisant intensyvių pastarųjų kelių dešimtmečių mokslinių tyrimų, sporadinės Alzheimerio ligos (sAD), kuri yra labiausiai paplitusi ligos forma, etiologijos mechanizmai vis dar nežinomi. Bent iš dalies taip yra dėl to, kad dauguma sAD sergančių pacientų yra vyresnio amžiaus žmonės, kurie dažniausiai serga įvairiomis gretutinėmis ligomis (pvz., insultu, stresu, diabetu, traukuliais, osteoporoze ir inkstų ligomis).

Kitame infografike parodytas tau ir beta amiloido oligomerų toksiškumo sinapsėms susidarymas ir mechanizmai.

 

infografico stefani1a
Praeitis į ateitį: Gyvūnų modeliai mus išmokė apie Alzheimerio ligą

 

Tauopatijų metu sumažėja dendritinių spyglių skaičius. Tau nepatenka į neurono branduolį, todėl pažeidžiama DNR. Sumažėja mitochondrijų, taip pat presinapsinių pūslelių skaičius, todėl prarandamos sinapsės. Toks praradimas taip pat atsiranda dėl tau patekimo į dendritus ir postsinapsines sritis. Tau taip pat agreguojasi ekstraląsteliniu būdu, todėl jį gali pagauti kiti neuronai.

 

Ji taip pat sukūrė infografiką, kuriame parodyti uždegiminiai mechanizmai, susiję su Alzheimerio liga (AD).

 

infografico stefania

 

Pastaruosius kelerius metus ypač domėjomės, kaip uždegimas veikia beta amiloido ir tau patologiją. Pagyvenę žmonės yra jautrūs virusinėms ir bakterinėms infekcijoms, o šie mikrobiniai veiksniai gali sustiprinti esamą uždegiminę būklę smegenyse ir pagreitinti pažinimo funkcijų blogėjimą.

Pagyrimai Dr. Stefania Forner už puikų darbą!

Jei esate mokslininkas ir norite kurti gražius skaičius savo darbui, galite tapti "mind the graph" naudotoju jau dabar.

untitled-creation63724 (2)

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai