Krátké přestávky mohou zvýšit výkon vašeho mozku.

Udělejte si teď prosím krátkou přestávku a dopřejte své mysli čas, aby se mohla soustředit a naučit se nové dovednosti. 

Podívejte se na Galerie Mind the Graph ilustrace související s tématem tohoto příspěvku. Klikněte na obrázek níže!

Ilustrace mozku z galerie Mind the Graph

Studie financovaná NIH zkoumala mozkovou aktivitu spojenou s učením se novým dovednostem a ukázala, proč se krátké přestávky staly klíčovým prvkem procesu učení. 

Přerušení přestávek na odpočinek během tréninku je spojeno se silnějším upevněním dovedností. Neexistují žádné poznatky o tom, jak mozek během přestávek spojuje různé činnosti do prostorově definovaných sekvencí dovedností. 

Aby vědci získali vhled do tohoto neznámého procesu, hodnotili magnetoencefalografii v kontextu vývoje a rychlého upevnění motorické dovednosti. 

Výsledky studie naznačují, že při osvojování nových dovedností hraje důležitou roli nejen bdělý odpočinek, ale také praxe. Zdá se, že náš mozek během těchto přestávek stlačuje a upevňuje vzpomínky. 

Hlavní autor studie a vedoucí výzkumný pracovník Národního institutu neurologických poruch a mrtvice (NIH's National Institute of Neurological Disorders and Stroke, NINDS) Leonardo G. Cohen a jeho tým objevili něco nového, co rozhodně přispěje k pochopení neurologických poruch a jejich zlepšení.

Studie: Jak mozek přehrává vzpomínky zkomprimované z pouhého cvičení

žena v růžovo-bílých pruhovaných šortkách s dlouhým rukávem odpočívá na gauči s počítačem na klíně.
Zdroj obrázku: Unsplash podle Bruce Mars

Jejich cílem bylo odhalit mechanismy, které jsou základem zlepšení paměti během bdělého spánku. Zdá se, že přehrávání nervové aktivity je základem několika forem paměti. 

Tým doktora Cohena zaznamenával mozkové vlny 33 zdravých praváků, kteří testovali kód levou rukou, pomocí vysoce citlivého snímání zvaného magnetoencefalografie.

Pokusným osobám byly zadány číslice 41234, které byly zobrazeny na obrazovce po dobu 10 sekund, a byly požádány, aby tento kód zapsaly co nejvícekrát po dobu 10 sekund, poté následovala 10sekundová přestávka. Tento postup opakovali 35krát, přičemž střídavě cvičili a odpočívali. 

Po tomto experimentu zjistili, že schopnost subjektu správně zadat kód se výrazně zlepšila a po 11. pokusu se zastavila. 

Pomocí speciálního počítačového programu vyvinutého týmem se jim podařilo zjistit, jak mozek zpracovává jednotlivá testovací čísla. 

Během přestávek se projevila mnohem rychlejší verze mozkové aktivity při psaní, jak ukázal program; byla asi 20krát rychlejší než ta, která byla pozorována při psaní. 

Po ukončení pokusů došlo k dvojnásobnému až trojnásobnému zvýšení aktivity. Častější opakování vedlo k rychlejšímu skokovému zvýšení výkonu než méně časté opakování v mozcích subjektů.

Ve všech zkoumaných obdobích bdělého klidu se provádělo nervové přehrávání celé trénované sekvence. Naproti tomu byl zjištěn rozdíl v míře detekce v závislosti na délce opakování. 

Výsledky studie ukázaly, že opakovaná aktivita se nejčastěji nachází v senzomotorických oblastech mozku, tedy v části mozku, která reguluje pohyb. Kromě toho se na přehrávání vzpomínek podílí také hipokampus a entorhinální kůra. 

Výsledky ukazují přítomnost hipokampálních a neokortikálních opakování, která přispívají k rychlé konsolidaci dovedností v bdělém stavu. To byl nejpřekvapivější prvek studie. Během bdělého stavu vědci zjistili, že manipulace s aktivitou replayů může být vynikající strategií při podpoře rehabilitace po cévní mozkové příhodě, protože umožňuje jedincům rychleji se naučit nové dovednosti. 

V níže uvedeném odkazu se můžete dozvědět více o jejich výzkumu a zjištěních.

Buch, E. R., Claudino, L., Quentin, R., Bönstrup, M., & Cohen, L. G. (2021). Konsolidace lidských dovedností spojená s bdělým hipokampo-neokortikálním přehráváním. Cell Reports, 35(10), 109193.

DOI: https://doi.org/10.1016/j.celrep.2021.109193

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony