Krótkie przerwy mogą zwiększyć moc mózgu.

Zrób sobie teraz krótką przerwę i daj swojemu umysłowi trochę czasu na skupienie się i naukę nowej umiejętności. 

Sprawdź Galeria Mind the Graph ilustracje związane z tematem tego wpisu na blogu. Kliknij na obrazek poniżej!

Ilustracje mózgu z galerii Mind the Graph

Badanie finansowane przez NIH zbadało aktywność mózgu związaną z nauką nowych umiejętności i wykazało, dlaczego robienie krótkich przerw stało się kluczowym elementem procesu uczenia się. 

Przerwy na odpoczynek podczas treningu są powiązane z silniejszą konsolidacją umiejętności. Nie wiadomo, w jaki sposób mózg łączy różne działania w określone przestrzennie sekwencje umiejętności podczas przerw. 

Aby uzyskać wgląd w ten nieznany proces, naukowcy ocenili magnetoencefalografię w kontekście rozwoju i szybkiej konsolidacji umiejętności motorycznych. 

Wyniki badań sugerują, że praktyka, a także odpoczynek po przebudzeniu, odgrywają ważną rolę w nabywaniu nowych umiejętności. Nasze mózgi wydają się kompresować i konsolidować wspomnienia podczas tych przerw. 

Starszy autor badania i starszy badacz Narodowego Instytutu Zaburzeń Neurologicznych i Udaru (NINDS), Leonardo G. Cohen i zespół, odkryli coś nowego, co z pewnością przyczyni się do naszego zrozumienia zaburzeń neurologicznych i tego, jak można je poprawić.

Badanie: Jak mózg odtwarza wspomnienia skompresowane podczas ćwiczeń?

kobieta w różowo-białych spodenkach z długim rękawem spoczywająca na kanapie z komputerem na kolanach
Źródło obrazu: Unsplash przez Bruce Mars

Ich celem było odkrycie mechanizmów leżących u podstaw poprawy pamięci podczas snu na jawie. Odtwarzanie aktywności neuronalnej wydaje się być podstawą kilku form pamięci. 

Zespół dr Cohena zarejestrował fale mózgowe 33 zdrowych, praworęcznych uczestników, podczas gdy testowali oni kod lewą ręką za pomocą bardzo czułego skanowania zwanego magnetoencefalografią.

Badanym podawano cyfry 41234, wyświetlano je na ekranie przez 10 sekund i proszono o zapisanie kodu tyle razy, ile byli w stanie przez 10 sekund, po czym następowała 10-sekundowa przerwa. Powtórzyli ten proces 35 razy, na przemian ćwicząc i odpoczywając. 

Po tym eksperymencie odkryli, że zdolność badanego do poprawnego wpisywania kodu znacznie się poprawiła, a następnie ustabilizowała się po 11. próbie. 

Korzystając ze specjalnego programu komputerowego opracowanego przez zespół, byli w stanie określić, w jaki sposób mózg przetwarza każdą z liczb testowych. 

Znacznie szybsza wersja aktywności mózgu podczas pisania na klawiaturze została odzwierciedlona podczas przerw, jak pokazał program; była około 20 razy szybsza niż podczas pisania na klawiaturze. 

Po zakończeniu eksperymentów nastąpił dwu- lub trzykrotny wzrost aktywności. Częstsze powtórki powodowały szybsze skoki wydajności niż rzadsze powtórki w mózgach badanych.

We wszystkich badanych okresach odpoczynku na jawie występowały neuronalne powtórzenia całej trenowanej sekwencji. W przeciwieństwie do tego, istniała różnica we wskaźnikach wykrywania w zależności od czasu trwania powtórki. 

Wyniki badania wykazały, że aktywność odtwarzania była najczęściej zlokalizowana w obszarach czuciowo-ruchowych mózgu, części mózgu, która reguluje ruch. Co więcej, hipokamp i kora śródwęchowa również odgrywają rolę w odtwarzaniu wspomnień. 

Wyniki wskazują na obecność powtórzeń hipokampalno-neokortykalnych, które przyczyniają się do szybkiej konsolidacji umiejętności w stanie czuwania. Był to najbardziej zaskakujący element badania. Podczas odpoczynku na jawie naukowcy odkryli, że manipulowanie aktywnością powtórek może być doskonałą strategią wspomagającą rehabilitację po udarze, umożliwiając osobom szybsze uczenie się nowych umiejętności. 

W odnośniku podanym poniżej można dowiedzieć się więcej o ich badaniach i ustaleniach.

Buch, E. R., Claudino, L., Quentin, R., Bönstrup, M., & Cohen, L. G. (2021). Konsolidacja ludzkich umiejętności związanych z budzącą się powtórką hipokampa-neokorty. Cell Reports, 35(10), 109193.

DOI: https://doi.org/10.1016/j.celrep.2021.109193

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony