Akademik yaşam, iyi bir makale yazma alanı gerektirir. Ancak, laboratuvar dışındaki bilimsel yaşam bundan daha fazlasını gerektirir. Yeni teknikler ve araçlarla güncellenmeyi gerektirir. Bu konuda yeni ve trend bir ifade ortaya çıkıyor: görsel özet. Grafiksel Özet olarak da bilinir.

Özellikle Yaşam bilimleri ve Sağlık bilimleri için, görsel özet ve bilimsel infografikler, yeni bulguları ve ilgili bilgileri diğer bilim insanlarına ve meslekten olmayan izleyicilere iletmek için iyi ortaklar olmuştur. 

Öte yandan, diğer bilim dalları farklı ve daha büyük kitlelere ulaşmak için görsel uyaranlar kullanmanın faydalarını yeni yeni keşfediyor.

Dünya çapında birçok dergi, içeriklerini bu yeni görsel özet formatına uyarlamaya başladı bile. Ayrıca, yayın formatındaki son değişikliklerle birlikte, neredeyse tüm yayınevleri görsel özetlerle gönderimi teşvik etmektedir.

Görünüşe göre "hareket" Fizyoloji, Farmakoloji, Biyokimya, Nörobilim ve tıpla ilgili diğer alanlarda başlamış olsa da, yayıncılar Astronomi, Fizik, Kimya gibi biyolojik olmayan alanlar da dahil olmak üzere her türlü bilimsel alanda görsel öğeleri, infografikleri ve görsel özetleri benimsiyor.

Görsel Özetler Nedir?

Görsel özetler, bir araştırma makalesinin genel fikrini temsil eden yüksek çözünürlüklü görüntülerdir. Araştırma makalelerini, inceleme makalelerini veya kısa iletişimleri özetleyebilirler.

Görsel özetler, okuyucunun araştırma makalesi hakkında birkaç dakika içinde bilgi sahibi olmasını amaçlar ve genellikle deneysel tasarımın genel fikrini, hipotezi ve sonuçların bir göstergesini içerir.

Bilgilerin hızlı bir şekilde taranmasını sağlarken, araştırma konusunun daha fazla araştırılmasını da teşvik ederler. Bazı figürler o kadar yenilikçi ve göz alıcıdır ki, nasıl yapıldıkları konusunda kendimizi sorgulamamıza neden olurlar.

Kuşkusuz, iyi bir görsel özet hazırlamak kolay bir iş değildir. Başlamadan önce konu hakkında net ve kapsamlı bir fikre sahip olmanız gerekir.

Veri görselleştirmenin tüm kurallarını takip etseniz ve yüzlerce öğretici arasanız bile, pratik gerçekten de mükemmelliğe giden tek yoldur.

Ancak bilim insanları olarak mükemmel sanatımız veya tasarım becerilerimizle tanınmayı hedeflemiyoruz. Amacımız sadece bulgularımızı iletmektir. Eğer bunu yapmakta zorlanıyorsak - ki sıklıkla zorlanırız - o zaman çözülmesi gereken bir sorunumuz var demektir.

Tamam, her şey sırayla. Bilim dünyasında iyi iletişim kurmak ne anlama geliyor?

Bazı görsel özetlere bir göz atalım.

görsel soyut örnek

Oldukça basit görünüyor, değil mi? Çünkü öyle olması gerekiyor.

Biraz şaşırtıcı olabilir ama bu basit görünümlü görsel özet Doğa Kanseri İnceliyorünlü hakemli bilimsel dergi.

Bu bize ne anlatıyor? En büyük dergiler bile sizin dünyanın en iyi grafik tasarımcısı olmanızı istemiyor. İstedikleri şey, metni etkili bir şekilde destekleyen grafik materyallerdir.

Görsel soyutlama türleri

Diyagram tarzı: Genellikle çok sayıda moleküler yapı söz konusu olduğunda yardımcı olur.

İnfografik tarzı: Yüksek görsel etkiye sahip resimleriniz ve aynı diyagrama dahil edilecek metinleriniz olduğunda tercih edilir. Şunları deneyebilirsiniz Mind the Graph'nin infografik oluşturucusu.

Çizgi roman türü: Dergilerde iletişim kurmak için en uygun tür.

Neden Visual Abstract Kullanılmalı?

Resimli iletişimler toplantıdaki izleyiciler tarafından iyi karşılanır. Benzer şekilde, birkaç sayfalık uzun bir makale, görsel bir özetle tek bir görselde kısaca sunuluyor.

Görsel özetler kullanmak, yazar tarafından aktarılması gereken önemli noktaları anlatmanın etkili bir yoludur. Aynı zamanda araştırma makalesinin hızlı bir gözden geçirme nesnesi haline gelir ve okuyucuya zaman kazandırır.

İyi sunulmuş bir görsel özet, sonuçta bir araştırma makalesinin tüm hikayesini temsil eder ve makalenin kalbi haline gelir.

Pragmatik olarak, görsel özetler sayfa görüntülemelerini de artırır (yani okuyucuları getirir) ve diğer yayınlarda atıf alma şansını artırır!

İşte "Frontiers in Cellular and Infection Microbiology" dergisinde yayınlanan ve okuyucuların dikkatini çekmek için görsel özette bir infografik kullanan bir makaleden ilginç bir görsel örneği.

Görsel özeti olan bir makale, yayınlandığı baskının ortalamasından 2 kat daha fazla sayfa görüntülenmesine sahiptir. Bilimsel bulgularınız hakkında bilgi edinmek için 200% daha fazla kitle.

görsel-soyut-örnek

Economist'te bahsedilen ünlü bir araştırmaya göre "Grafik Detaylar: Diyagramların Bilim İçin Önemi" makalede görsel bir unsur olarak bir infografik olması, atıfları 120% oranında artırmaktadır. Öyleyse... neden görsel bir özet kullanmayalım? Yapılacak en doğru şey gibi görünüyor.

Görsel Soyut Nasıl Yapılır?

Araştırma makaleniz için görsel bir özet oluşturmayı düşünürken, işte kendinize sorabileceğiniz birkaç soru:

  • Araştırmam ne hakkında?
  • Ana bulgularım nelerdir?
  • Bulgularım daha önce bilinenlerle nasıl karşılaştırılıyor?
  • Bulgularım izleyiciler için nasıl bir önem taşıyor, yani alaka düzeyi nedir?

Başka bir deyişle, iletişim kurmaya çalışmadan önce kendi işinizi çok iyi anlamanız gerekir.

Kendi çalışmanızı meslekten olmayan birine bile açıklayabilecek kadar net anlıyor musunuz? Cevabınız evet ise, çevrimiçi bir görsel özet oluşturucu kullanmamak için hiçbir bahaneniz yok.

Siz ve meslektaşlarınız araştırmayı ve bulguları mükemmel bir şekilde anlasanız bile, hedef kitlenizin de anlamasına yardımcı olmanız gerekir ve ücretsiz bir çevrimiçi araç bunu başarmanın ideal yoludur. Görsel hale getirin!

Cevabınız hayır ise, korkarım ki makalenizi özetten teşekkür bölümüne kadar yazmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda, ücretsiz bir özet oluşturucu da kendinizi daha güvende hissetmenize ve çalışmanızın kontrolünü elinizde tutmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, kendi özetinizi oluşturmayı denemenizi şiddetle tavsiye ederim. görsel özet çevrimiçi.

Bazı okuyucular bilimsel bir makalenin başlığını anlamayı bile karmaşık bulabilir. Görsel hale getirin! Sonuç olarak, bir görsel bin kelimeden daha fazlasını açıklar. Nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Yardım etmek için buradayız.

Şimdi, etkili bir araç yardımcı olmak için, işte ilgi çekici bir görsel özet oluşturmaya yönelik bazı ipuçları.

Etkileyici Bir Görsel Özet Oluşturmak İçin İpuçları

Ana Noktaları Bildiğinizden Emin Olun

Çıkarımlarınızı olabildiğince az kelimeyle yazın ve sonra daha da kısaltın. Sadece bir veya iki cümleniz kalana kadar ana noktaları basitleştirin. Bu, yazınızın temelini oluşturacaktır. grafiksel özet.

Başkaları İçin Neyin İşe Yaradığını Görün

Görsel özetinizin orijinal olmasını istemekle birlikte, mevcut materyallere bakmak neleri dahil edip neleri dışarıda bırakacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir.

Bu Cell Press Grafiksel Özet Yönergeleri Farklı görsel özet tarzlarına ve bunların nasıl geliştirileceğine dair örnekler içerir.

Göndereceğiniz dergide daha önce yayınlanmış görsel özetleri arayın ve kullanacağınız stili, yazı tiplerini ve renkleri öğrenin.

Mind the Graph'nin kişiselleştirilebilir galerisine de göz atabilirsiniz görsel soyut şablonlar ilham almak için, gerekirse düzenleyebileceğiniz.

Mind the Graph Galerisi: Beyin İnsan Koronal Sagital Kesit
Mind the Graph Galerisi: Beyin İnsan Koronal Sagital Kesit

Özetinizi hedeflerinize uygun hale getirin

Özetinizin akışı, sunduğunuz verilerin türüne bağlıdır. Bulgularınız A'nın B'ye yol açtığı yönündeyse, ikisi arasında kalın bir ok bunu açıkça gösterebilir.

B ve C arasındaki kayıp bağlantıyı bulmaya çalışıyorsanız, bu iki resim arasına bir soru işareti koymak işe yarayacaktır.

Aynı şekilde, eğer araştırma bir protein yapısını ortaya çıkarıyorsa, o zaman bu yapının bir resmini sergileyin. Akış şeması tipi bir görsel de süreçleri veya mekanizmaları göstermek için ideal olabilir.

Anahtar kelimeleri ekleyin, başka bir şey eklemeyin

Okuyucunun makalenin ne hakkında olduğunu anlamak için aradığı belirli kelimeler veya ifadeler nelerdir? Bunları görsele dahil edin ve küçük ayrıntıları dışarıda bırakın - metin özeti ve makale bunları kapsayacaktır.

Kendi kendini açıkladığından emin olun

Okuyucunun görsel özetinizi anlamak için birkaç dakikadan fazla zaman harcaması gerekiyorsa, bu amaca zarar verir ve hatta okuyucunun ilgisini kaybetmesine neden olabilir.

Bu nedenle, tek seferde anlaşılması kolay, net ve basit bir görsel oluşturun.

Görsel özeti düzenleyin

Mesaj: Anahtar mesaja öncelik verin. Mesajınızın görsel olarak sergilenmesi, iletmeyi umduğunuz mesajların / sonuçların türüne ve sayısına bağlıdır.

Düzen:

  1. Ele Alınan Temel Soru ile Başlık.
  2. Görsel alanlar: Renkli kutular, paneller veya şekillerle yapılabilir. Göz atma kolaylığı için, görsel özet net bir bölüm ayrımına sahip olmalıdır.
  3. Yazılar açıkça okunabilir olmalı ve normal metin için 10 puntodan küçük olmamalıdır.
  4. Yazar, alıntı ve Dergi ekleyin.

Düzen örnekleri:

Renk: Birbirini tamamlayan veya farklı tonlarda renkler kullanmak için çaba gösterilmelidir. Renkler konusunda emin değilseniz, monokromatik bir stil kullanın.

Rakamlar: Bunlar şunları yapabilir el yazmasında kullanılan şekiller veya telif hakkına sahip olduğunuz görseller olsun, görsel bankanız için güvenilir kaynaklar kullandığınızdan emin olun, Mind the Graph gibi.

Mind the Graph'nin platformu ile görsel özetler oluşturma süreci çok basittir. Platforma giriş yapın, gerekli simgeleri seçin, sayfaya sürükleyip bırakın.

Simgeleri ilişkilerine göre düzenleyin ve hikayenizi açıklayan metni ekleyin! İşte bu! İşte bu kadar.

Çeşitli arka plan renkleri, temalar arasından seçim yapabilirsiniz ve önceden hazırlanmış formatlarımız da var. Ayrıca, halihazırda kütüphanede bulunmayan belirli bir simgeye ihtiyacınız varsa, bunları sizin için hemen özel olarak tasarlayabiliriz.

Görsel özet örnekleri ve ücretsiz şablonlar

Bu, Mind the Graph ekibi tarafından bir müşteri için Annals of Surgery için oluşturulan tipik bir görsel özet örneğidir.

Lippincott bilimsel yayınevinden Annals of Surgery tarafından önerilen tipik bir görsel özetin bir başka örneği.
Bunlar, Mind the Graph'nin platformunda bulabileceğiniz özelleştirilebilir görsel özet örnekleridir.

Sıfırdan bir şey hazırlamanıza gerek yok, Mind the Graph'de birçok şeye erişebileceksiniz şablonlar ve bilimsel olarak doğru binlerce illüstrasyonla başlayın. Fareler ve sıçanlardan, laboratuvar hayvanlarına, tıp ve yaşam bilimleriyle ilgili her alan burada. Ve hepsi araştırmacı bilim insanları için ve onların yardımıyla hazırlandı.

Görsel özetlerinizi oluşturmaya başlamaya hazır mısınız? Mind the Graph'de bunu yapmak için pek çok fırsat ve kaynak var. Beceri veya deneyim eksikliğinin sizi bu muhteşem deneyimden alıkoymasına izin vermeyin. Hemen şimdi Mind the Graph ile yaratmaya başlayın.

bi̇li̇msel i̇llüstrasyonlar
logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar