Akademický život vyžaduje dobrou doménu psaní práce. Vědecký život mimo laboratoř však vyžaduje více. Vyžaduje, abyste se seznamovali s novými technikami a nástroji. V této věci se objevuje nový a trendový výraz: vizuální abstrakt. Známý také jako grafický abstrakt.

Zejména v oblasti věd o živé přírodě a zdravotnictví jsou vizuální abstrakty a vědecké infografiky dobrými partnery pro sdělování nových poznatků a relevantních informací ostatním vědcům i laické veřejnosti. 

Na druhou stranu jiné vědy teprve nyní objevují výhody využití vizuálních podnětů k oslovení jiného a většího publika.

Po celém světě již mnoho časopisů přizpůsobuje svůj obsah tomuto novému vizuálnímu formátu abstraktů. S nedávnými změnami ve formátu publikování také téměř všechna nakladatelství podporují předkládání příspěvků s vizuálními abstrakty.

Vydavatelé přejímají vizuální prvky, infografiky a vizuální abstrakty ve všech možných vědeckých oblastech, včetně nebiologických oborů, jako je astronomie, fyzika, chemie atd., i když "hnutí" zřejmě začalo ve fyziologii, farmakologii, biochemii, neurovědě a dalších oborech souvisejících s medicínou.

Co jsou vizuální abstrakty?

Vizuální abstrakty jsou obrázky s vysokým rozlišením, které představují celkovou myšlenku výzkumné práce. Mohou shrnovat výzkumné články, přehledové články nebo krátká sdělení.

Cílem vizuálních abstraktů je seznámit čtenáře s výzkumným článkem v několika minutách a obvykle obsahují celkovou představu o designu experimentu, hypotézu a uvedení výsledků.

Umožňují rychlou kontrolu informací a zároveň podněcují další zkoumání tématu výzkumu. Některá čísla jsou tak inovativní a velkolepá, že nás nutí klást si otázku, jak vznikla.

Vytvořit dobrý vizuální abstrakt není bezpochyby snadné. Ještě než začnete, musíte mít o tématu jasnou a důkladnou představu.

I když se budete řídit všemi pravidly vizualizace dat a vyhledáte stovky návodů, praxe je skutečně jedinou cestou k dokonalosti.

Jako vědci se však nesnažíme být známí pro své dokonalé umělecké nebo designérské schopnosti. Naším cílem je jednoduše sdělit naše poznatky. Pokud s tím máme problémy - a to se nám často daří - pak máme problém, který je třeba vyřešit.

Dobře, ale popořadě. Co znamená dobrá komunikace ve vědeckém světě?

Podívejme se na několik vizuálních abstraktů.

vizuální abstraktní příklad

Vypadá to docela jednoduše, že? To proto, že to tak má být.

Může to být trochu překvapivé, ale tento jednoduše vypadající vizuální abstrakt byl publikován v časopise Recenze Nature Cancer, renomovaný recenzovaný vědecký časopis.

Co nám to říká? Že ani ty největší časopisy nechtějí, abyste byli nejlepšími grafiky na světě. Chtějí grafický materiál, který účinně podporuje text.

Typy vizuálních abstraktů

Ve stylu schématu: Obvykle pomáhá, když se jedná o velké množství molekulárních struktur.

Infografický styl: Preferuje se, když máte obrázky s vysokým vizuálním dopadem a text, který má být začleněn do stejného diagramu. Můžete zkusit infografika Tvůrce Mind the Graph.

Typ komiksu: Nejvhodnější typ pro komunikaci v časopisech.

Proč používat vizuální abstrakci?

Obrázková sdělení jsou na shromáždění publikem dobře přijímána. Stejně tak několikastránkový článek je stručně prezentován v jednom obrázku pomocí vizuálního abstraktu.

Použití vizuálních abstraktů je účinný způsob, jak vyprávět o klíčových bodech, které má autor sdělit. Stává se také předmětem rychlého přehledu výzkumného článku a šetří čas čtenáře.

Dobře prezentovaný vizuální abstrakt nakonec představuje celý příběh výzkumné práce a stává se jádrem článku.

Z pragmatického hlediska vizuální abstrakty také zvyšují sledovanost stránek (tj. přivádějí čtenáře) a zvyšují šanci, že budou citovány v jiných publikacích!

Zde je jeden příklad zajímavého obrázku z článku publikovaného v časopise "Frontiers in Cellular and Infection Microbiology", který použil infografiku ve vizuálním abstraktu, aby upoutal pozornost čtenářů.

Článek s vizuálním abstraktem má více než 2krát více zobrazení stránek, než je průměr vydání, ve kterém byl publikován. Je to 200% více publika, které se dozví o vašich vědeckých výsledcích.

visual-abstract-example

Podle známé studie uvedené v časopise Economist "Grafické detaily: Význam schémat pro vědu" infografika jako vizuální prvek v článku zvyšuje počet citací o 120%. Proč tedy nepoužít vizuální abstrakt? Zní to jako správná věc.

Jak vytvořit vizuální abstrakt?

Když přemýšlíte o vytvoření vizuálního abstraktu pro svou výzkumnou práci, můžete si položit několik otázek:

  • O čem je můj výzkum?
  • Jaké jsou mé hlavní poznatky?
  • Jaké jsou mé výsledky v porovnání s tím, co bylo známo dříve?
  • Jaký význam mají moje zjištění pro publikum, tj. jaká je jejich relevance?

Jinými slovy, než se pokusíte sdělit svou práci, musíte jí velmi dobře rozumět.

Rozumíte své vlastní práci natolik, abyste ji vysvětlil i laikovi? Pokud je vaše odpověď kladná, nemáte žádnou výmluvu, proč nepoužít online nástroj pro tvorbu vizuálních abstraktů.

Přestože vy a vaši kolegové můžete dokonale rozumět výzkumu a zjištěním, musíte stejně dobře pomoci porozumět i vašemu publiku, a k tomu je ideální bezplatný online nástroj. Udělejte to vizuálně!

Pokud je vaše odpověď záporná, obávám se, že budete mít problémy s napsáním článku od abstraktu až po poděkování. V takovém případě by vám mohl pomoci také bezplatný generátor abstraktů, díky kterému se budete cítit jistěji a budete mít svou práci pod kontrolou. A tak vám vřele doporučuji, abyste si zkusili vytvořit vlastní vizuální abstrakt online.

Pro některé čtenáře může být složité pochopit i název vědecké práce. Udělejte ho vizuální! Obecně platí, že obrázek vysvětlí více než tisíc slov. Nevíte jak na to? Jsme tu pro vás, abychom vám pomohli.

Spolu s účinným nástroj na pomoc vám přinášíme několik tipů, jak vytvořit přesvědčivý vizuální abstrakt.

Tipy pro vytvoření přesvědčivého vizuálního abstraktu

Ujistěte se, že znáte hlavní body

Napište co nejméně slov a pak je ještě zkraťte. Zjednodušujte hlavní body, dokud vám nezbude jen jedna nebo dvě věty. To bude sloužit jako základ pro vaše grafický abstrakt.

Podívejte se, co se osvědčilo ostatním

Přestože chcete, aby vaše vizuální abstraktum bylo originální, může vám pohled na existující materiál pomoci rozhodnout, co do něj zahrnout a co vynechat.

Na stránkách Pokyny pro grafické abstrakty Cell Press zahrnout příklady různých stylů vizuálních abstraktů a způsobů jejich vylepšení.

Vyhledejte si v časopise, do něhož chcete příspěvek zaslat, již publikované vizuální abstrakty a zjistíte, jaký styl, písmo a barvy použít.

Můžete se také podívat do galerie přizpůsobitelných modelů Mind the Graph vizuální abstraktní šablony pro inspiraci, kterou můžete v případě potřeby upravit.

Galerie Mind the Graph: Koronární sagitální řez mozkem člověka
Galerie Mind the Graph: Koronární sagitální řez mozkem člověka

Přizpůsobte svůj abstrakt svým cílům

Průběh abstraktu závisí na druhu dat, která prezentujete. Pokud podle vašich zjištění vede A k B, pak to může jasně ilustrovat tučná šipka mezi těmito dvěma údaji.

Pokud se snažíte najít chybějící článek mezi B a C, pak by mezi těmito dvěma obrázky dobře fungoval otazník.

Stejně tak, pokud výzkum odhalí strukturu proteinu, prezentujte obrázek této struktury. A pro znázornění procesů nebo mechanismů může být ideální vizuální obrázek typu vývojového diagramu.

Uveďte klíčová slova a nic víc

Jaká jsou ta konkrétní slova nebo slovní spojení, která čtenář hledá, aby pochopil, o čem článek je? Zahrňte je do obrázku a vynechejte drobné detaily - ty budou obsaženy v textu abstraktu a v článku.

Ujistěte se, že je srozumitelný

Pokud čtenář musí strávit více než několik minut, aby pochopil váš vizuální abstrakt, pak to ztrácí smysl a může to dokonce způsobit, že čtenář ztratí zájem.

Vytvořte tedy jasný a jednoduchý vizuál, který je snadno pochopitelný na jeden zátah.

Úprava vizuální abstrakce

Zpráva: Stanovte priority klíčového sdělení. Vizuální zobrazení vašeho sdělení závisí na typu a počtu sdělení / výsledků, které chcete předat.

Rozložení:

  1. Název s klíčovou otázkou, která je řešena.
  2. Zrakové pole: Lze použít barevná pole, panely nebo tvary. Pro snadné procházení by vizuální abstrakt měl mít jasné oddělení sekcí.
  3. Písmo by mělo být dobře čitelné a ne menší než 10 bodů pro běžný text.
  4. Přidejte autora, citaci a časopis.

Příklady uspořádání:

Barva: Měli byste se snažit používat barvy, které se vzájemně doplňují nebo mají různé odstíny. Pokud si nejste barvami jisti, použijte jednobarevný styl.

Čísla: Ty mohou ať už jde o čísla použitá v rukopise nebo obrázky, na jejichž použití máte autorská práva, ujistěte se, že pro svou banku obrázků používáte důvěryhodné zdroje, jako je Mind the Graph.

Proces vytváření vizuálních abstraktů pomocí platformy Mind the Graph je velmi jednoduchý. Přihlaste se k platformě, vyberte požadované ikony, přetáhněte je na stránku.

Uspořádejte ikony podle jejich vztahů a přidejte text, který vysvětluje váš příběh! Ano! A je to.

Můžete si vybrat z různých barev pozadí, motivů a máme také předpřipravené formáty. Také pokud potřebujete nějakou konkrétní ikonu, která ještě není v knihovně, můžeme vám ji navrhnout na zakázku během chvilky.

Příklady vizuálních abstrakt a bezplatné šablony

Toto je typický příklad vizuálního abstraktu pro Annals of Surgery, který vytvořil tým Mind the Graph pro klienta.

Další příklad typického vizuálního abstraktu, který navrhuje Annals of Surgery z vědeckého nakladatelství Lippincott.
Toto jsou příklady přizpůsobitelných vizuálních abstraktů, které najdete na platformě Mind the Graph.

Nemusíte si nic připravovat od nuly, v Mind the Graph budete mít přístup k mnohým šablony a tisíce vědecky přesných ilustrací. Od myší a potkanů, laboratorních zvířat až po všechny lékařské a přírodovědné obory. A to vše je vytvořeno pro vědce a s jejich pomocí.

Jste připraveni začít vytvářet vizuální abstrakty? Na stránkách Mind the Graph k tomu najdete spoustu příležitostí a zdrojů. Nedovolte, aby vás nedostatek dovedností nebo zkušeností odradil od této úžasné zkušenosti. Začněte tvořit právě teď s Mind the Graph.

vědecké ilustrace
logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony