Akademický život si vyžaduje dobrú doménu písania práce. Vedecký život mimo laboratória si však vyžaduje viac. Vyžaduje si aktualizáciu nových techník a nástrojov. V tejto súvislosti sa objavuje nový a trendový výraz: vizuálny abstrakt.

Najmä pre vedy o živej prírode a zdravotníctvo sú vizuálne abstrakty a vedecké infografiky dobrými partnermi na sprostredkovanie nových zistení a relevantných informácií ostatným vedcom a laickej verejnosti. 

Na druhej strane, iné vedné odbory len teraz zisťujú výhody používania vizuálnych podnetov na oslovenie rôznych a väčších publik.

Na celom svete už mnohé časopisy prispôsobujú svoj obsah tomuto novému vizuálnemu formátu abstraktov. Aj v súvislosti s nedávnymi zmenami vo formáte publikovania takmer všetky vydavateľstvá podporujú predkladanie príspevkov s vizuálnymi abstraktmi.

Vydavatelia prijímajú vizuálne prvky, infografiky a vizuálne abstrakty v najrôznejších vedeckých oblastiach vrátane nebiologických odborov, ako je astronómia, fyzika, chémia atď., hoci toto "hnutie" zjavne začalo vo fyziológii, farmakológii, biochémii, neurovede a iných oblastiach súvisiacich s medicínou.

Čo sú vizuálne abstrakty?

Vizuálne abstrakty sú obrázky s vysokým rozlíšením, ktoré predstavujú celkovú myšlienku výskumnej práce. Môžu zhrnúť výskumné články, prehľadové články alebo krátke oznámenia.

Vizuálne abstrakty majú za cieľ oboznámiť čitateľa s výskumným článkom v priebehu niekoľkých minút a zvyčajne obsahujú celkovú myšlienku experimentálneho dizajnu, hypotézu a uvedenie výsledkov.

Umožňujú rýchlu kontrolu informácií a zároveň stimulujú ďalšie skúmanie výskumnej témy. Niektoré údaje sú také inovatívne a veľkolepé, že nás nútia klásť si otázky, ako vznikli.

Vytvoriť dobrý vizuálny abstrakt nie je nepochybne jednoduché. Ešte predtým, ako začnete, musíte mať jasnú a dôkladnú predstavu o téme.

Aj keď dodržíte všetky pravidlá vizualizácie údajov a vyhľadáte stovky návodov, jedinou cestou k dokonalosti je prax.

Ako vedci sa však nesnažíme byť známi svojimi dokonalými umeleckými alebo dizajnérskymi schopnosťami. Naším cieľom je jednoducho oznámiť naše zistenia. Ak s tým máme problém - a to sa nám často stáva -, potom máme problém, ktorý treba vyriešiť.

Dobre, poporiadku. Čo znamená dobrá komunikácia vo vedeckom svete?

Pozrime sa na niekoľko vizuálnych abstraktov.

vizuálny abstraktný príklad

Vyzerá to celkom jednoducho, však? To preto, že to tak má byť.

Môže to byť trochu prekvapujúce, ale tento jednoducho vyzerajúci vizuálny abstrakt bol uverejnený v renomovanom odbornom časopise Nature Reviews Cancer2.

Čo nám to hovorí? Že ani tie najväčšie časopisy nechcú, aby ste boli najlepší grafický dizajnér na svete. Chcú grafický materiál, ktorý účinne podporuje text.

Typy vizuálnych abstraktov

Štýl diagramu: Zvyčajne pomáha, keď je zapojených veľa molekulárnych štruktúr.

Infografický štýl: Uprednostňuje sa, ak máte obrázky s vysokým vizuálnym vplyvom a text, ktorý sa má začleniť do toho istého diagramu. Môžete vyskúšať infografika Tvorca Mind the Graph.

Typ komiksu: Najvhodnejší typ na komunikáciu v časopisoch.

Prečo používať vizuálnu abstrakciu?

Obrázková komunikácia sa stretáva s veľkým ohlasom u publika na zhromaždení. Podobne aj niekoľkostranový článok je stručne prezentovaný na jednom obrázku prostredníctvom vizuálneho abstraktu.

Použitie vizuálnych abstraktov je účinný spôsob, ako vyrozprávať kľúčové body, ktoré má autor sprostredkovať. Zároveň sa stáva predmetom rýchleho prehľadu výskumného článku a šetrí čas čitateľa.

Dobre prezentovaný vizuálny abstrakt v konečnom dôsledku predstavuje celý príbeh výskumnej práce a stáva sa jadrom článku.

Z pragmatického hľadiska vizuálne abstrakty tiež zvyšujú počet zobrazení stránky (t. j. privádzajú čitateľov) a zvyšujú šancu, že budú citované v iných publikáciách!

Tu je jeden príklad zaujímavého obrázku z článku uverejneného v časopise Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, ktorý vo vizuálnom abstrakte použil infografiku, aby upútal pozornosť čitateľov.

Článok s vizuálnym abstraktom má viac ako 2-krát viac zobrazení ako priemer vydania, v ktorom bol uverejnený. Je to 200% viac publika, ktoré sa dozvie o vašich vedeckých zisteniach.

visual-abstract-example

Podľa známeho štúdium v časopise Economist "Graphic Details: the importance of diagrams to science", ktorý má infografiku ako vizuálny prvok v dokumente, zvyšuje citácie v 120%. Takže... prečo nepoužiť vizuálny abstrakt? Znie to ako správna vec.

Ako vytvoriť vizuálnu abstrakciu?

Keď premýšľate o vytvorení vizuálneho abstraktu pre svoju výskumnú prácu, môžete si položiť niekoľko otázok:

  • O čom je môj výskum?
  • Aké sú moje hlavné zistenia?
  • Ako sa dajú moje zistenia porovnať s tým, čo bolo známe predtým?
  • Aký význam majú moje zistenia pre publikum, t. j. aký majú význam?

Inými slovami, predtým, ako sa pokúsite komunikovať svoju vlastnú prácu, musíte jej veľmi jasne porozumieť.

Rozumiete svojej práci dostatočne jasne na to, aby ste ju vysvetlili aj laikovi? Ak je vaša odpoveď áno, nemáte žiadnu výhovorku, aby ste nepoužili vizuálny tvorca abstraktov online.

Aj keď vy a vaši kolegovia možno dokonale rozumiete výskumu a zisteniam, je vašou povinnosťou pomôcť publiku, aby im porozumelo rovnako dobre, a bezplatný online nástroj je ideálnym spôsobom, ako to dosiahnuť. Urobte to vizuálne!

Ak je vaša odpoveď záporná, obávam sa, že budete mať problém napísať prácu od abstraktu až po poďakovanie. V tomto prípade by vám mohol pomôcť aj bezplatný generátor abstraktov, vďaka ktorému sa budete cítiť istejšie a budete mať svoju prácu pod kontrolou. A preto vám vrelo odporúčam, aby ste si vyskúšali vytvoriť vlastný vizuálny abstrakt online.

Pre niektorých čitateľov môže byť zložité pochopiť aj názov vedeckej práce. Urobte ho vizuálnym! Celkovo platí, že obrázok vysvetlí viac ako tisíc slov. Neviete ako? Sme tu, aby sme vám pomohli.

Spolu s účinným nástroj na pomoc vám ponúkame niekoľko tipov na vytvorenie presvedčivého vizuálneho abstraktu:

Uistite sa, že poznáte hlavné body

Napíšte čo najmenej slov a potom ich ešte skráťte. Zjednodušujte hlavné body, až kým nebudete mať len jednu alebo dve vety. To bude slúžiť ako základ pre vaše grafický abstrakt.

Pozrite sa, čo sa osvedčilo iným

Aj keď chcete, aby bol váš vizuálny abstrakt originálny, pohľad na existujúci materiál vám pomôže rozhodnúť sa, čo doň zahrnúť a čo vynechať.

Stránka Pokyny pre grafické abstrakty Cell Press zahŕňať príklady rôznych štýlov vizuálnych abstraktov a spôsoby ich zlepšenia.

Vyhľadajte si v časopise, do ktorého posielate príspevok, už publikované vizuálne abstrakty a budete vedieť, aký štýl, písmo a farby použiť.

Môžete si tiež pozrieť galériu prispôsobiteľných vizuálne abstraktné šablóny pre inšpiráciu, ktorú môžete začať upravovať podľa potreby.

Galéria Mind the Graph: Mozog Ľudský koronálny sagitálny rez
Galéria Mind the Graph: Mozog Ľudský koronálny sagitálny rez

Prispôsobte svoj abstrakt svojim cieľom

Priebeh vášho abstraktu závisí od druhu údajov, ktoré prezentujete. Ak sú vaše zistenia také, že A vedie k B, potom to môže jasne ilustrovať tučná šípka medzi nimi.

Ak sa snažíte nájsť chýbajúce spojenie medzi bodmi B a C, potom by medzi týmito dvoma obrázkami dobre fungoval otáznik.

Podobne, ak výskum odhalí štruktúru proteínu, prezentujte obrázok tejto štruktúry. A na znázornenie procesov alebo mechanizmov môže byť ideálny vizuál typu vývojového diagramu.

Uveďte kľúčové slová a nič viac

Aké sú tie konkrétne slová alebo slovné spojenia, ktoré čitateľ hľadá, aby pochopil, o čom článok je? Zahrňte ich do obrázka a vynechajte drobné detaily - tie budú obsiahnuté v abstrakte a v dokumente.

Uistite sa, že je zrozumiteľný

Ak musí čitateľ stráviť viac ako pár minút, aby pochopil váš vizuálny abstrakt, potom to stráca zmysel a môže to dokonca spôsobiť, že čitateľ stratí záujem.

Vytvorte preto jasný a jednoduchý vizuál, ktorý je ľahko pochopiteľný v jednom kroku.

Úprava vizuálneho abstraktu

Správa: Stanovte priority kľúčového posolstva. Vizuálne zobrazenie vášho posolstva závisí od typu a počtu posolstiev/výsledkov, ktoré chcete sprostredkovať.

Rozloženie:

  1. Názov s kľúčovou otázkou, ktorá sa rieši.
  2. Zrakové polia: Môžu sa použiť farebné polia, panely alebo tvary. Kvôli jednoduchému prehľadávaniu by vizuálne abstraktné polia mali mať jasné oddelenie sekcií.
  3. Písmo by malo byť jasne čitateľné a nie menšie ako 10 bodov pre bežný text.
  4. Pridať autora, citáciu a časopis

Príklady rozloženia:

Farba: Mali by ste sa snažiť používať farby, ktoré sa navzájom dopĺňajú alebo majú rôzne odtiene. Ak si nie ste istí farbami, použite monochromatický štýl.

Čísla: Môžu to byť postavy použité v rukopise alebo obrázky, na ktoré máte autorské práva, uistite sa, že pre svoju banku obrázkov používate dôveryhodné zdroje, ako napr. Mind the Graph.

Proces vytvárania vizuálnych abstraktov pomocou platformy Mind the Graph je veľmi jednoduchý. Prihláste sa do platformy, vyberte požadované ikony, potiahnite ich na stránku a pustite.

Usporiadajte ikony podľa ich vzťahov a pridajte text, ktorý vysvetľuje váš príbeh! Áno! To je všetko.

Môžete si vybrať z rôznych farieb pozadia, motívov a máme aj vopred pripravené formáty. Takisto, ak potrebujete nejakú špecifickú ikonu, ktorá sa ešte nenachádza v knižnici, vieme vám ju v krátkom čase navrhnúť na mieru.

Príklady vizuálnych abstraktov a bezplatné šablóny

Toto je typický príklad vizuálneho abstraktu pre Annals of Surgery, ktorý vytvoril tím Mind the Graph pre klienta.

Ďalší príklad typického vizuálneho abstraktu, ktorý navrhuje Annals of Surgery z vedeckého vydavateľstva Lippincott.
Toto sú príklady prispôsobiteľných vizuálnych abstraktov, ktoré nájdete na platforme Mind the Graph.

Nemusíte si nič pripravovať od nuly, v Mind the Graph budete mať prístup k mnohým šablóny a tisíce vedecky presných ilustrácií na začiatok. Od myší a potkanov až po laboratórne zvieratá, nájdete tu všetky oblasti týkajúce sa medicíny a prírodných vied.

A to všetko pre vedcov a s ich pomocou.

Ste pripravení začať vytvárať vlastné vizuálne abstrakty? Na stránke Mind the Graph na to nájdete množstvo príležitostí a zdrojov.

Nedovoľte, aby vás nedostatok zručností alebo skúseností odradil od tohto úžasného zážitku. Začnite tvoriť hneď teraz s Mind the Graph.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny