Infografiki w opiece zdrowotnej

Ile razy zdarzyło Ci się czytać ulotki w poczekalni gabinetu lekarskiego? Czytasz ulotkę i myślisz "Dobrze o tym wiedzieć". Wiele razy, prawda?

Z powodu tego prostego nawyku, osoby zajmujące się komunikacją naukową muszą coraz częściej zastanawiać się i dyskutować na temat znaczenia infografik w opiece zdrowotnej

Infografiki są jednym z najpotężniejszych sposobów przekazywania złożonych danych i są ważnym narzędziem w nauczaniu, inspirowaniu, prezentowaniu informacji i biznesie. Infografiki możemy definiować na wiele sposobów, ale jednym z nich jest wizualizacja danych lub pomysłów, które próbują przekazać złożone informacje odbiorcom, które można szybko skonsumować i łatwo zrozumieć. 

W szczególności w opiece zdrowotnej infografiki odgrywają ważną rolę w informowaniu pacjentów. Procedury i stany patologiczne to tylko kilka rodzajów informacji, które są przekazywane za pomocą infografik. Dlatego ważne jest, aby skupić się na istotnych faktach w izolacji, a niepotrzebne lub rozpraszające obrazy nie powinny być obecne w ostatecznym projekcie. To zadecyduje o sukcesie lub porażce infografiki w przekazywaniu określonych danych lub wiedzy. 

Wizyta u chirurga Zoom Mind the Graph Ilustracja
Kliknij obraz, aby przejść do galerii.

Jaka jest rola infografik w opiece zdrowotnej?

Od czasów rysunków jaskiniowych, gdy jaskiniowcy nieświadomie korzystali z projektowania informacji, współcześni profesjonalni projektanci świadomie włączają zasady do procesu projektowania. 

Podobnie jak ulotka w gabinecie lekarskim, jeśli czytasz gazetę, blog, magazyn, prawdopodobnie natknąłeś się na infografiki. Nawet w mediach społecznościowych, na Twitterze, Instagramie, LinkedIn czy Facebooku, infografiki są wszędzie. Wszystkie zawierały obrazki, które w skrócie przedstawiają sedno historii lub koncepcji. 

Infografiki mają szerokie zastosowanie poza rozpowszechnianiem wiadomości, takie jak wizualizacja naukowa, projektowanie produktów, edukacja, technologia informacyjna, komunikacja biznesowa i rozrywka. 

Infografiki to grafiki, które wizualnie przekazują informacje i gromadzą dane. Podczas przygotowywania tego materiału informacyjnego głównym celem jest łatwe przekazanie intensywnych i złożonych informacji grupie docelowej poprzez odzwierciedlenie treści tematu. 

Jeśli odbiorcy rozumieją, uczą się i pojmują projekt szybko i łatwo, infografika spełnia swoją rolę. 

W końcu odzwierciedlone informacje muszą być niezwykłe, estetyczne, angażujące i atrakcyjne. 

Znieczulenie podpajęczynówkowe Zoom Mind the Graph Ilustracja
Kliknij obraz, aby przejść do galerii.

Dlaczego infografiki są ważne dla zdrowia publicznego?

W opiece zdrowotnej infografiki są potężnymi narzędziami cyfrowymi, które umożliwiają pacjentom zdobycie wiedzy wymaganej do zrozumienia informacji na temat konkretnych chorób, procedur i trendów w opiece zdrowotnej. Innymi słowy, infografiki powinny być innowacyjne i zaprojektowane tak, aby przekazywać ważne informacje pacjentom.

Tworzenie skutecznych infografik to doświadczenie edukacyjne dla pacjentów, umożliwiające im poznanie złożonego przekazu w sposób, który zwiększa ich zrozumienie.

Gdy pacjenci zrozumieją, że infografiki są potężnymi narzędziami cyfrowymi, które zapewniają liczne informacje na temat konkretnych chorób, procedur i gorących tematów związanych z opieką zdrowotną, wymiana informacji między klinicystami a pacjentami będzie znacznie dokładniejsza i bezpieczniejsza.

Tak więc infografiki w opiece zdrowotnej muszą mieć na celu przełożenie złożonych informacji na temat opieki zdrowotnej na uproszczone graficzne migawki, które pozwolą czytelnikowi lepiej zrozumieć, w jaki sposób choroba może wystąpić, być leczona, a być może nawet zapobiegać. 

Na przykład pomoce wizualne, takie jak infografiki, mogą pomóc w edukacji pacjentów, ich rodzin i innych osób poszukujących informacji na temat raka. Aby jednak zapewnić integralność grafiki i tekstu w tworzonych projektach informacyjnych, projekt musi utrzymywać bliski kontakt z lekarzami. Wzajemna interakcja jest kluczem do udanych ilustracji, które ujawniają aspekty, których słowa nie są w stanie wyrazić w jednym kadrze.

Istnieje powód, dla którego możemy postrzegać obrazy szybciej niż pismo, w jaki sposób mózg odbiera informacje.

Nasz mózg ocenia wszystkie informacje w formie obrazów, ale traktuje tekst w linii. Teraz, dzięki infografikom, proces przekazywania informacji staje się łatwiejszy i bardziej efektywny.

Grafiki informacyjne mają silniejszy efekt i podkreślają związek między dwoma tematami, takimi jak projektowanie graficzne i zdrowie. 

Jakiego rodzaju informacje może zawierać infografika dotycząca opieki zdrowotnej?

 • Przyczyny i zagrożenia związane z chorobą lub stanem;
 • Ułatwia wykrywanie miejsc, w których rozwija się choroba;
 • Procesy chorobowe;
 • O konkretnej chorobie;
 • Tematy związane z opieką zdrowotną;
 • Informacje o leczeniu; 
 • Zapobiega działaniom.
Fluoro Direct Anterior Approach Total Hip Arthroplasty Zoom Mind the Graph Ilustracja
Kliknij obraz, aby przejść do galerii.

Jak stworzyć infografikę dotyczącą opieki zdrowotnej?

Pomimo celu infografiki, istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy jej tworzeniu: 

 • Nie pozostawiaj miejsca na wątpliwości co do tematu, fabuły lub głównego przesłania. Wszystkie informacje muszą być jasne! Infografika i jej temat muszą być wyróżnione. Należy to rozważyć i omówić przed rozpoczęciem procesu projektowania. 
 • Rozważ i pomyśl o (lub polub) swoich odbiorcach. To oni powinni zrozumieć przesłanie Twojej infografiki. Pamiętaj o nich, aby uczynić infografikę bardziej atrakcyjną wizualnie, koncentrując się na rozmiarze, prostocie, efektywnym wykorzystaniu danych i ogólnym wpływie.

Nie możesz mieć dużego zakresu informacji w jednej infografice. Utwórz więcej niż jedną, jeśli musisz, i pamiętaj, że czas uwagi przeciętnego użytkownika jest coraz krótszy. Z tego powodu pytanie, na które odpowiada infografika, powinno być starannie zaprojektowane i udzielone za pomocą najskuteczniejszej dostępnej metody. Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie te czynniki, wizualizacja Twojej infografiki będzie bardziej efektywna i pomysłowa.

 • Wybór czcionki jest ważną kwestią, którą należy się zająć. Rozbudowane czcionki mogą utrudniać czytanie i okazać się rozpraszające, szczególnie dla starszych pacjentów. Wybór czcionki może być trudny, jednak należy pamiętać o potrzebach odbiorców. Duże i czytelne czcionki są zawsze najlepszym wyborem, zwłaszcza gdy odbiorcami są pacjenci z chorobami wzroku. 
"Zawsze cię znajdę" napisano różnymi post-itami, dwiema różnymi czcionkami.
Czcionka ma znaczenie
 • Wybierz kolory, które podkreślają informacje. Kolor to niezwykłe narzędzie komunikacji, które odgrywa ważną rolę w projektowaniu. Właściwy kolor ma moc wyróżniania elementów projektu, zwiększając skuteczność komunikacji. Na przykład, jeśli symbol serca jest używany na oddziale kardiologii, najbardziej pożądanym kolorem powinien być czerwony, odzwierciedlający element i ułatwiający jego zapamiętanie. 

Wybór kolorów podkreślających informacje jest ważnym aspektem projektowania graficznego. Kolor sprawia, że dostarczane informacje są bardziej czytelne i określa wizualną hierarchię informacji. Dlatego wybór odpowiedniego koloru jest tak ważny. Kontrast jest kluczowym czynnikiem, ponieważ tło powinno dobrze komponować się z ilustracjami. 

Gotowe szablony Mind the Graph

Sprawdź poniżej Mind the Graph gotowe szablony infografiki jak kolor jest powiązany z motywem infografiki. Jeśli szablon Ci się spodobał, kliknij go, aby go użyć.

Niebieski dla motywów wodnych. 

Szablon Mind the Graph
Kliknij obraz, aby użyć szablonu.

Gładki róż dla nieba i zieleń dla trawy.

Szablon Mind the Graph
Kliknij obraz, aby użyć szablonu.

Czerwony dla tematów związanych z krwią.

Szablon Mind the Graph
Kliknij obraz, aby użyć szablonu.

Teraz rozumiesz znaczenie infografik w opiece zdrowotnej. Czy jesteś gotowy, aby zacząć tworzyć infografiki dla swoich pacjentów?

Kliknij tutaj na początek!

Odniesienie

Balkac, M. & Ergun, E. Rola infografik w opiece zdrowotnej. Chiński Dziennik Medyczny 131, 2514-2517 (2018).

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony