Infografika ve zdravotnictví

Kolikrát se vám stalo, že jste si v čekárně u lékaře četli letáky? Přečtete si leták a říkáte si: "To je dobré vědět." Mnohokrát, že?

Kvůli tomuto jednoduchému zvyku musí vědecké komunikace stále více uvažovat a diskutovat o významu infografiky ve zdravotnictví.

Infografika je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak sdělit složitá data, a je důležitým nástrojem při výuce, poskytování inspirace, prezentaci informací a podnikání. Infografiku můžeme definovat mnoha způsoby, ale jedním z nich je vizualizace dat nebo myšlenek, která se snaží zprostředkovat složité informace publiku tak, aby je bylo možné rychle zkonzumovat a snadno pochopit. 

Konkrétně ve zdravotnictví hrají infografiky důležitou roli při informování pacientů. Postupy a patologické stavy jsou jen některé typy informací, které se prostřednictvím infografiky sdělují. Proto je důležité zaměřit se na relevantní fakta izolovaně a ve finálním návrhu by neměly být přítomny zbytečné nebo rušivé obrázky. To rozhodne o úspěchu či neúspěchu infografiky při sdělování určitých údajů nebo poznatků. 

Návštěva u chirurga Zvětšit Mind the Graph Ilustrace
Kliknutím na obrázek přejdete do galerie.

Jaká je role infografiky ve zdravotnictví?

Od jeskynních kreseb, kdy jeskynní lidé používali informační design nevědomky, moderní profesionální designéři vědomě začleňují tyto principy do procesu navrhování. 

Stejně jako leták v ordinaci lékaře, pokud jste četli noviny, blog nebo časopis, pravděpodobně jste se setkali s infografikou. Dokonce i na sociálních sítích, Twitteru, Instagramu, Linked Inu nebo Facebooku jsou infografiky všude. Všechny obsahovaly obrázky, které vám na první pohled řeknou podstatu příběhu nebo konceptu. 

Infografika má široké využití i mimo oblast šíření zpráv, například ve vědecké vizualizaci, produktovém designu, vzdělávání, informačních technologiích, obchodní komunikaci a zábavě. 

Infografika je grafika, která vizuálně přenáší informace a hromadění dat. Při přípravě tohoto materiálu informačního designu je hlavním cílem snadno přenést intenzivní a komplexní informace cílové skupině tím, že odráží obsah předmětu. 

Pokud diváci návrh rychle a snadno pochopí, naučí se ho a porozumí mu, infografika splní svou úlohu. 

Nakonec musí být odražené informace pozoruhodné, estetické, poutavé a přitažlivé. 

Spinální anestezie Zoom Mind the Graph Ilustrace
Kliknutím na obrázek přejdete do galerie.

Proč jsou infografiky důležité pro veřejné zdraví?

Infografiky jsou v oblasti zdravotnictví výkonnými digitálními nástroji, které pacientům umožňují získat potřebné znalosti k pochopení informací o konkrétních onemocněních, zákrocích a trendových tématech ve zdravotnictví. Jinými slovy, infografiky by měly být inovativní a navržené tak, aby pacientům předávaly důležité informace.

Vytváření působivých infografik je pro pacienty vzdělávací zážitek, který jim umožňuje poznat složité sdělení způsobem, který zvyšuje jeho srozumitelnost.

Jakmile pacienti pochopí, že infografika je mocný digitální nástroj, který poskytuje řadu informací o konkrétních nemocech, zákrocích a aktuálních tématech zdravotní péče, bude výměna informací mezi lékaři a pacienty mnohem přesnější a bezpečnější.

Infografika ve zdravotnictví tedy musí mít za cíl převést složité informace o zdravotní péči do zjednodušených grafických snímků, které čtenáři umožní lépe pochopit, jak může nemoc vzniknout, jak ji lze léčit a případně jí i předcházet. 

Například vizuální pomůcky, jako jsou infografiky, mohou pomoci vzdělávat pacienty, jejich rodiny a další zájemce o informace o rakovině. Aby však byla zajištěna integrita grafiky a textu ve vytvořených informativních návrzích, musí návrh udržovat úzký kontakt s lékaři. Vzájemná interakce je klíčem k úspěšným ilustracím, které odhalují aspekty, jež slova nejsou schopna vyjádřit v jediném snímku.

Existuje důvod, proč jsme schopni vnímat obrázky rychleji než písmo, jak mozek získává informace.

Náš mozek vyhodnocuje všechny informace v podobě obrázků, ale s textem zachází jako s řádkem. Díky infografikám je nyní proces sdělování informací jednodušší a efektivnější.

Informační grafika má silnější účinek a zdůrazňuje vztah mezi dvěma tématy, například grafickým designem a zdravím. 

Jaké informace může infografika ve zdravotnictví přinést?

 • Příčiny a rizika související s nemocí nebo stavem;
 • Usnadňuje zjišťování míst výskytu nákazy;
 • Procesy nemocí;
 • O konkrétní nemoci;
 • O tématech týkajících se zdravotní péče;
 • O léčbě; 
 • Zabraňuje akcím.
Totální endoprotéza kyčelního kloubu z přímého předního přístupu Zoom Mind the Graph Ilustrace
Kliknutím na obrázek přejdete do galerie.

Jak vytvořit infografiku pro zdravotnictví?

Navzdory účelu infografiky je třeba při její tvorbě zohlednit několik faktorů: 

 • Nenechávejte prostor pro pochybnosti o tématu, příběhu nebo hlavním sdělení. Všechny informace musí být jasné! Infografika a její předmět musí být zvýrazněny. Musí být zváženo a prodiskutováno předtím, než dojde k procesu návrhu. 
 • Zvažte své publikum a myslete na něj (nebo si ho oblíbte). Právě oni mají pochopit sdělení vaší infografiky. Mějte je na paměti, aby infografika byla vizuálně přitažlivější, zaměřte se na její velikost, jednoduchost, efektivní využití dat a celkový dopad.

V jedné infografice nesmí být velký rozsah informací. Pokud musíte, vytvořte jich více a nezapomeňte, že pozornost průměrného uživatele je stále kratší. Z tohoto důvodu by měla být otázka, na kterou infografika odpovídá, pečlivě navržena a zodpovězena co nejefektivnější dostupnou metodou. Pokud zohledníte všechny tyto faktory, bude vizualizace vaší infografiky efektivnější a nápaditější.

 • Výběr písma je důležitým bodem, kterým je třeba se zabývat. Rozsáhlá písma mohou ztěžovat čtení a rozptylovat pozornost, zejména starších pacientů. Výběr písma může být obtížný, mějte však na paměti potřeby publika. Velká a čitelná písma jsou vždy tou nejlepší volbou, zejména pokud jsou vašimi posluchači pacienti s onemocněním zraku. 
"Vždycky si tě najdu" napsané na různých lístečcích dvěma různými písmy.
Na písmu záleží
 • Zvolte barvy, které zvýrazní informace. Barva je pozoruhodný komunikační nástroj, který hraje v designu důležitou roli. Správně zvolená barva dokáže umožnit vyniknout designovým prvkům a zvýšit tak účinnost komunikace. Pokud se například pro kardiologické oddělení používá symbol srdce, nejvyhledávanější barvou by měla být červená, která odráží daný prvek a usnadňuje jeho zapamatování. 

Důležitým aspektem grafického designu je výběr barev, které zvýrazňují informace. Barva zvyšuje čitelnost poskytovaných informací a určuje vizuální hierarchii informací. Proto je výběr správné barvy tak důležitý. Klíčovým faktorem je kontrast, protože pozadí by mělo dobře ladit s ilustracemi. 

Mind the Graph Připravené šablony

Podívejte se níže na Mind the Graph hotové infografikya jak barva souvisí s tématem infografiky. Pokud se vám šablona líbila, klikněte na ni a použijte ji.

Modrá barva pro vodní motivy. 

Šablona Mind the Graph
Chcete-li šablonu použít, klikněte na obrázek.

Hladká růžová pro oblohu a zelená pro trávu kolem.

Šablona Mind the Graph
Chcete-li šablonu použít, klikněte na obrázek.

Červená barva pro témata související s krví.

Šablona Mind the Graph
Chcete-li šablonu použít, klikněte na obrázek.

Nyní již chápete význam infografiky ve zdravotnictví. Jste připraveni začít vytvářet infografiky pro své pacienty?

Klikněte na zde začít!

Odkaz

Balkac, M. & Ergun, E. Role infografiky ve zdravotnictví. Čínský lékařský časopis 131, 2514-2517 (2018).

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony