Sağlık Hizmetlerinde İnfografikler

Kaç kez kendinizi doktorunuzun muayenehanesinin bekleme odasında broşür okurken buldunuz? Broşürü okudunuz ve "Bunu bilmek iyi oldu" diye düşündünüz. Birçok kez, değil mi?

Bu basit alışkanlık nedeniyle, bilim iletişimcilerinin sağlık hizmetlerinde infografiklerin önemi hakkında giderek daha fazla düşünmesi ve tartışması gerekiyor

İnfografikler karmaşık verileri iletmenin en güçlü yollarından biridir ve öğretimde, ilham vermede, bilgi sunmada ve iş dünyasında önemli bir araçtır. İnfografikleri birçok şekilde tanımlayabiliriz, ancak bunlardan biri, karmaşık bilgileri hızlı bir şekilde tüketilebilecek ve kolayca anlaşılabilecek bir kitleye aktarmaya çalışan verilerin veya fikirlerin görselleştirilmesidir. 

Özellikle sağlık hizmetlerinde, infografikler hastaların bilgilendirilmesinde önemli bir role sahiptir. Prosedürler ve patolojik durumlar, infografikler aracılığıyla iletilen bilgi türlerinden sadece birkaçıdır. Bu nedenle, tek başına ilgili gerçeklere odaklanmak önemlidir ve nihai tasarımda gereksiz veya dikkat dağıtıcı görüntüler bulunmamalıdır. Bu, infografiğin belirli verileri veya bilgileri iletmedeki başarısını veya başarısızlığını belirleyecektir. 

Cerrah Ofis Ziyareti Zoom Mind the Graph İllüstrasyon
Galeriye gitmek için resmin üzerine tıklayın.

Sağlık Hizmetlerinde İnfografiklerin rolü nedir?

Mağara adamlarının bilgi tasarımını bilinçsizce kullandığı mağara çizimlerinden bu yana, modern profesyonel tasarımcılar bu ilkeleri bilinçli bir şekilde tasarım sürecine dahil etmektedir. 

Tıpkı doktorun muayenehanesindeki broşür gibi, eğer bir gazete, blog, dergi okuduysanız, muhtemelen infografiklerle karşılaşmışsınızdır. Sosyal medyada, Twitter, Instagram, Linked In veya Facebook'ta bile infografikler her yerdedir. Hepsi de size bir bakışta hikayenin veya kavramın özünü anlatan resimler içeriyordu. 

İnfografikler, haber yaymanın ötesinde bilimsel görselleştirme, ürün tasarımı, eğitim, bilgi teknolojisi, iş iletişimi ve eğlence gibi geniş kapsamlı uygulamalara sahiptir. 

İnfografikler, bilgi ve veri birikimini görsel olarak aktaran grafiklerdir. Bu bilgi tasarım materyali hazırlanırken temel amaç, yoğun ve karmaşık bilgileri, konunun içeriğini yansıtarak hedef kitleye kolayca aktarmaktır. 

İzleyiciler tasarımı hızlı ve kolay bir şekilde anlar, öğrenir ve kavrarsa, infografik görevini yerine getirmiş olur. 

Sonuçta, yansıtılan bilginin dikkat çekici, estetik, ilgi çekici ve cazip olması gerekir. 

Spinal Anestezi Zoom Mind the Graph İllüstrasyon
Galeriye gitmek için resmin üzerine tıklayın.

İnfografikler halk sağlığı için neden önemlidir?

Sağlık Hizmetlerinde infografikler, hastaların belirli hastalıklar, prosedürler ve trend sağlık hizmetleri konuları hakkındaki bilgileri anlamaları için gerekli bilgiye sahip olmalarını sağlayan güçlü dijital araçlardır. Başka bir deyişle, infografikler yenilikçi olmalı ve önemli bilgileri hastalara iletmek için tasarlanmalıdır.

Etkileyici infografikler oluşturmak hastalar için eğitici bir deneyimdir ve karmaşık bir mesajı daha iyi anlamalarını sağlayacak şekilde öğrenmelerini sağlar.

Hastalar infografiklerin belirli hastalıklar, prosedürler ve gündemdeki sağlık konuları hakkında sayısız bilgi sağlayan güçlü dijital araçlar olduğunu anladığında, klinisyenler ve hastalar arasındaki bilgi alışverişi çok daha doğru ve güvenli olacaktır.

Bu nedenle, sağlık alanındaki İnfografikler, karmaşık sağlık bilgilerini, okuyucunun bir hastalığın nasıl ortaya çıkabileceğini, tedavi edilebileceğini ve hatta muhtemelen önlenebileceğini daha iyi anlamasını sağlayacak basitleştirilmiş grafik anlık görüntülere dönüştürme amacına sahip olmalıdır. 

Örneğin, infografikler gibi görsel araçlar hastaları, ailelerini ve kanser hakkında bilgi almak isteyen diğer kişileri eğitmeye yardımcı olabilir. Ancak, oluşturulan bilgilendirici tasarımlarda grafik ve metin bütünlüğünü sağlamak için tasarımın doktorlarla yakın temas halinde olması gerekir. Karşılıklı etkileşim, kelimelerin tek bir karede ifade edemeyeceği yönleri ortaya çıkaran başarılı illüstrasyonların anahtarıdır.

Görüntüleri yazıdan daha hızlı algılayabilmemizin bir nedeni var, beynin bilgiyi nasıl aldığı.

Beynimiz tüm bilgileri resim olarak değerlendirir ancak metinleri satır olarak ele alır. Artık infografikler sayesinde bilgi iletme süreci daha kolay ve verimli hale geliyor.

Bilgilendirici grafikler daha güçlü bir etkiye sahiptir ve grafik tasarım ve sağlık gibi iki konu arasındaki ilişkiyi vurgularlar. 

Bir sağlık infografiği ne tür bilgiler verebilir?

 • Bir hastalık veya durumla ilgili nedenler ve riskler;
 • Hastalığın nerede ortaya çıktığının tespit edilmesini kolaylaştırır;
 • Hastalık süreçleri;
 • Belirli bir hastalık hakkında;
 • Sağlık konuları hakkında;
 • Tedaviler hakkında; 
 • Eylemleri önler.
Fluoro Direkt Anterior Yaklaşım Total Kalça Artroplastisi Zoom Mind the Graph İllüstrasyon
Galeriye gitmek için resmin üzerine tıklayın.

Nasıl sağlık hizmetleri infografiği hazırlayabilirim?

İnfografiğin amacına rağmen, oluşturulması için dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır: 

 • Tema, hikaye veya ana mesaj hakkında şüpheye yer bırakmayın. Tüm bilgiler net olmalıdır! İnfografik ve konusu vurgulanmalıdır. Tasarım süreci gerçekleşmeden önce düşünülmeli ve tartışılmalıdır. 
 • Hedef kitlenizi göz önünde bulundurun ve düşünün (ya da beğenin). İnfografiğinizin mesajını anlaması gerekenler onlardır. İnfografiği görsel olarak daha çekici hale getirmek için boyut, basitlik, verilerin etkili kullanımı ve genel etkiye odaklanarak onları aklınızda tutun.

Tek bir infografikte büyük bir bilgi kapsamına sahip olmamalısınız. Gerekirse birden fazla oluşturun ve ortalama bir kullanıcının dikkat süresinin giderek kısaldığını unutmayın. Bu nedenle, infografiğin yanıtladığı soru dikkatlice tasarlanmalı ve mevcut en etkili yöntemle yanıtlanmalıdır. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurursanız, infografiğinizin görselleştirilmesi daha etkili ve yaratıcı olacaktır.

 • Yazı tipi seçimi ele alınması gereken önemli bir noktadır. Ayrıntılı yazı tipleri okumayı zorlaştırabilir ve özellikle yaşlı hastalar için dikkat dağıtıcı olabilir. Yazı tipi seçmek zor olabilir, ancak hedef kitlenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun. Büyük ve okunaklı yazı tipleri her zaman en iyi seçimdir, özellikle de hedef kitleniz görme hastalığı olan hastalar olduğunda. 
"Seni her zaman bulacağım" farklı post-it'lerde, iki farklı yazı tipiyle yazılmıştır.
Yazı tipi önemlidir
 • Bilgileri güçlendiren renkler seçin. Renk, tasarımda önemli bir rol oynayan dikkat çekici bir iletişim aracıdır. Doğru renk, tasarım öğelerinin öne çıkmasını sağlayarak bir iletişim parçasının etkinliğini artırma gücüne sahiptir. Örneğin, bir kardiyoloji bölümü için kalp sembolü kullanılıyorsa, en çok aranan renk kırmızı olmalı, öğeyi yansıtmalı ve akılda kalmasını kolaylaştırmalıdır. 

Bilgiyi vurgulayan renklerin seçilmesi grafik tasarımın önemli bir yönüdür. Renk, verilen bilgiyi daha okunaklı hale getirir ve bilginin görsel hiyerarşisini belirler. Bu yüzden doğru rengi seçmek çok önemlidir. Kontrast önemli bir faktördür, zira arka plan illüstrasyonlarla iyi uyum sağlamalıdır. 

Mind the Graph Hazır Şablonlar

Aşağıya göz atın Mind the Graph hazır infografik şablonlarıve rengin infografik temasıyla nasıl ilişkili olduğu. Şablonu beğendiyseniz, kullanmak için üzerine tıklayın.

Su temaları için mavi. 

Mind the Graph Şablonu
Şablonu kullanmak için resmin üzerine tıklayın.

Gökyüzü için yumuşak pembe ve çimenlerin etrafı için yeşil.

Mind the Graph Şablonu
Şablonu kullanmak için resmin üzerine tıklayın.

Kanla ilgili konular için kırmızı.

Mind the Graph Şablonu
Şablonu kullanmak için resmin üzerine tıklayın.

Artık sağlık hizmetlerinde infografiklerin önemini anlıyorsunuz. Hastalarınız için infografikler oluşturmaya başlamaya hazır mısınız?

Tıklayın Burada Başlamak için!

Referans

Balkac, M. & Ergun, E. Sağlık Hizmetlerinde İnfografiklerin Rolü. Çin Tıp Dergisi 131, 2514-2517 (2018).

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar