Bir makale üretirken, bunun daha fazla sayıda insana ulaşmasını isteriz, değil mi? Bunu başarmanın harika bir yolu infografiklerdir.

Çünkü infografiklerden bahsederken illüstrasyonlardan, grafiksel özetlerden, görsellerden ve çizelgelerden de bahsedebiliriz. Tüm bunlar, içeriğin daha didaktik, basit ve hızlı bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olan mekanizmalardır.

İnsanlar görsel yaratıklardır, yani görüntüler aracılığıyla iletişim kurmak zaten doğaldır ve herkes tarafından anlaşılır. Başka bir deyişle, Bu araçları makalelerimizde kullandığımızda, araştırmamızda görsel olarak çarpıcı ve akılda kalıcı bir şey elde etmiş olacağız.

Biyoloji, tıp veya hatta felsefe hakkında konuşuyor olabiliriz, yayınlarınızda infografik kullanma fikri, yayının etkisinin yanı sıra yayının görüşlerinin büyümesine de gerçekten yardımcı olabilir. Bazı örneklere bakın: 

 

Koronavirüs doğal konakları sosyal mesafenin gücü infografikler

 

İnfografiklerin makalenizdeki tüm bilgileri içermesi gerekmez, ancak yukarıdaki örneklerde de görebileceğiniz gibi, bu bilgileri daha didaktik hale getiren görsellerle birlikte en önemli noktalara sahip olmaları gerekir. Ek olarak, infografikler ayrıca aşağıdakilere de yardımcı olur:

 

ERİŞİLEBİLİRLİK

Erişilebilir bir şeyden bahsettiğimizde, sadece dilden değil, aynı zamanda diğer insanlar tarafından kolayca anlaşılabilecek bilgilerden de bahsediyoruz.

 

KIŞKIRTICI

Görsellerin özümsenmesi ve anlaşılması metne göre daha kolay olduğu için ikna gücüne de yardımcı olurlar, yani okuyucunun meramınızı daha kolay anlamasını sağlarlar.

 

UNUTULMAZ

Bir infografik, araştırmanızın daha çarpıcı hale gelmesine yardımcı olur, sonuçta bir görüntüyü, grafik bilgiyi hatırlamak, çok sayıda metni hatırlamaktan biraz daha kolay olur, değil mi?

 

Gördüğünüz gibi, hangi türden olursa olsun infografik kullanmak makalenize çok şey katabilir! Ne bekliyorsunuz?! Tüm bu ipuçlarını alın ve kendi makalenizi oluşturun!

Bu infografikleri üretmenin yollarını bulmak için yardım ister misiniz?

[Platformumuzla tanışın!]

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar